Počet novodiagnostikovaných prípadov pacientov s rakovinou kože z roka na rok pribúda a jeho výskyt narastá viac ako u ktoréhokoľvek iného zhubného ochorenia. Malígny melanóm kože je agresívny typ nádoru, ktorý dokáže vytvoriť v tele človeka metastázy už v priebehu niekoľkých mesiacov. Alarmujúca je aj stále vyššia úmrtnosť na tento druh rakoviny.  Základnou podmienkou pre úspešnú liečbu je odhaliť ho včas, preto je nevyhnutné nielen nechať si vyšetriť svoje znamienka odborníkmi, ale myslieť aj na ich samovyšetrenie.

Chcete vedieť, ako má vyzerať zdravé znamienko, kedy zbystriť pozornosť a či je vybratie znamienka bolestivé? Ako tento chirurgický zákrok prebieha? Na aké obmedzenia sa musíme pripraviť? A ako dlho nesmieme s takouto jazvou cvičiť, ísť na slnko, plávať v bazéne či saunovať sa? Na tieto otázky pre vás máme odpoveď. Opýtali sme sa priamo odborníkov z Centra plastickej chirurgie a estetiky.

Ako by malo vyzerať zdravé znamienko?

Zdravé znamienko má hnedú farbu, a to v najrôznejších odtieňoch. Platí však, že táto farba je homogénna, to znamená rovnaká na celej ploche znamienka. Ohraničenie neškodného pigmentového névu je ostré a jeho okraje sú pravidelné. Pre laika je takmer nemožné rozpoznať, či ide o zhubné alebo nezhubné znamienko. Iba dermatológ rozlíši, či ide o neškodný estetický výrastok, ktorý je možné odstrániť alebo sa jedná o pigmentové znamienko, ktoré predstavuje potenciálnu hrozbu pre naše zdravie. Pri každej zmene tvaru, farby alebo akomkoľvek podozrení je potrebné znamienko nechať vyšetriť dermatológom.

Je odstránenie znamienka bolestivý zákrok?

Samotný zákrok bolestivý nie je, keďže sa materské znamienka odstraňujú najčastejšie chirurgicky s použitím lokálnej anestézie. Vo väčšine prípadov je teda jedinou „bolestivou včeličkou“ vpichnutie tejto znecitlivujúcej látky. Odstránené znamienko sa odošle na histologické vyšetrenie do laboratória, aby sme uistili seba aj pacienta, že je všetko v poriadku.

Aké obmedzenia čakajú pacienta po vybratí znamienka?

Ihneď po výkone môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie. Samozrejme je poučený o svojom zdravotnom stave. So svojím lekárom si dohodne termín ďalšej kontroly, respektíve odstránenia stehov, ktoré sa odstraňujú zvyčajne na 7. až 10. deň. Operované miesto by nemalo byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu minimálne 2 týždne. Cvičeniu, plávaniu v bazéne s chlórovanou vodou či saunovaniu sa by mal pacient vyhnúť približne jeden mesiac, závisí to však od veľkosti a lokalizácie vybratého znamienka.

Myslite viac na zdravie svojej kože. Niekoľko minút, ktoré venujeme samovyšetreniu, môže pomôcť odhaliť závažný problém. Iba včasné zachytenie malígneho melanómu dáva šancu na jeho úspešné vyliečenie. Ak máte pocit, že niektoré z vašich materských znamienok začalo meniť svoj tvar, veľkosť alebo farbu, nečakajte a navštívte svojho kožného lekára.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.