Samotný kašeľ nie je choroba, ale príznak ochorenia alebo nejakej prekážky v dýchacích cestách. Príroda nás ním vybavila preto, aby sme sa dokázali účinne zbaviť niečoho, čo je v dýchacích cestách a nepatrí tam. Aj preto sa úporne rozkašleme hneď, ako vdýchneme kúsok nejakej potravy. Väčšinou sa kašeľ objaví v súvislosti s bežnými ochoreniami, ako sú nádcha, chrípka či zápal priedušiek a spôsobuje ho hromadenie hlienu, ktorý upcháva dýchacie cesty. Niekedy nás dokáže vysiliť rovnako ako teplota a to najmä vtedy, keď sa kvôli kašľu nemôžeme vyspať alebo keď je príliš suchý a dráždivý.

Aký je a kedy sa objavuje?

Vo všeobecnosti rozoznávame dva druhy kašľa – suchý a vlhký. Suchý kašeľ je dráždivý, neproduktívny. Vlhký kašeľ je produktívny, to znamená, že ho sprevádza vykašliavanie hlienu. Pozornosť treba zbystriť najmä vtedy, keď kašeľ nesprevádzajú iné príznaky ochorenia – teda nie je tam žiadna nádcha, teplota, nič čo by nasvedčovalo, že máte ochorenie dýchacích ciest. Vtedy totiž kašeľ môže poukazovať na niečo vážnejšie. Napríklad najmä nočné záchvaty kašľa môžu byť predzvesťou astmy, rovnako ako aj kašeľ, ktorý vyprovokovala fyzická aktivita (chôdza do schodov, beh). V najhoršom prípade intenzívny, priam dusivý kašeľ trvajúci niekoľko týždňov môže byť aj príznakom rakoviny pľúc.

Suchý potlačte, mokrý podporte

Suchý dráždivý kašeľ, pri ktorom nie je nadmerná hlienotvorba, sa odporúča potláčať tzv. antitusikami. Kvapky alebo sirup na suchý kašeľ si môžete dať aj pred spaním, aby vás kašeľ zbytočne nebudil. Tak sa vyhnete tomu, že vás kašeľ nadmerne vysilí už len preto, lebo sa pri ňom poriadne nevyspíte.

Keď je kašeľ vlhký s vykašliavaním hlienov, vtedy je dobré siahnuť po mukolytikách alebo expektoranciách. To sú prípravky, ktoré ovplyvňujú fyzikálno-chemické vlastnosti hlienu, zrieďujú ho a uľahčujú tak jeho vykašliavanie z dýchacích ciest. Z tohto dôvodu sa neodporúča podávať ich pred spaním, ale len ráno a na obed, prípadne ešte neskôr popoludní alebo v podvečer.

Pozor, tieto dve skupiny prípravkov na kašeľ nikdy nepodávajte súčasne! Teda buď podávate lieky tlmiace kašeľ alebo lieky, ktoré podporia vykašliavanie. Inak hrozí hromadenie hlienu v prieduškách a ťažký zápal.

Čo ak neprechádza?

Keď kašeľ liečite, prípadne už ste aj vymenili sirup či lieky na kašeľ, no napriek tomu neprechádza alebo sa dokonca zhoršuje, určite treba zájsť k lekárovi. Kašeľ totiž môže mať mnohé príčiny, ktoré môžu byť aj veľmi vážne a preto je diagnostika a liečba veľmi dôležitá. Vo všeobecnosti platí, že akútny kašeľ, ktorý je vyvolaný bakteriálnou alebo vírusovou infekciou, ustúpi do 3 týždňov. Kašeľ, ktorý trvá viac ako tri týždne, už nazývame chronický. Môže sa spájať s astmou, alergiou, najmä u detí je spojený aj so zväčšenou nosovou mandľou, keď hlieny zatekajú do nosohltanu aj hrtanu a provokujú kašeľ.

Čierny kašeľ

Kedysi bol postrachom najmenších detí, ktoré na čierny kašeľ často zomierali. Dnes sa proti nemu očkuje, no aj keď sme zaočkovaní, ochrana nie je 100-percentná a môžeme ochorieť. V posledných rokoch sa čierny kašeľ vyskytuje čoraz častejšie a preto neváhajte s návštevou lekára, keď dieťa dráždivo kašle (akoby híkalo či štekalo), lapá pritom po dychu, veľmi ťažko sa nadychuje a pri kašli ho až napína na vracanie či vracia. Platí tiež, že čierny kašeľ sa výrazne zhoršuje v noci.

