Svoj odborný výklad nám poskytli Ľudmila Andilová, vedúca asistentka výživy a Ing. Soňa Ottingerová, asistentka výživy, obe z Nemocnice Malacky.

 

  1. Užívaním výživových doplnkov na spaľovanie tukov schudneme.

Je to mýtus.

Žiaľ, zatiaľ nemáme tabletku, ktorá by sa postarala o bezproblémové schudnutie, pokiaľ je príjem energie vyšší, ako jej výdaj. Na dosiahnutie úbytku na hmotnosti a jej následné udržanie je nevyhnutná komplexná zmena stravovacích a pohybových návykov. Ak sa už pre nejaký preparát rozhodneme, je vhodné poradiť sa s lekárom o svojom zámere.

Vhodnejšou formou je spaľovanie tukov cvičením  – avšak každý človek je individuálny, a preto si vyžaduje aj individuálnu dĺžku a typ cvičenia, no dôležité je zachovať vysokú intenzitu tréningu.

Prírodnými „spaľovačmi“ tukov sú aj niektoré potraviny, napríklad rybí olej a omega-3 mastné kyseliny, čili papričky, semená sezamu, rasce, ľanu, melóna či tekvice, zelený čaj, sója, avokádo.

 

  1. Kečup z paradajok má väčšiu výživnú hodnotu ako konzumácia samotných paradajok.

Je to mýtus.

Kúpiť naozaj kvalitný kečup nemusí byť vôbec jednoduché. Ak v kečupe nájdeme to, čo tam má byť, môže byť kečup vhodnou pochutinou. Kupované kečupy však veľakrát obsahujú málo paradajkového pretlaku. Naopak, vo veľkej miere  sú v nich  zastúpené zahusťovadlá, ako je napr. upravený škrob, alebo rôzne regulátory kyslosti, stabilizátory. Riešiť sa to dá výrobou domáceho kečupu. Domáci kečup je lepší než ten kupovaný, je bez akýchkoľvek konzervantov.

Paradajky majú dobrý nutričný základ, hoci väčšinu z nich tvorí voda.
Sú veľmi dobrým zdrojom vlákniny, vitamínu A, C, K, draslíka a mangánu. Dobre sú zastúpené aj vitamíny E, B1, B3 a B6, magnézium, fosfor, meď či kyselina listová. Obsahujú aj železo a vápnik.

Zloženie rajčín sa pretavuje aj do výhod, ktoré majú nielen z gurmánskeho hľadiska, ale aj z toho zdravotného. Dôležitý je obsah bioflavonoidov (rutín, kvercetín), ktoré majú antioxidačné vlastnosti. Lykopén nachádzajúci sa v šupke paradajok im dodáva červenú farbu. Svoje účinky zosilňuje až po uvarení. Práve lykopén je účinný v prevencii pred rakovinou.

  1. Rastlinné margaríny sú zdravšie ako maslo.

Je to pravda.

Hneď na úvod si treba zadefinovať dobré a zlé tuky. V dobrých prevažujú prospešné nenasýtené (mononenasýtené alebo polynenasýtené) mastné kyseliny, ktoré obsahujú margaríny. Za zlé označujeme tuky s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín. Tie nájdeme  práve v masle. Oplatí sa preto nahradiť maslo kvalitnými margarínmi.

Margaríny sa často mylne považujú za škodlivé. Kedysi skutočne obsahovali pomerne vysoké množstvo škodlivých transmastných kyselín. Súčasné margaríny už transmastné kyseliny obsahujú v nutrične zanedbateľnom množstve v dôsledku zmeny spracovania.

Maslo sa získava výlučne z mlieka alebo zo smotany, v ktorých predstavuje tuk hlavnú hodnotovú zložku. Maslo ako tuk živočíšneho pôvodu obsahuje pomerne vysoké percento nasýtených mastných kyselín (viac ako 60 % tvoria nasýtené a len 5 % polynenasýtené mastné kyseliny). Obsahuje aj vitamíny A a D.

Margaríny sú prírodného pôvodu. Vyrábajú sa z rastlinných olejov. Jediným rozdielom je, že kým živočíšne tuky alebo rastlinné oleje sú zväčša jednodruhové, margaríny sú prevažne viacdruhové, čiže ide o zmes viacerých rastlinných olejov a tukov.

Rastlinné tuky a oleje majú oproti maslu a iným živočíšnym tukom väčší obsah nenasýtených mastných kyselín, čo je z hľadiska zdravotného účinku na zdravie človeka výhodnejšie. Niektoré margaríny sú obohatené o vitamíny, minerály či vlákninu.

 

  1. Pohár červeného vína denne prospieva organizmu.

Je to mýtus.

Hlavnou zložkou vína je voda. Okrem nej nájdeme vo víne  etanol, fruktózu, glukózu, enzýmy, vitamíny C, B1, B2, B6, resveratrol, ďalšie polyfenoly a minerálne látky.

Viaceré štúdie nám už roky odporúčajú, že pohár červeného vína denne prospieva nášmu zdraviu. Jedna skupina sa domnieva, že pohárik červeného vína sa so zdravým životným štýlom nevylučuje, podľa iných sa vplyv červeného vína na ľudské zdravie preceňuje.

To, ku ktorému názoru sa prikloníte vy, závisí aj do toho, ako červené víno pôsobí práve na vás. Z dietologického hľadiska je potrebné zdôrazniť, že víno je alkoholický nápoj a podľa toho treba k nemu aj tak pristupovať.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.
Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.