Trápia deti aj rodičov

Dnes sa tento neľútostný hmyz zdržuje najmä v školách a materských školách a o tom, ako ťažko sa s ním bojuje, vie rozprávať hádam každý rodič. Veď niektorí nájdu v žiackej knižke poznámku – „skontrolujte deťom vlasy, v škole sa vyskytli vši“ – aj niekoľkokrát počas školského roka. Ani naša civilizácia, typická až prehnanou hygienou, si s nimi nevie úplne poradiť. Pre svoju životaschopnosť sa totiž rýchlo adaptujú na každý nový chemický preparát, ktorý má ambíciu zmyť ich z povrchu zemského. Pravdaže, čiastočne pomôže, ale najväčšia istota je vyčesať ich.

 

Zväčšené uzliny

Pokiaľ nájdete vo vlasoch vši, trpíte infekčným ochorením zvaným pedikulóza. Snažte sa ich zbaviť čím skôr, lebo keď si budete hlavu intenzívne škrabať, hrozí, že si do drobných rán zanesiete ďalšiu infekciu. Ale hlavne riskujete, že sa premnožia. Vrcholné štádium pedikulózy sa prejavuje zväčšenými uzlinami na krku a šiji, čo si môže vyžiadať až liečbu antibiotikami. Vši totiž po zahryznutí vypustia do krvného obehu človeka „svrbivú“ látku, ktorá bráni zrážaniu krvi, aby sa mohli lepšie nasať, pričom zväčšené uzliny sú ukazovateľom toho, že ich je na hlave už priveľa.

 

Nelietajú, ale plávajú

Samica vši kladie vajíčka, takzvané hnidy, a nalepuje ich pomocou výlučkov špeciálnych žliaz ku korienkom vlasov. Po určitom čase, v závislosti od teploty, sa z nich vyliahnu larvy. Výnimočne sa môžu vši nasťahovať aj na obočie či bradu. Dospelé jedince aj ich larvy sa živia krvou. Vši neskáču ani nelietajú, na hlavu skrátka prelezú. Pozor! Keďže dokážu aj plávať, domov si ich môžete doniesť aj z bazéna. A takisto z hromadnej dopravy, kde sa voš môže zachytiť na sedadle a odtiaľ preliezť na cestujúceho.

 

Veľké upratovanie

Ak sa u vás doma vyskytli, okamžite bežte do lekárne kúpiť špeciálny šampón proti všiam, ktorý treba nanášať pravidelne a opakovane. Mokré vlasy dôkladne prečesávajte, a keď vyschnú, ešte ich pozorne prezrite a parazita z nich ručne odstráňte. Hrebeň je v tomto prípade veľmi dôležitý, lebo vám zjednoduší prácu. Mal by byť kovový so zubami vzdialenými 0,3 mm. Všetky bytové textílie, posteľnú bielizeň a hračky operte pri teplote najmenej
60 °C, aby zachytené parazity zahynuli. Chce to len trpezlivosť. Vlasy, ktoré napadli vši, kontrolujte aspoň dva týždne, aj keď máte pocit, že už v nich žiadna nemôže byť. Voš žije približne mesiac a za ten čas môže naklásť 100 až 140 vajíčok. Je to malá armáda, ale mimoriadne silná!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.