• Ak veríte legende, že chlieb plesnivie zvnútra a farebné ostrovčeky na kôrke sú už zavŕšením diela skazy, veľmi sa mýlite. Je to presne naopak: keďže chlieb prejde pri pečení 180 stupňami Celzia, je doslova vysterilizovaný a k akejkoľvek kontaminácii dôjde až pri následnej manipulácii či krájaní – takže pleseň zachváti pečivo vždy zvonka.
  • Aby sa plesne rozrástli, potrebujú vzdušnú vlhkosť aspoň 80 percent. Najdôležitejšie je teda chlieb uchovávať v suchu. Odporúča sa zabaliť ho do čistej, suchej, vyžehlenej plátennej utierky. Je to vhodnejšie, než dávať chlieb do mikroténového vrecka, kde sa môže zapariť.
  • Rovnako je mýtus, že udržiavaním pečiva v chladničke zabránime vzniku a rozrastaniu plesní. Práve vložením pečiva do chladničky dôjde po zmene teploty vnútri vrecka ku kondenzácii vlhkosti. Takže aj v chladničke sa môže pleseň rýchlo rozrastať.
  • Chleby, do ktorých výrobcovia pridávajú rôzne éčka, vydržia dlhšie. Ak dávate prednosť tradične pečenému, poctivému bochníku chleba, pripravte sa, že v bezchybnom stave vydrží len jeden až dva dni.

  • Ak ste omylom zjedli trochu plesnivého chleba, alebo ste nazelenalú kôrku odkrojili v domnení, že zvyšok je v poriadku, nemalo by sa vám nič stať. Až po konzumácii väčšieho množstva plesnivého chleba sa vám môže urobiť nevoľno, môžete zvracať či mať bolesti brucha. Nie je to však nič fatálne, len nabudúce chlieb lepšie uskladnite.
  • Pekári i potravinári odporúčajú čerstvý vychladnutý bochník zabaliť do suchej bavlnenej utierky a umiestniť ho do chlebníka. Tak vydrží chlieb dlhšie, nedrobí sa a kôrka zostane vláčna. Ak nedáte dopustiť na igelitové vrecúško, použite radšej perforované, a aj tak by ste pečivo mali zjesť do dvoch dní. Už vtedy tam môže byť málo viditeľné biele mycélium a postupne bujnieť.
  • Penicilium (zelená pleseň) môže za jeden deň vyrásť približne o 2 mm. Spočiatku sa prejavuje ako biele mycélium, ktoré nemusíme hneď rozoznať od zamúčenia. Keď pleseň zozelenie, vyvinuli sa tam spóry, huba sa rozrástla aj dovnútra a chlieb je už v podstate toxický. Najmä v západných krajinách je rozšírená aj oranžová pleseň neurospora Crassom.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.3/5. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.