Špenát pochádza z oblasti Perzie, odkiaľ ho v priebehu 9. storočia do Európy doviezli Španieli. O nejaký čas neskôr sa stal obľúbený nielen medzi šľachtou, ale postupne ho začali pestovať aj v bežných vidieckych záhradách.

Vo Francúzsku špenát preslávila kráľovná Katarína Medicejská, manželka Henricha II. Nevynikala síce krásou, zato po celej Európe spopularizovala množstvo módnych noviniek, medzi nimi napríklad aj nosenie korzetu. Vďaka nej  sa francúzsky dvor stal centrom elegancie. Katarína však nemala radostný život, bola sirota, vyrastala v kláštore. Veľa pozornosti si neužila ani v manželstve, keďže jej muž sa viac venoval milenkám a zábave. Na jej počesť a počesť krajiny, odkiaľ pochádzala, sa ujalo, že jedlá so špenátom dostali prívlastok „florentské“, prípadne „na florentský spôsob“, a takto sa dodnes uvádzajú v mnohých receptoch či na jedálnych lístkoch v reštauráciách.

 

DODÁ VÁM ENERGIU

Špenát je nielen vďaka svoje farbe symbolom nového života, jari, sily a energie. Hoci ho ešte stále obklopuje pachuť vedeckého škandálu, keď mu nedopatrením a posunutím desatinnej čiarky prisúdili desaťkrát viac železa ako v skutočnosti obsahuje, je neodškriepiteľné, že je vynikajúcim zdrojom viacerých dôležitých živín. Okrem toho, že podporuje činnosť červených krviniek pri transporte kyslíka v tele, je zdrojom energie. Obsahuje vitamíny K, A, B2 a C. Je dobrým zdrojom kyseliny listovej, mangánu, draslíka a horčíka. Zelené listy špenátu obsahujú vysoké hladiny chlorofylu a karotenoidov (beta- karotén, luteín a zeaxantín), ktoré majú protizápalové a protirakovinové účinky, sú dôležité pre zdravý zrak, pomáhajú predchádzať makulárnej degenerácii (spôsobuje stratu centrálneho videnia) a sivému zákalu.

 

Á N O   PRE ŠPENÁT

  • Vedecké výskumy potvrdili, že ľudia, ktorí pravidelne jedia špenát, znižujú riziko vzniku astmy. Dôvodom je obsah beta-karoténu.
  • Špenát by mali jesť tiež tí, ktorí majú problémy s vysokým krvným tlakom. Obsahuje draslík, ktorý potláča škodlivé účinky sodíka v tele.
  • Špenát je zdrojom vápnika. Ibaže zároveň obsahuje vysoký podiel oxalátov (šťaveľanov), ktoré zhoršujú vstrebávanie tejto živiny.
  • Špenát je skvelý pre srdce a cievy, pretože udržiava na uzde hladiny cholesterolu v krvi. Vďaka kyseline listovej znižuje riziko mŕtvice.
  • Vitamín K v špenáte pomáha udržiavať zdravé a pevné kosti, chráni ich pred osteoporózou.
  • Prospieva tiež vlasom a pokožke, v ktorej udržiava kolagén, čím ju chráni pred rýchlym starnutím a vznikom vrások.
  • Špenát ako zdroj horčíka udržiava v kondícii svaly a nervovú sústavu.
  • Dajte si špenát a ochránite svoj mozog pred špecifickými prejavmi starnutia.
  • Radi grilujete? Ako prílohu si pripravte niečo zo špenátu, či už omáčku alebo do šalátu vmiešajte čerstvé listy. Vďaka účinným látkam dokáže čiastočne potlačiť škodlivý vplyv karcinogénov, ktoré vznikajú pri pečení, pražení a opekaní.

 

N I E   PRE ŠPENÁT

  • Špenát, najmä starší a tmavší, obsahuje vysoké množstvo oxalátov (šťaveľanov). Takže, keď máte problémy s obličkami a s tvorbou obličkových kamienkov, nejedzte ho často.
  • V surovom špenáte sa uchováva organická čiže „živá“ kyselina šťaveľová, ktorá nespôsobuje zdravotné problémy. Nebráni ani vstrebávaniu vápnika a železa na rozdiel od anorganickej kyseliny šťaveľovej, ktorá sa v špenáte tvorí pri varení a inej tepelnej úprave.
  • Šťaveľany spolu s vápnikom vytvárajú v tele kryštáliky, ktoré môžu spôsobiť problémy ľuďom s ochorením žlčníka. Špenát môže zhoršiť stav pacientom s dnou a tým, ktorí trpia bolesťami kĺbov.
  • Špenát vo veľkých množstvách nejedzte ani vtedy, keď užívate lieky na riedenie krvi.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.