Neohrozené stanovisko sa však razom zmenilo po príchode výsledkov

Nasledovala séria ďalších vyšetrení a takmer okamžitá hospitalizácia. Myslím, že tomu, čo sa dialo, celkom nerozumela vtedy a ani po tom, čo jej lekár vysvetlil, že keby prišla o pol roka neskôr, bolo by už neskoro. Zdedené kŕčové žily po otcovi jej pravdepodobne zachránili život. Dobrovoľne by totiž ku gynekológovi určite nešla.

Niekoľko rokov som ju márne prehovárala, aby prehodnotila svoj vzťah k zdraviu a chodila na pravidelné gynekologické prehliadky. Zakaždým mávla rukou. Podcenenie situácie a presvedčenie o „nesmrteľnosti“ ju takmer stálo život.

Cytológia je pritom rýchle a najmä bezbolestné vyšetrenie

Špeciálnou kefkou sa z povrchu a kanálika krčka maternice zoberie potrebná vzorka. Existujú dva druhy vyšetrenia. Jeden typ je klasická cytológia, ktorá prebieha odobraním vzorky, prenosom na sklíčko a odoslaním do konkrétnych laboratórií. Druhou formou je LBC, tzv. liquid base cytology, ktorá je technologicky vyspelejšia a zabezpečuje presnejšie vyšetrenie.

„Rozdiel medzi jednotlivými vyšetreniami je ten, že LBC cytológia zabezpečí lepšiu  kvalitu preparátov, ako je v konvenčných steroch. Počítačom riadený mikroskop zabezpečí „neprehliadnutie“ abnormálnych zmien buniek skrínerom, čím sa znižuje chybovosť a zvyšuje presnosť vyšetrenia,“ hovorí patológ Peter Vereš. Aj preto sa v  zahraničí tento druh cytológie teší veľkej obľube. Záchytnosť rakoviny krčka maternice je totiž štyrikrát úspešnejšia v porovnaní s klasickou.

Našťastie šťastný koniec

Len ťažko by sa našla rozumná odpoveď na otázku, prečo sa gynekológom vyhýbať. Zato však existuje množstvo objektívnych dôvodov, kvôli čomu ich pravidelne navštevovať. Mojej mame sa život zmenil zo dňa na deň, a to najmä vplyvom zanedbanej prevencie. Dnes pravidelne navštevuje preventívne prehliadky. Stále ma však mrazí pri pomyslení, čím si prešla a ako blízko bola k tomu, aby predrakovinový stav prerástol do diagnózy. A pritom stačilo tak málo.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.7/5. From 18 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi