Pravidelné pitie čaju pomáha najmä ženám, podľa odborníkov znižuje riziko reumatoidnej artritídy. Tento lahodný nápoj chráni pred vznikom zubného kazu, glaukómu aj diabetu 2. typu. Je výbornou prevenciou rakoviny (najmä rakoviny vaječníkov) a podporuje liečbu akné.

V súčasnosti je známych asi 400 rôznych látok, ktoré obsahujú čajové lístky. Je to najmä kofeín, polyfenoly (taníny), flavanoly, flavonoidy, teofylín a teobromín (látky príbuzné kofeínu), tuk, vosky, saponíny, éterické oleje, karotén, vitamíny C, B1, B2, B5, B10, B12, E a K, enzýmy, zlúčeniny železa a mnoho ďalších. Teofylín povzbudzuje krvný obeh a uvoľňuje svalové kŕče. Triesloviny sa vyskytujú vo všetkých pravých čajoch, ich obsah sa pri jednotlivých druhoch líši. Obohacujú čaj o viac či menej výraznú horko-trpkú chuť a charakteristickú vôňu. Sú výbornými antioxidantmi, majú protizápalový účinok a pomáhajú liečiť sliznice dýchacích ciest pri prechladnutí.

Pravda o kofeíne

Dôležitou látkou v čaji je kofeín, ktorý sa do nálevu uvoľňuje počas prvých tridsiatich sekúnd lúhovania. Keď naň vaše telo nereaguje najlepšie, môžete jeho obsah zminimalizovať jednoduchým trikom: dávku čajových lístkov nasypte do sitka, prelejte ich troškou horúcej vody a až potom ich vložte do šálky a zalejte bežnou dávkou vody. Chuť čaju tým neutrpí, pretože aromatické zložky sa uvoľňujú pomalšie.

O účinkoch kofeínu sa toho popísalo veľa. Medzi pozitíva patrí, že povzbudzuje nervový systém, zvyšuje bdelosť, podporuje metabolizmus. Je močopudný a keď si popri popíjaní nápojov, ktoré obsahujú kofeín, doprajete aj primerané množstvo vody, dokonca  zlepšuje funkciu obličiek. V primeranom množstve zlepšuje kondíciu pľúc a srdca, čím výdatnejšie zásobuje kyslíkom mozog, takže zvyšuje pozornosť a zrýchľuje reakcie. Odstraňuje únavu a znásobuje schopnosť učiť sa a premýšľať.

 

Čím tmavší, tým jemnejší

Najznámejším druhom je čierny čaj. Jeho chuť, farbu a arómu ovplyvňuje spôsob a intenzita spracovania, tzv. oxidácia. Proces začína rozložením vytriedených čajových lístkov na sušiace pláty. Po niekoľkých hodinách listy zvädnú, zmäknú a dajú sa pomerne ľahko zvinúť. Zvinuté lístky sa nechajú ďalej oxidovať – čím dlhšie, tým je čaj tmavší a zároveň prichádza o časť svojej charakteristickej trpkej chuti. Proces sa zastavuje prudkým zahriatím listov v sušičkách alebo pražením vo veľkých panviciach. Na záver sa čaj ešte dosuší, zbaví stoniek a nečistôt a roztriedi sa podľa veľkosti lístkov. Najkvalitnejšie čierne čaje pochádzajú z Číny, Indie, Srí Lanky, Kene, Tanzánie a Nepálu.

 

Zelený a biely

Zelený čaj, na rozdiel od čierneho, si zachováva viac prírodných fenolov. Čajové lístky sa po otrhaní nechajú v tieni zavädnúť a krátko nato sa oxidácia zastaví opražením na panvici (túto metódu najčastejšia používajú v Číne), naparovaním (japonské čaje) alebo pečením. Na záver sa lístky vytvarujú do rôznych tvarov a prejdú definitívnym sušiacim procesom. Najkvalitnejšie výrobky pochádzajú z Číny a Japonska.

Ďalším klasickým druhom je biely čaj. Je špecifický tým, že zber lístkov musí prebehnúť v okamihu ich plnej zrelosti, inak by nálev prišiel o svoju povestnú vyváženú chuť.

A napokon máme ešte aromatizované a ochutené čaje. Patria sem špeciality vyrobené tradičnou metódou a parfumované kvetmi jazmínu, magnólie, pomarančovníka, lotosu, ruže, ibišteka, chryzantémy. Ďalšou skupinou sú čaje aromatizované prírodnými alebo inými esenciami (napr. bergamotový čaj). No a čajové lístky výrobcovia s obľubou miešajú aj s kúskami sušených plodov či korením (sušené jabĺčka, hrozienka, zázvor, kokos, mandle, škorica, klinčeky).

 

Liek na psychiku

Vedci tvrdia, že čaj znižuje negatívne účinky stresu až o štvrtinu. Zistili to pri experimente s dobrovoľníkmi, ktorých vystavili stresujúcej situácii. Tí, ktorí si po psychickej záťaži dopriali šálku čaju, sa zbavili úzkosti a upokojili rýchlejšie ako tí, ktorí nápoj odmietli.

 

Vedeli ste, že…

…čínske druhy rastlín čajovníkov dorastajú do troch až piatich metrov, indonézske do šiestich a z asámskeho čajovníka môže byť až tridsaťmetrový strom?

…existuje aj žltý čaj? Ide o tradičný názov pre najlepšiu kvalitu čajov, ktoré farmári odvádzali ako daň cisárskemu dvoru. Jeho názov je odvodený od farby cisárskeho odevu.

…v Číne a v Japonsku čierny čaj nazývajú červeným? Takú farbu má jeho nálev.

…čaj veľmi rýchlo nachytá najrôznejšie vône i pachy? Preto sa pri jeho výrobe až úzkostlivo dbá na dodržiavanie určitých zásad. Napríklad pracovníci, ktorí lístky zbierajú a spracovávajú, nesmú používať parfumy ani jesť výrazne aromatické jedlá.

…aby sa čaju pri transporte nič nestalo, po spracovaní ho neraz ešte naparia a zlisujú do formy v tvare tehly, kvádra, misky, koláča, guľôčky? V minulosti sa ako „lepidlo“ používala krvná plazma dobytka, prípadne ryžový nálev. Obľúbeným balením pre čaje je tiež dutina bambusového kmeňa alebo listy rôznych rastlín. Keď máte radi kvalitu, ochutnajte lisovaný čaj z čínskej provincii Jün-nan.

…dnes mimoriadne obľúbenou je prášková japonská mačča? Tento jemnučký zelený prášok má historické korene v Číne z čias dynastie Sung (960-1279), dnes sa však produkuje iba v Japonsku a čiastočne aj na Taiwane.

 

Čaj a zubný kaz

Americkí vedci potvrdili, že látky, ktoré obsahuje čierny čaj, zmenšujú tvorbu zubného povlaku, neutralizujú prostredie v ústach, čím brzdia vznik zubného kazu. Čaj je podľa nich dokonca ideálnou ústnou vodou. Takáto svojská ústna hygiena však má aj svoje negatíva: čaj zanecháva na zubnej sklovine tmavý povlak, ktorý dokáže odstrániť iba zubár.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.