Malígny (zhubný) melanóm vzniká z pigmentových buniek. Je veľmi mnohotvárny a môže mať rôzne farby, najčastejšie sú to odtiene hnedej a čiernej, ale ako rastie, môže sa v ňom objaviť aj biela, červená, modrá, dokonca existujú také, ktorým úplne chýba pigment. Nápadným znamením je jeho nepravidelný tvar, môže mať rozstrapkané, zubaté okraje. Pre melanóm je tiež charakteristické, že rastie, mení sa a zvyčajne je väčší ako bežné znamienko (má viac ako 5 mm). Vyskytuje sa najmä na koži, zriedkavejšie na oku, slizniciach či pod nechtom. U mužov sa objavuje najčastejšie na chrbte alebo na hrudi, u žien na nohách.

Predpokladá sa, že 60 až 90 % melanómov vzniká následkom UV žiarenia, najmä po nárazovom, intenzívnom opaľovaní, a to predovšetkým v detskom veku. Nebezpečenstvo sa zvyšuje opakovaným pálením kože, preto je dôležité chrániť sa prípravkami s UVA a UVB faktorom a natierať sa nimi tak často, aby nedošlo ani k začervenaniu kože.

Melanóm však nepostihuje len miesta vystavené slnku alebo tie, ktoré boli priamo spálené. Môže sa objaviť aj tam, kde je telo zakryté oblečením či plavkami.

NECHCENÉ DEDIČSTVO

Melanóm sa dá veľmi dobre liečiť, pacient však musí prísť včas, žiaľ, podľa lekárov sa na prvé vyšetrenie takmer polovica pacientov objednáva v štádiu, keď im hrozí nepriaznivá prognóza. Preto jedným z dôležitých preventívnych opatrení je pravidelné a dôkladné samovyšetrenie kože, pričom netreba vynechať uši, pokožku hlavy, plôšky nôh, dokonca genitálie. A to nielen na miestach, kde sa nachádzajú znamienka, ale všade, pretože  melanóm môže vzniknúť aj na koži bez znamienok.

Len tretina melanómov vzniká z materského znamienka či iných pigmentových névov. Rakovina kože sa týka každého, viac sú však ohrození ľudia so svetlou pokožkou, svetlovlasí a tí, ktorí aj pri kratšom pobyte na slnku rýchlo sčervenejú. Riziková je tiež pokožka s množstvom znamienok. Okrem toho melanóm je dedičnou záležitosťou, keď tento druh rakoviny mal otec, matka alebo súrodenec, riziko, že sa objaví aj u ďalších členov blízkej rodiny, stúpa až osemnásobne.

MLADÉ ŽENY, STARŠÍ MUŽI

Keď vezmeme do úvahy, že exotickú dovolenku s poriadnou dávkou slnečných lúčov si mnohí Európania doprajú niekoľkokrát do roka, neprekvapujú údaje, že ročne pribudne takmer 81-tisíc novodiagnostikovaných melanómov a takmer 16-tisíc prípadov je smrteľných.

Paradoxne, najviac „čiernej rakoviny“ lekári zaznamenali vo Švajčiarsku, kde je však zároveň, vďaka modernej medicíne prístupnej širokým vrstvám pacientov, najmenej úmrtí. Najmenej takýchto diagnóz je v Stredomorí, keďže jeho obyvatelia majú menej rizikový, čiže tmavý typ pokožky.

Čo sa týka Slovenska, výskyt melanómu stúpa, určitý pokles  však lekári zaregistrovali v mladšej vekovej skupine, čo môže byť výsledok väčšej osvety a informovanosti rodičov. U ľudí mladších ako 40 rokov sa melanóm častejšie vyskytuje u žien. Po veku 65 rokov je zase dvakrát častejší u mužov, po osemdesiatke dokonca až trikrát častejší. Viac postihuje ľudí žijúcich v mestách.

 

TARANTULA NA RUKE

Podľa lekárskych štatistík aj celosvetovo stúpa počet ľudí, pre ktorých je melanóm smrteľný. Pritom tento druh rakoviny je viditeľný a dá sa dobre diagnostikovať. Skúsený odborník môže už pohľadom, ale najmä pomocou dermatoskopu určiť, či ide o zhubný alebo neškodný kožný útvar.

Okrem pravidelnej kontroly pigmentových znamienok by sme raz do roka mali preventívne navštíviť dermatológa. Ak zbadáme dva alebo viac nasledujúcich príznakov, treba sa do ambulancie vybrať čím skôr.

  • Znamienko zmenilo veľkosti, farbu, tvar.
  • Je iné ako ostatné – ide o tzv. fenomén škaredého káčatka.
  • Nie je symetrické, má nepravidelné okraje a štruktúru.
  • Je drsné na dotyk alebo sa šúpe.
  • Znamienko svrbí, bolí, leskne sa, krváca.
  • Vyzerá ako nehojaca sa ranka a mokvá.
  • Vytvoril sa na ňom vriedok.

POZOR AJ NA BAZALIÓM

Okrem melanómu sa na pokožke môžu vyskytnúť aj iné druhy nádorov, najčastejší je bazalióm, čiže bazocelulárny karcinóm. Zvyčajne rastie veľmi pomaly a zriedkavejšie metastázuje. Ak je však nerozpoznaný alebo nesprávne liečený, dokáže deštruovať rozsiahle partie kože a miesta pod ňou. Bazilióm sa častejšie objavuje u mužov, okrem miest na tele poškodených UV žiarením môže vzniknúť napríklad aj tam, kde zostali jazvy po popáleninách.

Druhou najčastejšou rakovinou kože je spinalióm, čiže skvamocelulárny karcinóm. Riziko hrozí viac mužom ako ženám, a to najmä vo vyššom veku. Tento nádor kože zvykne častejšie metastázovať ako bazalióm.

 

Neverte mýtom

Väčšina laikov si myslí, že znamienka, ktoré sú v úrovni kože, nie sú nebezpečné a podozrievajú len tie vyčnievajúce. Nie je to pravda. Dôvodom na preventívne odstránenie môže byť aj znamienko, ktoré je na mieste, kde ho dráždi napríklad spodná bielizeň.

 

Prečo je nebezpečný?

Zákernosť melanómu spočíva v tom, že aj po chirurgickom odstránení, sa môže objaviť opäť, a to aj po desiatich či dvadsiatich rokoch. Môže metastázovať do mozgu, lymfatických uzlín, pečene, kostí či pľúc. A metastázuje veľmi rýchlo po objavení.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.