Celiakia je autoimunitné ochorenie, inými slovami ochorenie, kedy si  telo vytvára protilátky, ktorými poškodzuje samo seba.  Je geneticky podmienené a dá sa povedať, že ním dnes trpí čoraz viacej a viacej ľudí.

Hlavným vinníkom vzniku tejto choroby je bielkovina zvaná glutén (gliadín), ktorej zložky vytvoria po konzumácii sled imunitných reakcií. Ich výsledkom je napadnutie tenkého čreva. Stena čreva sa v dôsledku toho poškodí a postupne prichádza o jednu zo svojich funkcií – schopnosť plnohodnotne vstrebávať živiny. To má za následok rôzne tráviace ťažkosti ako hnačky, bolesti brucha, nadúvanie, vracanie, vyrážky, ekzémy, únavu či depresiu. Celiakiu navyše často sprevádzajú aj ďalšie autoimunitné ochorenia, napríklad zápal štítnej žľazy, pečene, zápal hrubého čreva či cukrovka 1.typu.

Odhaliť toto ochorenie však dnes už nie je zložité. Jednoduchý krok, ako ju zistiť, je špeciálne vyšetrenie krvi. Takéto vyšetrenie je dnes možné absolvovať napríklad na vlastnú žiadosť v laboratóriu, a to bez potreby predchádzajúcej návštevy všeobecného lekára či iného špecialistu. Vyšetrenie prebieha jednoducho. Zvyčajne absolvujete dve návštevy v laboratóriu. Na prvej vám zdravotný personál odoberie krv. Okrem krvného obrazu, železa a základnej biochémie, vám na imunológii vyšetria protilátky proti lepku a autoprotilátky proti tkanivovej transglutamináze, prípadne endomýziu, ktoré sú pre celiakiu vysoko špecifické. Tieto tzv. sérologické testy však musia byť odoberané v čase, keď nie ste na diéte. Je to preto, lebo človek si často nasadí diétu ešte pred vyšetrením, potom však laboratórne testy môžu zlyhať, čo však nie je spôsobené chybou testov alebo laboratória, ale chybou odberu v nesprávnom čase. Počas druhej návštevy vám lekár interpretuje výsledky vyšetrenia. Pretože ide o vyšetrenia na vlastnú žiadosť, laboratórne služby si hradíte v plnej výške sami. Presný popis vyšetrenia aj spolu s cenníkom je dostupný na webovej stránke:  www.laboratornadiagnostika.sk

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi