1. NEČAKAJTE NA SPRÁVNU CHVÍĽU

Nikdy nebude ideálny čas na to, aby ste opustili známe cestičky a začali niečo nové, nikdy nebude všetko pripravené na sto percent, nikdy sa nemôžete nachystať na všetky nepríjemnosti, ktoré by mohli prísť a vy ich budete musieť riešiť… Preto nečakajte na najvhodnejšiu chvíľu, jednoducho si povedzte, že tá najvhodnejšia chvíľa je dnes. A možné problémy či nepríjemnosti budete riešiť vtedy, keď sa objavia. Nevadí, keď rozbehnete nový projekt alebo podnikanie v okamihu, keď ešte všetko nie je stopercentné. Mnohé veci sa dajú dorobiť za pochodu. Len zbytočne nečakajte a neodsúvajte splnenie svojich snov na ideálny čas.

 

  1. VERTE INŠTINKTU

Samozrejme, že kto chce dosiahnuť svoj cieľ, musí byť racionálny. Na druhej strane dlho premýšľať nad každou jednou výzvou, nad každým krokom či možnosťou, analyzovať, spisovať na papier všetky pre a proti, poradiť sa o tom s každým priateľom a potom sa na to ešte trikrát vyspať, kým sa rozhodnete, to nemá význam. Úspešní ľudia radia: keď ide o veľké veci, verte svojmu inštinktu, nesklame vás.

 

  1. MOTIVÁCIU HĽADAJTE VO SVOJOM VNÚTRI

Keď chcete niečo dokázať, vašou motiváciou by nemala byť popularita, úspech, kariérny rebríček ani zisk. A už vôbec sa nesnažte kvôli iným ľuďom, či už rodičom, priateľom alebo aj nepriateľom – aby ste sa im zapáčili, aby ste im niečo dokázali. Vašou motiváciou by mala byť vaša spokojnosť a vaše šťastie. Keď sa napríklad púšťate do podnikania, nepremýšľajte nad tým, či zbohatnete a či dosiahnete taký úspech, že váš príbeh raz bude v novinách. Premýšľajte nad tým, či vás to urobí šťastnými.

  1. NEPOROVNÁVAJTE SA S DRUHÝMI

Stále máme tendenciu pozerať na to, čo už dosiahli iní a ako to dosiahli. Chceme mať pod kontrolou svoju konkurenciu a neustále s ňou súperíme. Na čo je to dobré? Choďte vlastnou cestou bez ohľadu na druhých. Áno, možno nebudete až takí úspešní ako oni. Ale vadí to? Hlavné predsa je byť šťastný, byť spokojný sám so sebou, užívať si cestu, ktorá vedie k cieľu.

 

  1. MYSLITE NA SVOJE MENTÁLNE ZDRAVIE

Človek môže byť dobrý, silný, môže bez problémov tvrdo „makať“ pod stresom, aj vydržať kvôli práci nespať pár dní. Ale kam to povedie? V skutočnosti nikdy nemôžete dosiahnuť dlhodobý úspech a spokojnosť, keď pri tom zabudnete na svoje mentálne zdravie. Keď vás bude ovládať stres, budete mať depresívne nálady alebo kvôli syndrómu vyhorenia budete veci robiť mechanicky, no bez lásky a nadšenia, nikdy nemôžete uspieť. Preto nech akokoľvek tvrdo pracujete na svojom projekte či vytúženom sne, vždy myslite na mentálne zdravie. Doprajte si dostatok relaxu, venujte sa svojej duši, aspoň raz za týždeň sa úplne odstrihnite od práce a užívajte si voľno. Napokon, nezabúdajte na to, že silné mentálne zdravie vám pomôže správne sa rozhodovať, nezložiť sa pri prvých ťažkostiach alebo neúspechoch, zvíťaziť nad súpermi. Nenadarmo aj vrcholoví športovci musia pracovať na svojej psychike, pretože inak by nemohli vyhrávať.

 

  1. NAJLEPŠIE RIEŠENIA SÚ JEDNODUCHÉ

Často veci zbytočne komplikujeme. Máme pocit, že keď je niečo komplikované, znamená to „vyššiu úroveň“. V skutočnosti komplikované riešenia nie sú lepšie, múdrejšie, krajšie, odvážnejšie, ale skrátka len komplikované. Pamätajte na to, že najlepšie riešenia sú veľmi jednoduché.

 

  1. NESŤAŽUJTE SA

Mnohí ľudia namiesto toho, aby tvrdo pracovali, sa sťažujú. Nemajú dobré podmienky na prácu, nemajú dostatok času, nemajú dosť schopných spolupracovníkov, nezarábajú dosť peňazí… Sťažovanie sa je zbytočným mrhaním času. Ak sa vám niečo nepáči, zmeňte to. Bez toho, aby ste museli každému, koho stretnete, povedať, čo všetko sa vám nepáči. Jednoducho, nenadávajte na problémy, ale riešte ich.

 

  1. CHVÁĽTE SA

Máte v sebe „vnútorného kritika“, ktorý nikdy nie je s ničím spokojný? Umlčte ho! Ako? Jednoducho prestaňte cez deň spochybňovať to, čo urobíte. Namiesto toho si vyčleňte na konci pracovného dňa 10 minút na to, aby ste zhodnotili, čo sa vám podarilo a čo nie. Robte to úplne racionálne a nezabudnite sa za úspechy pochváliť. Mnohí z nás totiž celý deň počúvajú len svojho „vnútorného kritika“, ktorý hovorí: „Dnes to nie je ono… ide ti to nejako pomaly… mohla by si robiť viac a lepšie… toto ti naozaj nevyšlo… toto si urobila úplne zle… na toto si zabudla…“ Nikdy sa však nepochvália. Takže keď sa vám niečo podarí, povedzte si: „Skvelé, toto ti vyšlo… Toto je naozaj výborné…“

  1. ZABUDNITE NA MULTITASKING

Chválite sa tým, že dokážete robiť súbežne viac vecí naraz (multitasking)? Stíhate telefonovať, pracovať na projekte aj odpisovať na mail? Zabudnite na to! Kto chce byť skutočne produktívny a poradiť si s úlohami na sto percent za čo najkratší čas, musí sa vždy sústrediť len na jedinú vec. Prepínanie medzi viacerými témami a rozdrobená sústredenosť nás vyčerpáva a prispieva k skorému vyhoreniu.

 

  1. ZLYHÁTE, LEN KEĎ SA SAMI VZDÁTE

Neraz si myslíme, že chyba je zlyhanie. Alebo, že neúspech je zlyhanie. V skutočnosti človek zlyhá len vtedy, keď sa vzdá svojej cesty, svojho sna a svojho šťastia. Keď sa vám veci nevydaria, no viete sa postaviť a ísť ďalej, nie je to zlyhanie. Je to len lekcia na ceste k cieľu.

„Život je krásny, keď plačeme málo, smejeme sa veľa a sme vďační za všetko, čo máme.“

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.