Možno niečo vdýchlo

Keď sa doslova z ničoho dusivo sucho rozkašľú malé deti, myslite na to, že mohli vdýchnuť nejaké cudzie teleso. Preto sa najmenšie deti nemôžu hrať s korálikmi či fazuľkami, pozor treba dať na gombičky na oblečení či na drobné súčiastky hračiek.

Najčastejšie príčiny kašľa

  • Vírusové a bakteriálne ochorenia (najmä nádcha, chrípka, zápal priedušiek a pľúc, tuberkulóza, čierny kašeľ a iné). Kašeľ sa objavuje najmä v súvislosti so zatekaním hlienu.
  • Gastroesofageálny reflux – je jednou z najčastejších príčin chronického kašľa. Prejavuje sa návratom potravy zo žalúdka do úst, nafukovaním, pálením záhy, sťaženým hltaním, bolesťami brucha.
  • Alergia a astma.
  • Vážne chronické ochorenia pľúc – napríklad cystická fibróza, ktorú by však mal odhaliť skríning v novorodeneckom veku.
  • Ischemická choroba srdca – sprevádza ju tlak na prsiach, dýchavičnosť, pokašliavanie a nočný kašeľ.
  • Embólia do pľúc – keď sa krvná zrazenina dostane do pľúc, prejaví sa to bolesťou na hrudníku, dýchavičnosťou a kašľom, pri ktorom možno vykašliavať aj hlieny zmiešané s krvou.
  • Psychogénny kašeľ alebo tzv. nervózne odkašliavanie – kašeľ sa v tomto prípade objavuje v súvislosti s problémami so psychikou.

SKOROCEL KOPIJOVITÝ

Listy skorocelu kopijovitého obsahujú triesloviny a slizové látky, ktoré chránia sliznicu úst a hltana a tým tlmia dráždenie na kašeľ. Navyše majú protizápalové účinky. Odporúča sa 2 lyžičky listov skorocelu zaliať 250 ml studenej vody, nechať 2 hodiny lúhovať, potom precediť a zohriať (nie variť). Nálevom kloktáme viackrát denne. Môžeme ho aj piť po menších dávkach.

 

IBIŠ LEKÁRSKY

Koreň ibiša má podobné vlastnosti ako skorocel. Nálev si pripravíme tiež rovnako, akurát nám naň postačí 1 lyžička rozdrveného ibišového koreňa. Pijeme ho tri- až štyrikrát denne.

 

Na vlhký kašeľ

DÚŠKA TYMIANOVÁ

Obsahuje éterické oleje a brzdí rast choroboplodných zárodkov. Éterické oleje prítomné v byline zase pomáhajú uvoľňovať hlieny z priedušiek. Liečivý čaj si pripravíme tak, že 2 lyžičky nadrobno nasekanej vňate dúšky tymianovej zalejeme šálkou vriacej vody a necháme lúhovať 10 minút. Potom precedíme a čaj pijeme ešte teplý, trikrát denne.

 

Najlepšie domáce recepty na kašeľ

Tymianový olej

Pôsobí silne protizápalovo a brzdí rast choroboplodných zárodkov. Je to prírodné antibiotikum, ktoré navyše uvoľňuje hlieny, takže tie sa ľahšie dostanú von a nezatekajú do dýchacích ciest, kde by provokovali ku kašľu. Je to osvedčený prírodný liek na zápal priedušiek aj iné ochorenia dýchacích ciest. Pôsobí tiež proti plesniam, kvasinkám aj parazitom. Keď máte doma maróda, na prečistenie ovzdušia môžete pár kvapiek tymianového oleja kvapnúť do aromalampy. Môžete ho tiež užívať vnútorne – podľa odporúčaní kvapnúť 1 -2 kvapky oleja do vody a vypiť alebo kvapnúť do horúceho záparu a inhalovať. Taktiež môžete pár kvapiek pridať do čistej prírodnej masti (alebo aj bravčovej či do olivového oleja) a rozotrieť na hrudník, prikryť nahriatou bavlnenou plienkou a nechať pôsobiť cez noc. Pozor! Tymianový olej nie je vhodný pre najmenšie deti a nikdy im ho nedávajte na oblasť tváre.

