„Dobré“ verzus „zlé“ baktérie

Na našej nosovej a nosohltanovej sliznici žijú tisíce baktérií. Dobré baktérie – saprofytické a aj zlé – patogénne baktérie. Ich zloženie – mikroflóra má zásadný význam pre zdravie našich horných dýchacích ciest. Ak v chladnejšom období prevládnu patogény, sú príčinou zápalových ochorení. Aby sa to nestalo, je dobré probiotikami posilniť mikroflóru horných dýchacích ciest. Opakované zápaly nosohltanovej oblasti a stredného ucha často spôsobuje takzvané zákerné trio. Sú to tri patogénne baktérie, proti ktorým nie sú bežné antibiotiká vždy účinné: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis. Zápaly nosohltana, hltana, mandlí a stredného ucha tvoria u detí 87,5 percenta všetkých respiračných infekcií! Prvé probiotikum v spreji do nosa predchádza opakovaným infekciám horných dýchacích ciest, pomáha pri ich liečbe aj po jej skončení obnoví mikroflóru nosohltanovej sliznice.

 

Nový prístup v liečbe a prevencii

Prevratnou liečebnou stratégiou je baktérioterapia – posilnenie mikroflóry pomocou živých priateľských baktérií obsiahnutých v probiotiku do nosa a vytvorenie prostredia, ktoré je nepriaznivé pre patogény. Ide o úplne nový prístup v liečbe a prevencii opakovaných zápalov horných dýchacích ciest, medzi ktoré patria zápaly hrtana, nosových mandlí, opakované zápaly stredného ucha a zápaly prínosových dutín. Účinné probiotikum obsahuje dve živé baktérie – Streptococcus  oralis 89 a a Streptococcus salivarius 24SMBc. Vedci vybrali probiotické baktérie s výnimočnou schopnosťou posilniť ochrannú biobariéru sliznice nosa, ktorá bráni cudzím baktériám usídliť sa a spôsobiť infekciu.

Čo sa deje pri užívaní antibiotík

Antibiotiká svojím účinkom neredukujú len patogénne baktérie vyvolávajúce ochorenie, ale aj prirodzené saprofytické baktérie. Po antibiotickej liečbe je teda sliznica oslabená, pretože je zbavená prirodzenej ochrany. Takto oslabená sliznica je náchylná na útoky nových patogénnych organizmov, ktoré sa na nej rýchlo množia a spôsobujú tak opakované infekcie. Vtedy väčšinou prichádza na rad druhé antibiotikum a bludný kruh opakovaných infekcií sa uzatvára… Sliznica oslabená po antibiotickej liečbe sa veľmi dobre a rýchlo osídľuje saprofytmi pomocou baktérioterapie. Tie okamžite vytvárajú bariéru proti novým patogénnym baktériám. Saprofyty im nedovoľujú usídliť sa, zhoršujú ich schopnosť množiť sa a vyvolať tak opakovanú infekciu.

 

Čo je to baktérioterapia?

Využíva saprofytické baktérie ako antagonistov (protichodne pôsobiace baktérie) proti patogénom bez toho, aby narušila mikrobiálny systém. Prispieva k prevencii a znižovaniu počtu opakujúcich sa infekcií horných dýchacích ciest. Vedci moderným výskumom vyskúšali viaceré kombinácie saprofytických  batérií a vybrali dva kmene patriace do skupiny autochrónnych α-hymolytických streptokokov, ktoré tvoria prvú obrannú líniu nosohltanovej sliznice a plnia tak funkciu biobariéry. Pri používaní probiotík do nosa vzniká na slizniciach také silné osídlenie saprofytickými baktériami, že tie vytvárajú prirodzenú bariéru a nedovoľujú patogénom usádzať sa – pôsobí aj preventívne. Baktérioterapia je schválená aj na obnovenie normálnej mikroflóry po použití antibiotík. Môže sa teda užívať preventívne – odporúčajú sa dve kúry ročne alebo po dobratí antibiotík.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.