Nie všetky choroby sa hlásia bolesťou a vážnymi ťažkosťami, ktoré nás prinútia okamžite vyhľadať lekára. Mnohé ochorenia sa najskôr prejavia príznakmi, ktoré by sme si možno nikdy s chorobami ani nespájali. Napríklad také svrbenie… Fakt ale je, že často aj nevinné príznaky môžu ohlasovať vážne ochorenia. Preto je dôležité poznať svoje telo, vedieť, ako bežne funguje, a keď sa objaví niečo nezvyčajné a pretrváva to, treba spozornieť. Keď sa ťažkosti stupňujú alebo sa k jednému príznaku pridruží ďalší, netreba zbytočne váhať a radšej navštívte lekára.

 

Všetko ma strašne svrbí!

Vo väčšine prípadov je svrbenie len reakciou na podráždenie pokožky, keď napríklad zmeníte telový krém, sprchový gél či aviváž pri praní. Rovnako to ale môže byť príznak alergickej reakcie – najčastejšie ide o alergiu na potraviny (vajcia, čokoládu či exotické ovocie) alebo alergiu na lieky. Taktiež kontaktná alergia sa prejavuje svrbením – keď si oblečiete nové oblečenie, ktoré obsahuje priveľa chemikálií či farbív alebo ste alergickí napríklad na nikel, a dáte si šperk, ktorý ho obsahuje.

Určite však treba zbystriť pozornosť, keď vás svrbí celé telo a trvá to dlhší čas. Môžu sa takto prejavovať problémy s pečeňou a krvou. Urputné svrbenie, ktoré neustáva, môže byť v horšom prípade tiež príznakom rakoviny lymfatického systému, ktorá najčastejšie postihuje mladých dospelých vo veku 18 až 35 rokov.

 

Moje telo zrazu páchne inak

Za zápachom z úst sa najčastejšie skrývajú hlad alebo pokazené zuby. Taktiež keď málo pijeme a sliznice sa vysúšajú, môže sa objaviť zápach z úst. Okrem toho ale môže byť aj príznakom prítomnosti helikobaktera pylori v žalúdku, ktorý je rizikovým faktorom rakoviny tráviaceho traktu.

Nepríjemný zápach nôh obyčajne sprevádza mykotické ochorenie kože a nechtov. Kyslý zápach stolice môže byť príznakom intolerancie laktózy. A zápach moču, ktorý pripomína pach liekov či chemikálií, môže poukazovať na infekciu močového systému. Ak cítite pri močení rybacinu, zrejme pôjde o bakteriálnu vaginálnu infekciu.

Pozor, keď z úst, ale aj z potu tela cítiť acetónový zápach, môže to byť príznak cukrovky.

 

Strácam priveľa vlasov

Starnutím náš vlasový porast prirodzene redne. Keď vám ale vypadáva veľa vlasov naraz alebo ich strácate doslova v chumáčoch, určite nad tým len nemávnite rukou. Väčšinou sa strata vlasov objavuje pri hormonálnej nerovnováhe. Aj preto ženám vypadávajú vlasy po pôrode, v tehotenstve či v menopauze. Okrem toho najčastejšou zdravotnou príčinou vypadávania vlasov sú ochorenia štítnej žľazy a tiež niektoré autoimunitné choroby. Vlasy nám ale nadmerne padajú aj pri drastických diétach, keď telu následne chýbajú dôležité vitamíny a minerálne látky, taktiež pri strese či chybách zraku, ktoré nie sú správne korigované okuliarmi.

 

Potím sa v zime aj v lete

Niektorí ľudia sa prirodzene potia viac ako iní. A je známe aj to, že ľudia s nadváhou sa potia viac ako tí, ktorí si strážia ideálnu hmotnosť. Zbystriť pozornosť by ste však mali, keď sa zrazu začnete potiť oveľa viac, čo ste doteraz nepoznali, pričom vonku nie je horúco ani vás netrápi infekčné ochorenie spojené s horúčkou.

Nadmerné potenie je typické pri zmene hormonálnej situácie v organizme. Preto sa ženy viac potia napríklad v tehotenstve, v období šestonedelia, ale aj menopauzy. No okrem toho je zvýšené potenie aj jedným z typických príznakov cukrovky, ale aj vysokého krvného tlaku. Taktiež zvýšenú činnosť štítnej žľazy môže sprevádzať nadmerné potenie.

 

Mám po tele modriny, aj keď ma nikto neotĺka

Keď sa udrieme a vytvorí sa nám modrina, je to prirodzené. Taktiež je bežné, že čím sme starší, tým sa nám modriny môžu tvoriť ľahšie, pretože steny krvných ciev sú krehkejšie. Aj cukrovkárom sa modriny tvoria ľahšie ako zdravým ľuďom. Lekára ale treba vyhľadať, ak sa modriny tvoria bez zjavnej príčiny a doteraz ste to nepoznali a je ich viac.

Na dolných končatinách sa modriny ľahko tvoria pri chorobách žilového systému. Okrem toho nadmerná tvorba modrín väčšinou poukazuje na hematologické alebo onkologické ochorenia.

 

Moji blízki ma nespoznávajú

Je prirodzené, že naša nálada sa mení. Niekedy môžeme byť usmiati, inokedy vážni. Niektorí ľudia nás môžu ľahko rozohniť, pri iných zostávame pokojní. Naše konanie závisí aj od nášho vrodeného temperamentu, ale neraz napríklad aj od hormonálnej situácie či dokonca aj od počasia, ktoré tiež môže ovplyvňovať našu vzrušivosť a výbušnosť. Ak nám ale blízki signalizujú, že sa mení naša osobnosť alebo to na sebe sme schopní vnímať aj sami, určite je dobré skonzultovať túto skutočnosť aj s lekárom. Nadmerná agresivita môže byť príznakom Alzheimerovej choroby aj nádoru na mozgu.

 

Len žiadnu paniku!

Ak ste sa po prečítaní nezvyčajných príznakov niektorých ochorení vystrašili, pretože vás už dlhšie trápia, brzdite! Kým sa vyberiete  k lekárovi, tak:

  • Pozorujte svoje telo a skúste odstrániť najjednoduchšiu možnú príčinu svojich problémov. Napríklad ak vám páchne z úst, zájdite k zubárovi a presvedčte sa, že vaše zuby aj celkové ústne zdravie sú v poriadku. Alebo ak vás svrbí telo, načas úplne vylúčte používanie kozmetiky aj aviváže pri praní a zapisujte si, čo zjete, či sa príznaky svrbenia neobjavujú po nejakom jedle.
  • Hľadajte ďalšie príznaky. Jeden príznak obyčajne neznamená nič vážne. Dôležité je, či tých príznakov, ktoré by mohli poukazovať na vážne ochorenie, je viac. Ak máte napríklad pocit, že sa nadmerne potíte a bojíte sa cukrovky, zamyslite sa nad tým, či vás trápi aj nadmerný smäd a močenie, neznesiteľná únava a spavosť najmä po jedle a podobne.
  • Spýtajte sa svojich blízkych, či tiež registrujú vaše ťažkosti. Všimli si vaši rodinní príslušníci, že vám nadmerne vypadávajú vlasy, že vám zapácha pot inak ako doteraz alebo že sa neustále škriabete, lebo vás svrbí telo? Niekedy sa totiž tak veľmi zameriame na svoje problémy, že ich zveličujeme a skutočnosť môže byť iná.
  • Riaďte sa svojou intuíciou, býva obyčajne dobrým radcom. Ak máte silný pocit, že s vaším telom skutočne niečo nie je v poriadku, tak radšej choďte k lekárovi, než by ste mali niečo zanedbať.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.