 

Feniklový med

Asi 10 g plodov fenikla podrvíme a zamiešame do 100 g včelieho medu. Necháme 10 dní odležať, potom premiešame a precedíme. Feniklovým medom môžeme následne sladiť bylinkové čaje, ktoré môžeme kombinovať s feniklom alebo 2 čajové lyžičky feniklového medu rozpustíme v 250 ml horúcej (nie vriacej) vody a pijeme tri- až štyrikrát denne. Fenikel prispieva k skvapalneniu hlienov a ich ľahšiemu vykašliavaniu, čím sa účinne čistia priedušky.

 

Šťava z reďkvi

Čiernu reďkovku ošúpeme a pomocou odšťavovača z nej získame čerstvú šťavu. Pijeme 1 až 2 polievkové lyžice 3x denne. Pozor, ak máte problémy so žalúdkom, dlhšie užívanie tejto šťavy môže žalúdok dráždiť a tým zhoršiť vaše ťažkosti. Reďkovková šťava uľahčuje vykašliavanie a zároveň bráni rastu choroboplodných zárodkov.

 

Inhalácia s rumančekovými kvetmi

3 polievkové lyžice rumančekovým kvetov zalejeme litrom vriacej vody. Potom si hrubším uterákom prikryjeme hlavu a vrchnú časť tela (vytvoríme akoby malý stan) a vdychujeme pary rumančeka striedavo nosom a ústami aspoň 10 minút. K rumančeku môžeme pridať aj pár kvapiek eukalyptového oleja, bude sa nám lepšie dýchať a eukalyptový olej tiež prispieva k liečbe. Kvety rumančeka zmierňujú zápal, posilňujú obranu organizmu, brzdia rast baktérií a prispievajú k skvapalneniu hlienov a ich vylučovaniu z dýchacích ciest.

 

Suché teplo

Teplo zlepšuje prekrvenie, prispieva k skvapalneniu hlienov a podporuje obranné mechanizmy tela. Ak máte doma solux alebo biolampu, môžete aplikovať suché teplo na dýchacie cesty, no jedine v prípade, že nemáte zvýšenú teplotu. V opačnom prípade by ste mohli zápal ešte posilniť.

 

Eukalyptový olej

Tento éterický olej podporuje rozpúšťanie hlienov a brzdí rast choroboplodných zárodkov. Môžete ho nakvapkať do aromalampy a nechať pôsobiť. Pár kvapiek oleja si môžete pridať aj do horúceho kúpeľa, ktorý uvoľní dutiny a pomôže skvapalniť hlien. Kúpeľ si však odpustite, keď máte teplotu.

 

Cibuľový čaj

Je to výborný domáci liek na suchý a dráždivý kašeľ. Pripravíme ho tak, že 1 veľkú cibuľu, ktorá má veľa šúp, zbavíme len vrchnej šupky, umyjeme, nakrájame na štvrtiny a tie potom vhodíme do pollitra vriacej vody. Vodu odstavíme zo sporáka a necháme v nej cibuľu lúhovať 20 minút. Potom scedíme, osladíme medom a vlažný nápoj popíjame po celý deň.

 

Mlieko s medom a maslom

Na husté hlieny a dusivý kašeľ skúste mlieko s medom a maslom, ktoré hlieny rozriedi a uľahčí ich vykašliavanie. Stačí dobre zohriať šálku mlieka, keď už je teplé, pridáme doň 1 čajový lyžičku medu a rovnaký diel mala. Všetko dobre rozmiešame, aby sa med a maslo rozpustili a potom ešte teplé vypijeme. Pozor, mlieko nesmie vrieť!

 

Ďumbierový čaj

Ďumbier (zázvor) má hrejivý a zvlhčujúci účinok, vďaka čomu účinne pomáha pri čistení dýchacích ciest od hlienov a podporuje ich vykašliavanie. Ďumbierový čaj pripravíme tak, že čerstvý ďumbierový koreň očistíme a pokrájame na tenké pásiky alebo nahrubo pomelieme. Zalejeme šálkou horúcej vody a necháme 10 minút lúhovať. Nakoniec môžeme doňho pridať ešte med a citrón. Prije sa teplý 3x denne.

 

Cesnak

Má antibakteriálne aj antivírusové účinky a celkovo posilňuje imunitu. Podporuje čistenie dýchacích ciest a uľahčuje vykašliavanie hlienov, preto ho môžete použiť aj pri ochoreniach spojených s kašľom.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.4/5. From 29 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.