Odpovede nám poskytli Ľudmila Andilová, vedúca asistentka výživy a Soňa Ottingerová, asistentka výživy, obe z Nemocnice Malacky.

Piť kávu s mliekom je nezdravé.

Je to mýtus

Kvalitná káva v primeranom množstve pôsobí priaznivo na psychiku, zlepšuje sústredenosť, pozornosť, ostražitosť, ako aj celkovú telesnú i duševnú výkonnosť. Káva obsahuje veľa látok s pozitívnym účinkom na ľudský organizmus. Okrem kofeínu s povzbudzujúcimi účinkami sú to najmä antioxidanty. Z hľadiska výživy je dôležitý aj pomerne vysoký obsah draslíka a horčíka. Pri káve však platí pravidlo všetkého veľa škodí, preto stanovenie optimálneho množstva kávy na deň je individuálne a závisí od konkrétneho jedinca. Pridaním mlieka do kávy sa tlmí účinok kofeínu na sliznici žalúdka. Mlieko, prípadne smotana do kávy zvyšujú len energetickú hodnotu tohto nápoja, čo sa môže negatívne odraziť na hmotnosti jednotlivca. V tomto prípade by sme na prídavok smotany alebo plnotučného mlieka mali pozerať skôr z pohľadu zvýšeného príjmu tukov a kalórií. Ak mlieko v káve niekomu spôsobuje tráviace problémy, môže to byť zapríčinené intoleranciou laktózy, alergiou na bielkovinu kravského mlieka, niekedy to dokonca vôbec nemusí byť spôsobené pridaným mliekom, ale prehnať vás môže aj zo samotného kofeínu, ktorý okrem iného stimuluje aj črevnú peristaltiku. Podobné ťažkosti môžu spôsobiť napríklad aj umelé sladidlá v káve.

V tehotenstve by ženy nemali jesť syry typu camembert, lebo môžu ohroziť vyvíjajúci sa plod.

Je to pravda

Plesňové syry nie sú v tehotenstve  veľmi vhodné. Sú totiž naočkované plesňami (ušľachtilými). Plesne však môžu citlivému organizmu budúcej mamičky, ako aj nenarodeného bábätka ublížiť. U niektorých citlivejších ľudí tieto syry spôsobujú silné bolesti hlavy alebo alergiu. Rizikom vyplývajúcim z konzumácie plesňových syrov v tehotenstve je možnosť nákazy listériou, najmä zo syrov vyrobených z nepasterizovaného mlieka. Tiež si treba uvedomiť, že na plesňovom syre sa ťažšie identifikuje prípadná iná pleseň, ktorá na syre „vyrastie“ v dôsledku nesprávneho alebo pridlhého skladovania. Preto je lepšie sa ich konzumácii v mene zdravia seba i bábätka vyhnúť.

Kokosový olej je v kuchyni vhodný takmer na všetko a je ideálnou náhradou klasického slnečnicového alebo repkového oleja.

Je to mýtus

Kokosový olej je rastlinný tuk – výťažok z dužiny kokosového orecha (plodu kokosovej palmy). Hodí sa do teplej aj studenej kuchyne (dymový bod 177 – 200 °C). Je tepelne stabilný, neprepaľuje sa. Ideálny je na prípravu palaciniek alebo restovanie zeleniny. Obsahuje vysoké množstvo nasýtených mastných kyselín (86 %). Niektorí obhajcovia kokosového oleja ho nazývajú „najzdravší olej“. Dôkazom sú pre nich ľudia konzumujúci veľa kokosového oleja, ktorí neumierajú na srdcovocievne ochorenia. Treba si však uvedomiť široké spektrum faktorov ovplyvňujúcich náš životný štýl – my sme Európania, nie Indonézania či Filipínci. Možno majú v strave veľa kokosového oleja, no na druhej strane – jedia oveľa viac ovocia a rýb.Netreba však zabúdať na to, že kokosový olej je tuk, a preto je extrémne kalorický a treba ho konzumovať s rozumom. Kokosový olej nie je ideálnou náhradou slnečnicového alebo repkového oleja, no môžeme ho použiť na spestrenie jedálneho lístka k iným rastlinným olejom.

Džús z čerstvo vytlačeného ovocia a zeleniny pomôže detoxikovať organizmus po fláme či vypití väčšieho množstva alkoholu.

Je to pravda

Po prehýrenej noci nás ráno môže zaskočiť hneď niekoľko nepríjemných problémov. Je to spôsobené nárazovým pitím väčšieho množstva alkoholu. Vznik nepríjemných pocitov je u každého človeka rôzny. Závisí to od jeho výšky, hmotnosti, zdravotného stavu , ale aj genetiky. Nápravu žalúdka zabezpečia jabĺčko či citrónová šťava. Na upokojenie žalúdka sa používa aj koktail z banánov a medu. Banán doplní stratený horčík, draslík a elektrolyty, ktoré alkohol vylúčil. Upokojí žalúdok a hydratuje organizmus. Odporúča sa dostatočný príjem tekutín, aby mohli obličky naplno pracovať a zbaviť telo všetkých toxínov. Vhodné sú mätový či zázvorový čaj, ktoré aj upokoja žalúdok. Mäta pieporná pomôže pri nevoľnosti a kŕčoch v žalúdku. Rovnako funguje aj zázvorový čaj. Harmanček napomáha zmierniť prípadné bolesti hlavy. Žihľava môže pomôcť vyplaviť všetky toxíny z tela. Na detoxikáciu organizmu je  vhodné aj pitie zeleného čaju po celý deň. V minulosti sa najviac osvedčil  a stále pretrváva názor dať si  slepačí vývar. Rovnako ako pri prechladnutí pomôže aj pri zotavení sa po prehýrenej noci. Vyrovná hladiny kyselín v žalúdku, zahreje, prečistí. Namiesto vývaru si môžete uvariť aj cesnačku.

Gumené medvedíky prospievajú našim kĺbom.

Je to mýtus

Gumené medvedíky obsahujú takmer samý cukor. Asi 17 alebo 18 kusov gumených medvedíkov v sebe skrýva medzi 21 g a 22 g cukru. Toto množstvo sa rovná asi 5,5 čajovej lyžičky cukru. Pravidelné konzumovanie veľkého množstva cukru zvyšuje riziko obezity a srdcových ochorení. Dôvodov, prečo medvedíky nášmu telu neprospejú, je viac. Obsahujú veľa sacharidov, farbív, aróm a konzervantov. Gumené medvedíky nedodávajú telu žiadne potrebné vitamíny a minerály – majú malú výživnú hodnotu. Kolagén, ktorý obsahujú, sa najčastejšie vyrába z bravčových kostí, šliach či kože procesom vyvárania. Zdravším variantom je výroba z agaru, čo je morská riasa. Z hľadiska obsahu kolagénu je konzumácia gumených medvedíkov zbytočná, pretože ho v skutočnosti obsahujú veľmi málo.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.
Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.