Možno banálna otázka na úvod, ale naozaj nás to zaujíma – ako sa máte?

Zdravotne sa cítim v poriadku. Aktuálne som na liečbe, ktorá funguje. Užívam jednu tabletu jedenkrát denne. A všetko vyzerá byť v poriadku, nemám žiadne časté prechladnutia alebo iné problémy. Viem normálne pracovať, často športujem, nevyhýbam sa drinku po práci alebo dobrej párty.

Kedy Vám diagnostikovali HIV a ako ste to dokázali ustáť?

S vírusom HIV žijem už tri roky. Napriek tomu, že som o ochorení mal množstvo informácií a aj blízky kamarát je HIV pozitívny, ten moment, keď mi lekárka potvrdila diagnózu, bol veľmi ťažký. Veľmi som sa zľakol. Bál som sa, že zomriem, že zostanem sociálne izolovaný, že prídem o plnohodnotný život. Začal som sa na seba pozerať ako na špinavý odpad. Racionálne som si síce uvedomoval, že nie je dôvod na paniku, emočne to však bolo na začiatku veľmi zložité. Pomohla mi podpora okolia, psychoterapia a dostatok kvalitných informácií.

Ako informáciu, že ste HIV pozitívny, vnímalo Vaše okolie? Rodina, priatelia, kolegovia?

Postupne som prijímal zmenený status, že všetko už bude tak trochu inak. Naozaj strategická bola podpora okolia. Som človek, ktorý je veľmi otvorený, ktorý nemá rád tajomstvá a pretvárky. Zistil som, že nechcem žiť v strachu a za každú cenu tajiť, že som HIV pozitívny. Postupne som pochopil, že som nič zlé nespravil, že každý má právo spraviť chybu, že pocit viny mi nepomôže a ani nekonečné pýtanie sa, prečo sa to stalo. Odpustil som sebe, to bolo najdôležitejšie. Vďaka tomu som bol schopný otvárať sa aj druhým. Väčšinou som sa stretol s podpornou reakciou. Aj keď mali blízki obavy a aj im samým trvalo, kým to spracujú, drvivá väčšina z nich zostala pri mne stáť. No boli aj takí, ktorí odo mňa odišli. Strata prebolela, pretože som pochopil, že tie kamarátstva za veľa nestáli. Doteraz žijem pomerne otvorene a o ochorení aj otvorene rozprávam. Všímam si, že ľudia sú ochotní to akceptovať, nesúdiť ma a prekonať vlastný strach. Len potrebujú informácie, trpezlivosť a príbeh niekoho, koho poznajú.

Je možné aktívne intímne žiť aj HIV vírusom?

V sexuálnom živote partnerov informujem o mojom statuse, aj keď si dobre vyberám, koho si pustím k telu. Myslím na ich bezpečie, no rovnako si uvedomujem, že je to vždy voľba oboch. Nepáči sa mi, že všetka zodpovednosť sa často hádže práve na HIV pozitívnych. Je to vždy zodpovednosť oboch zúčastnených. Je množstvo bezpečných spôsobov, ako mať kvalitný sexuálny život aj s vírusom HIV.

Máte pocit, že Vám HIV vírus zmenil život?

HIV ma veľmi zmenilo, ale naozaj v dobrom. Spomalil som životné tempo, začal som si viac všímať, čo je naozaj dôležité, kto je naozaj dôležitý. Prestal som zbytočne riskovať, prepínať svoje sily, ničiť sám seba. Vírus  HIV mi svojím spôsobom pomohol nájsť samého seba, nájsť pokoj v sebe, začať robiť to, čo mám naozaj rád. Bol to moment, keď mi jasne došlo, že už sa nemusím naháňať za hlúposťami, chvíľkovou rozkošou, majetkom, kariérou, ale že môžem spokojne žiť aj skromne s tým, čo mám.

Článok bol podporený spoločnosťou GSK Slovensko.
Kontakt: GlaxoSmithKline Slovakia s.r.o, Galvaniho 7/A, Bratislava 821 08, tel: 02 4826 1111
Akékoľvek otázky týkajúce sa príslušného ochorenia alebo spôsobu jeho liečby je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Pre hlásenie nežiaducich účinkov kontaktujte: sk-safety@gsk.com
SK/HIVP/0015/17(1)
Pripravené: Február 2018

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 2.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

GSK Slovakia (GlaxoSmithKline) je súčasťou globálnej farmaceutickej spoločnosti, ktorá má významné obchodné zastúpenie vo viac ako 150 krajinách, robustnú sieť výrobných závodov v 36 krajinách a tiež špičkové výskumné centrá v Spojenom Kráľovstve, USA, Španielsku, Belgicku a Číne. Ich primárnym záujmom je skúmať, vyvíjať a vyrábať inovatívne liečivá, vakcíny a voľnopredajné zdravotnícke produkty, ktorými zlepšujú kvalitu ľudského života a umožňujú ľuďom cítiť sa lepšie a žiť dlhšie.