Existuje niekoľko tisíc druhov ryže. Niektoré sú vhodnejšie na prípravu rizota, lebo ich zrniečka sa po príprave lepia, iné druhy sú sypkejšie. Poznáme bielu, hnedú, červenú aj čiernu ryžu. Pozrime sa, čím sa od seba jednotlivé druhy ryže líšia a ako ich využiť.

Biela verzus hnedá

Aj v našich končinách je najobľúbenejšia biela ryža, z ktorej sú odstránené vonkajšie šupky, ale tým aj veľká časť vitamínov a minerálov. Len na zbežné porovnanie, podľa Medical News Today šálka uvarenej bielej ryže oproti šálke uvarenej hnedej ryže obsahuje o tri štvrtiny menej magnézia, o vyše polovicu menej mangánu, takmer o polovicu menej vitamínu B6 aj niacínu… Napriek tomu stále môžeme povedať, že je to zdravá potravina. Vedci z Harvard School of Public Health však na základe svojej štúdie tvrdia, že päť a viac porcií bielej ryže týždenne zvyšuje riziko vzniku diabetu druhého typu. Keď približne dve z nich (50 gramov) nahradíme hnedou ryžou, toto riziko sa zníži o 16 percent. Hnedá ryža sa vďaka vyššiemu obsahu vlákniny totiž trávi pomalšie, a tak dlhšie udrží v krvi potrebnú hladinu cukru. Pre vysoký obsah vlákniny je jej konzumovanie aj dobrou prevenciou voči srdcovo-cievnym chorobám. Vďaka vysokému obsahu selénu hnedá ryža pozitívne pôsobí na tráviace ústrojenstvo, vďaka lignínu je zas vhodnou prevenciou proti rakovine prsníka.

 

Červená

Táto ryža sa pestuje vo vysokej nadmorskej výške v Himalájach a za červenú farbu vďačí hube Monascus purpureus, ktorá sa v Ázii používa ako potravinárske farbivo. Ryža má príjemnú orechovú príchuť, vynikne v rizote aj v šalátoch a navyše blahodarne pôsobí na srdcovo-cievny systém. Podľa amerických a čínskych vedcov z Filadelfie a Pekingu, ktorí skúmali jej účinok na niekoľko tisíc pacientoch, má dokonca potenciál zabrániť infarktu, ale len ak ju jete pravidelne dvakrát denne.

Čierna

Ryža čiernej farby sa považuje za superpotravinu a o jej zdravotných benefitoch sa podľa všetkého vedelo už pred mnohými tisícročiami, keď ešte neexistovali vedecké laboratóriá. Mohol ju totiž jesť iba cisár, obyčajní ľudia ju mali zakázanú pod hrozbou trestu smrti. Čierna ryža pri varení sfialovie, ale výnimočná je najmä pre vysoký obsah vitamínov E a B, horčíka, železa a najmä pre obsah antokyánov, ktoré majú pozitívne účinky na cievy, srdce aj zrak. Odporúča sa ľuďom s málokrvnosťou, no niektoré vedecké výskumy naznačujú, že môže účinkovať aj voči alergiám, Alzheimerovej chorobe a cukrovke.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.