Reportáž o diagnostických laboratóriách

Parkujeme na okraji Bratislavy – v časti, v ktorej sídli množstvo firiem a obchodov. Kontrolujeme adresu. Sme tu správne. Reštaurácia na prízemí, zopár obchodov a logo počítačovej firmy nás mätú, nápis na dverách však neklame. O chvíľu vchádzame k modernému recepčnému pultu a slečna za ním nás naviguje ďalej. Stále sa obzerám. Akosi sa mi nechce veriť, že v budove, ktorú by sme na prvý pohľad nazvali kancelárskou, sídlia laboratóriá. Žiaden „nemocničný“ pach, ani lavice známe z čakární. Kým nás do kancelárie neusadí dáma v bielom plášti, stále trošku pochybujem. Keď si však podáme ruky s vedúcou laboratória, MUDr. Annou Stecovou a ona začne rozprávať, už nie je o čom pochybovať. Sme v najväčších diagnostických laboratóriách v strednej Európe.

Vyrástli do superlatívu

Dnes laboratóriá Medirex robia vyšetrenia v siedmich veľkých oblastiach – biochémia, hematológia, imunológia, genetika, cytológia, biopsia a mikrobiológia – a spolupracujú s väčšinou nemocníc v Bratislave a v Košiciach a s množstvom ambulancií v dvoch najväčších slovenských mestách. Ako väčšina príbehov veľkých úspechov, aj tento štartoval skromne. Spoločnosť Medirex pred 17-timi rokmi začínala s dvoma bratislavskými laboratóriami. V roku 2004 spoločnosť odštátnila prvé nemocničné laboratórium, ktoré bolo v súčasnej Univerzitnej nemocnici v časti Staré Mesto. Práve vtedy do firmy prišla aj doktorka Stecová. Dnes je medicínskou riaditeľkou, začínala však na inej pozícii: „Začala som ako manažérka laboratórnej diagnostiky a keďže bolo treba koordinovať jednotlivé odbory, postupne som z prešla do funkcie medicínskej riaditeľky. Takže spolupracujem s manažérmi jednotlivých odborov tak, aby práca, ktorú robíme, bola naozaj pre pacientov a aby sme poskytovali čo najväčšiu kvalitu,“ vysvetľuje doktorka Stecová.

Najväčšie laboratóriá na Slovensku

Práca v rukavičkách

Zvýšiť kvalitu vyšetrení sa podľa doktorky Stecovej v priebehu rokov na Slovensku podarilo aj vďaka centralizácii a vzniku veľkých laboratórií, ako je práve Medirex.  Tie majú totiž oveľa viac priestoru na špeciálne vyšetrenia aj viac prostriedkov na drahé vybavenie. Centralizácia však prináša aj nevýhody – stráca sa pri nej bližší kontakt laboratórií s lekármi a klinikami. Akýkoľvek systém by ale nemohol fungovať bez špičkových technológií a vynikajúcich odborníkov. V Medirexe ich pracujú stovky. Stretávame ich pri práci, keď analyzujú, kontrolujú, skúmajú, zapisujú. Kým my na monitoroch často vidíme len nezrozumiteľné rozmazané obrazce, lekári a laboranti nám robia tlmočníkov a vysvetľujú svoju prácu. Pozeráme sa na centrifúgy, analyzátory, baktérie v sklenených mištičkách. Biele plášte, modré rukavice a tisícky vzoriek všade navôkol.

Keď ide o život, nejde o peniaze

Chodíme z oddelenia na oddelenie, nakúkame cez ramená. Všade vládne dobrá nálada. Zdá sa, že všetko funguje ako hodinky, vyšetrenia odbúdajú jedno za druhým. Primárka Anna Stecová nám vysvetľuje, že vyšetrenia platia poisťovne. Majú preto zo zákona právo určiť niektoré indikačné obmedzenia. Napríklad, kto môže vykonať jednotlivé  vyšetrenie alebo ako často ho môžu laboratóriá robiť: „To je samozrejme z hľadiska racionality veľmi dobré, na druhej strane sa však niekedy stáva, že obmedzenia sú pomerne prísne a nie vždy vyhovujú diagnostike pre konkrétneho pacienta. Pre nás je to nepríjemné v tom, že pokiaľ urobíme vyšetrenie, ktoré nie je v súlade s indikačnými obmedzeniami, tak vyšetrenie nie je zaplatené. Sú však prípady, keď to musíme urobiť. Ak akútny pacient potrebuje nejaké vyšetrenie, jednoducho ho nemôžeme neurobiť – bez ohľadu na to, či obmedzenia prekročíme alebo nie.“

Po hodine sa lúčime. S primárkou Annou Stecovou si podáme ruky. Keď sa za nami znova zatvoria dvere výťahu, ešte stále máme pred očami laborantov a tisícky skúmaviek a odchádzame s pocitom dôvery v prácu neznámych ľudí – hrdinov z laboratórií, ktorí denne na diaľku pomáhajú zachraňovať životy.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.4/5. From 11 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi