Najčastejším pôvodcom infekcie je baktéria E. coli, ktorá žije bežne v našich črevách.  Baktéria sa okrem čriev vyskytuje aj v okolí konečníka. U žien to má kvôli kratšej dĺžke močovej trubice do močovej trubice bližšie ako u mužov. To je dôvod, prečo ženy trpia zápalom močových ciest až 50-krát častejšie ako muži.

 

Čo zvyšuje náchylnosť na ochorenie?

  1. coli však nie je jedinou príčinou. Na infekciu má vplyv stres, fajčenie či oslabenie imunity v priebehu iných chorôb. Napríklad zápal dostávajú častejšie cukrovkári, pretože v ich moči sa baktérie dobre rozmnožujú. Počas pohlavného styku sa dostanú z ústia močovej trubice hlbšie. A práve vtedy sa môže ľahký zápal premeniť na nebezpečnú chorobu. „Z dolných močových ­ciest sa môže zápal dostať cez močovody vyššie, teda do obličiek. Je veľmi dôležité, aby pacienti nepodceňovali liečbu aj banálnych zápalov dolných močových ­ciest,“ upozorňuje urológ MUDr. Igor Bartl. Pacient vtedy začne trpieť horúčkami či únavou. „Keď zápal napadne obličky, ide o vážny stav. Pacient musí byť v ťažších prípadoch hospitalizovaný a dostávať antibiotiká priamo do žily,“ dodal Bartl.

Takto si zápal rýchlo vyliečite

  • Ak príznaky spozorujete včas, začnite vodou. Veľkým množstvom čistej vody, prípadne urologických čajov. Častejšieho močenia sa nemusíte obávať, pretože presne oň ide. Baktérie sa ľahšie množia a zhromažďujú v mechúre, ktorý sa tak často nevyprázdňuje. Nehovoríme tu o dňoch či hodinách. E.coli sa totiž rozmnožuje veľmi rýchlo. Ak má dobré podmienky, zdvojnásobí svoj počet za menej než polhodinu. Jej množstvo je priamo úmerné vašej bolesti. Ako spoznáte, že pijete dosť? Jednoducho. Váš moč bude svetlý či bledý. Ak je, naopak, tmavý a výrazne zapácha, je to príznak začínajúcej dehydratácie.
  • Jedna z najbežnejších rád, akú sa môžete dočítať, hovorí o užívaní vitamínu C. Jeho zvýšené množstvo totiž skutočne okyslí moč, a tak zabráni množeniu baktérií. Pre žiadaný účinok ho musíte prijať okolo 1000 mg denne. O tom by ste sa najskôr mali porozprávať s lekárom. Ak vám predpísal antibiotiká, tie môžu začať strácať účinnosť.
  • Doprajte si pokoj, snažte sa viac odpočívať, ležať, pomôže prikladanie teplého termoforu na podbruško – oblasť, kde cítite bolesť. Pomáha suché teplo, pri zápale sa však vyhnite kúpaniu.
  • Zrejme najčastejšia rada sa týka extraktov brusníc. Výskumy uskutočnené v ostatných rokoch však opakovane dokázali, že účinok brusníc nie je až taký veľký, ako sa väčšina ľudí dodnes domnieva. Na dennú liečbu ich neodporúča ani Európska urologická spoločnosť. Je to najmä preto, lebo v rámci prevencie majú ľudia tendenciu používať iba tieto extrakty. Zanedbávajú ďalšie faktory, ako sú správna hygiena, vhodné oblečenie a podobne. Brusnice sú však výborné v urologickom čaji, ktorý je ďalším odporúčaným prostriedkom pri zápaloch močových ciest. No ani to vám nepomôže, ak sa budete nevhodne obliekať.
  • Výbornou prevenciou sú okrem imunostimulátorov výživové doplnky na báze D-manózy, s obsahom bylín brezy previsnutej, dráča indického a medvedice lekárskej. Patentovaná kombinácia bylín a D-manózy zabezpečí, že sa baktérie dostanú z epitela (zo stien) močového mechúra, vyplavia sa von, zároveň sa zabráni uchyteniu aj následnému uloženiu ďalších baktérií v v stenách močového  mechúra. Tie »uložené« baktérie sú totiž potom zodpovedné za recidívy. Aby telo dostávalo tie správne látky v správnom čase počas celého dňa, kapsuly sa užívajú v duálnom dávkovaní – ráno a večer.
  • Niekomu pomáhajú aj bežné protizápalové lieky. No ak sa váš stav začal zhoršovať, je už potrebný zásah lekára a antibiotík. Nezabúdajte, že tie je potrebné vždy dobrať. Myslite zodpovedne a dopredu.

 

Ako spoznáte ochorenie?

Najviditeľnejším prejavom je časté chodenie na malú potrebu. Najmä na konci močenia sa dostaví aj rezavá bolesť. K tomu sa pridá bolesť v podbrušku. Ak sa už v moči objaví krv či hnis, teplota, bolesť v bedrovej oblasti či dávenie, choroba dospela do štádia, keď ju musí liečiť lekár.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.2/5. From 42 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.