Liquid Based Cytology

Rakovina Krčka Maternice

Čo to je?

Rakovina krčka maternice je zákerné ochorenie, ktoré môže napadnúť moju ženskosť. Prichádza nenápadne a keď sa nezachytí včas, môže byť už neskoro. Spôsobuje ju ľudský papilomavírus, HPV, ktorý sa prenáša pri pohlavnom styku alebo pri intímnom kontakte s infikovanou kožou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. 

Prečo vzniká?

Ak často striedam svojich sexuálnych partnerov, môžem sa zaradiť do rizikovej skupiny žien, ktoré rakovina krčka maternice ohrozuje. HPV však môžem dostať aj od môjho prvého, či druhého partnera. Niekedy telo s HPV vírusom zabojuje a zničí ho, no ak mám slabšiu imunitu, fajčím alebo nemám dostatok antioxidantov a vitamínov, môže sa z tejto infekcie pomaly vyvinúť rakovina.

Smutné čísla

Rakovina krčka maternice je po rakovine prsníka druhé najčastejšie ochorenie u žien a tretia najčastejšia príčina ich úmrtia na svete. Lekári každý rok odhalia toto ochorenie u vyše pol milióna žien, 60 000 z nich je Európaniek a takmer 600 je nás, Sloveniek. Vyše 200 Sloveniek v produktívnom veku rakovine krčka maternice každoročne podľahne.

Ako ju nedostanem?

HPV môže v mojom tele časom prerásť do rakoviny. No čím skôr zmeny na mojom krčku odhalím, tým skôr im môj lekár bude môcť čeliť a na rakovinu sa vôbec nemusia premeniť. Odhaliť nebezpečenstvo rakoviny pritom môžem veľmi jednoducho – u svojho gynekológa absolvujem v rámci preventívnej prehliadky od 23. roku krátke cytologické vyšetrenie, pri ktorom mi odoberie ster z krčka maternice. Môžem si vybrať cytológiu klasickú alebo cytológiu LBC, ktorá je považovaná za najkvalitnejšiu cytológiu na svete.

Copyright © 2021 LBC. Všetky práva vyhradené.
V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.       Ochrana osobných údajov