,,Na preventívne prehliadky chodím pravidelne a keďže so sestrou máme rovnakých lekárov, poradila mi, aby som pri vstupnej prehliadke požiadala o LBC cytológiu. Prednedávnom totiž zmenila lekárku, ktorá jej svojím prístupom i metódami vyhovovala čoraz menej.

Pri vstupnej prehliadke a pri vypisovaní zdravotného stavu som sa s gynekológom rozprávala o všetkých dostupných vyšetreniach i metódach, ako najlepšie zistiť pri prevencii možné zmeny v organizme ženy, a skôr ako som sa stihla opýtať na LBC cytológiu, podrobne mi vysvetlil rozdiel medzi klasickou a LBC metódou, o jej presnosti i o tom, čo všetko je možné zistiť.

Neváhala som ani sekundu. Dôvodom bol fakt, že mojej sestre práve tento test vyvrátil isté cytologické odchýlky. Vyšetrenie na moje prekvapenie prebiehalo bezproblémovo, a lekár mi presne hovoril, čo robí a ako bude ďalej zaobchádzané so vzorkou LBC cytológie, i to, kedy budú výsledky.

Toto vyšetrenie odporúčam všetkým ženám, ktorým záleží na svojom zdraví a chcú urobiť maximum pri prevencii. Nemyslím, že je zodpovedné voliť menej presné vyšetrenie, lebo je trebárs bezplatné. To, že mám možnosť za dostupnú cenu získať presnejšie a kvalitnejšie vyšetrenie zo získaných buniek pri odbere a zároveň mať i „pokoj na duši“, je pre mňa na nezaplatenie.“

 

O HPV infekcii sme sa dozvedeli viac od RNDr. Renaty Lukačkovej, manažérky pre klinickú genetiku zo spoločnosti MEDIREX:

RNDr. Renata Lukačková

,,Infekcia HPV patrí medzi najčastejšie pohlavne prenosné ochorenie, počas života sa s ňou stretne takmer 80 % ľudí. Veľmi dôležitá je otázka imunity, od ktorej sa odvíja, či a akým spôsobom sa HPV infekcia prejaví.

Ak sa žena nakazí určitými typmi ľudského papilomavírusu, tzv. vysokorizikovými HPV (hrHPV) a imunita je nedostatočná, v epiteli krčka maternice je potenciál na vznik abnormálnych buniek. Ak sa včas nediagnostikujú a neliečia, môžu sa vyvinúť do predrakovinových stavov, respektíve rakoviny. Tento proces trvá aj 10 až 15 rokov, no v niektorých prípadoch dochádza k vzniku rakoviny aj v priebehu 1 roka. Do tejto skupiny hrHPV patria HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, pričom až 70 % všetkých prípadov rakoviny krčka maternice zapríčiňujú typy HPV 16 a HPV 18.

Z tohto dôvodu je veľmi dôležitá pravidelná gynekologická prehliadka, v rámci ktorej žena absolvuje skríning rakoviny krčka maternice. Žene sa urobí ster z krčka maternice, ktorý sa vyhodnocuje v cytologickom laboratóriu podľa Bethesda klasifikácie. Na základe výsledku cytológie sa ošetrujúci lekár – gynekológ rozhodne, či je potrebná ďalšia diagnostika.“

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi