Liquid Based Cytology

Zachráni ťa cytológia

Klasická cytológia

Pri preventívnej prehliadke mi gynekológ pomocou špeciálnej kefky odoberie z krčka maternice ster buniek. Bunky zachytené na kefke nanesie na sklíčko a vzniknutý náter odošle do laboratória, v ktorom ho preskúmajú pod mikroskopom. Cytológ hľadá v preparáte abnormálne zmenené bunky. Včasný záchyt ranných štádií onkologického ochorenia dáva takmer 100 % šancu na úspešnú liečbu. Pri „klasickej“ cytológii sa na sklíčko podarí preniesť spravidla len asi 20 % odobratých buniek. Zvyšok skončí v koši spolu s použitou odberovou kefkou. Kvalita ručne vytvoreného cytologického steru môže byť tiež ovplyvnená prítomnosťou hlienu či krvi vo vzorke. Cytologické hodnotenie vzorky je v takomto prípade sťažené.

Liquid Based Cytológia

„Liquid-Based“ cytológia (LBC) minimalizuje nedokonalosti „klasickej“ cytológie. Zatiaľ čo odber prebieha úplne rovnako, pri LBC neputujú moje bunky z odberovej kefky na sklíčko hneď, ale dôkladne sa vymyjú do špeciálnej fľaštičky s roztokom (roztok=liquid) podobne, ako sa vymýva štetec v pohári s vodou. Do laboratória tak môže byť doručených až 80 % odobraných buniek, bezpečne zakonzervovaných v roztoku navyše bez nečistôt, prímesi krvi alebo hlienu. V laboratóriu vytvára cytologický náter špeciálny prístroj, nie človek. Moje bunky sú na laboratórnom sklíčku čisté, pekne rozprestreté v jednej vrstve a aj najmenšia zákerná zmena je pre cytológa dobre rozpoznateľná. Preparát je bez nečistôt, prímesi krvi alebo hlienu.

Správne vyhodnotiť jediný cytologický preparát znamená dôkladne prezrieť až 50 tisíc buniek, ktoré sa na ňom nachádzajú. Je to práca náročná na precíznosť, pozornosť, odbornú kvalifikáciu. Odborníci v laboratóriách Medicyt ako jediní na Slovensku využívajú pre hodnotenie LBC špeciálny počítačom riadený automatický mikroskop. Automat je presný, nikdy sa neunaví. Pomocou špeciálnej metódy presvecovania buniek (denzitometria) prezrie všetky moje bunky a vyznačí v každom stere 22 najpodozrivejších oblastí, ktoré následne skúma odborník. Automatizované spracovanie cytologických vzoriek predstavuje svetovú špičku v kvalite cytologickej diagnostiky.

Podľa zahraničnej štúdie, ktorá porovnáva záchytnosť predrakovinových štádií krčka maternice pri cytológii, je pravdepodobnosť záchytu pri LBC vyhodnocovanej pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu v porovnaní s „klasickou“ cytológiou až štyrikrát vyššia.*

* Int J Cancer. 2012 Nov 23. doi: 10.1002/ijc.27955

Dôležité rozdiely

Pri cytologickom vyšetrení si rozdiel medzi klasickou cytológiou a LBC sama nevšimnem. Zato v laboratóriu ho pocítia ako zásadný, keďže sa im moje bunky v roztoku z LBC budú skúmať omnoho jednoduchšie. Pri vyhodnocovaní vzorky pomáha cytológovi počítačom riadený automatický mikroskop, ktorý sa pri identifikácii podozrivých buniek nemýli. Keď mi po oznámení výsledku môj gynekológ povie, že som v poriadku, môžem sa na výsledok LBC s istotou spoľahnúť a byť pokojná.

„Klasická“ cytológia
„Klasická“ cytológia
„Liquid-Based“ cytológia
„Liquid-Based“ cytológia
„Liquid-Based“ cytológia pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu
„Liquid-Based“ cytológia pomocou počítačom riadeného automatického mikroskopu
Copyright © 2021 LBC. Všetky práva vyhradené.
V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.       Ochrana osobných údajov