Otvorte okno a dýchajte

Všetci fičíme na kyslík a nič nás nepreberie tak, ako čerstvý vzduch. Keď sa správne okysličí každá bunka v tele, orgány môžu lepšie pracovať a ihneď pocítime nával energie. Netreba vyskočiť z postele. Pokojne zostaňte ešte chvíľu v perinách, ponaťahujte sa, potom si ľahnite na chrbát, dajte si ruky na brucho a dýchajte si do bruška (tak, aby sa ruky nadvihovali). Nadychujte sa nosom a nahlas vydychujte ústami.

Napite sa

Dajte si pohár čistej vody. Bez bubliniek, skôr vlažnej ako studenej. Organizmus je po noci dehydrovaný a doplnenie tekutín len privíta. Vďaka vode sa zároveň naštartuje metabolizmus, čo nám pomáha nielen pri chudnutí, ale aj pri predchádzaní takým problémom, ako sú napríklad zápcha, plynatosť či ťažkosti s trávením. Voda osoží aj našej kráse, pleť bude krajšia, pružnejšia a svieža.

Zacvičte si

Čo je to za nápad začať cvičiť, keď človek ledva drží oči otvorené? No nikto vám nekáže lámať rekordy v počte klikov či brušákov. Úplne stačí zopár cvikov. Napríklad jogová zostava Pozdrav slnku, alebo hoci len pár rehabilitačných cvikov na chrbát. Pokojne si však môžete dať aj do tela alebo si vybehnite von zabehať, je to len na vás. Cvičením nielenže získate množstvo energie, z ktorej sa budete tešiť celý deň, ale navyše vedci zistili, že keď ľudia cvičia hneď zrána a nie večer, chudnú rýchlejšie a skôr si udržia štíhlu postavu. Je to preto, že keď si zrána dáme dobre do tela, viac dávame pozor na to, čo cez deň zjeme. Skrátka, uvedomujeme si tú rannú námahu a nechceme si ju pokaziť zbytočnou sladkosťou, ktorá má zahnať stres pri počítači.

Dajte si striedavú sprchu

Ak ste sa doteraz ráno vždy zohrievali pod horúcou sprchou, tak to oddnes skúste inak. Sprchujte sa len vlažnou vodou a potom teplotu ešte znížte. Striedajte teplejšiu vodu so studenou, a to aspoň trikrát. Začínajte vždy teplou a končite studenou. Studenú vodu si najskôr púšťajte na nohy a postupujte smerom hore až k tvári, ideálne je, keď si ňou nakoniec osprchujete aj hlavu. Takýmto spôsobom sa nielenže výborne preberiete, ale zároveň sa aj otužujete a posilňujete imunitu. Okrem toho pokožka sa lepšie prekrví, čiže bude pružnejšia a vypnutejšia, striedavé sprchy pomáhajú aj proti celulitíde a kŕčovým žilám.

Pustite si obľúbenú muziku

Hudba má nad nami obrovskú moc. Tie správne tóny nás dokážu uvoľniť, odplaviť stres aj depresiu, pomáhajú pri neurotických ochoreniach aj úzkostiach. Hudba povzbudzuje mozog a posilňuje kreativitu. Pustite si veselé rytmické tóny a pochmúrne rána budú minulosťou. A keď máte chuť, aj si zatancujte.

S chuťou sa naraňajkujte

Keď vynechávate raňajky, môžete mať ráno nízku hladinu cukru v krvi, čo spôsobuje únavu a spavosť. Preto neodchádzajte z domu hladní. Dôkladne si však vyberajte, čo budete jesť. Párok s rožkom či omeleta s vajcom vám vezmú energiu na celé doobedie. Namiesto toho si dajte biely jogurt s banánom, strúhané jablko s mrkvou a orechmi alebo mozzarellu s rajčinami. Ideálnou potravinou na ráno sú ovsené vločky, pretože nerozkolíšu hladinu cukru v krvi a nasýtia vás na celé doobedie. Okrem toho obsahujú vlákninu, vitamíny skupiny B aj minerálne látky (železo, selén, horčík, zinok, mangán, fosfor a iné), znižujú cholesterol v krvi, posilňujú črevnú imunitu, chránia nás pred zápchou aj rakovinou hrubého čreva.

Pár slov len pre seba

Oddýchnutý mozog je ráno svieži, kreativita sa rozbieha naplno, ľahšie sa sústredíme. Pri rannej káve si napíšte pár myšlienok, ktoré vám samovoľne napadnú, keď vezmete do rúk papier a pero. Nemusíte veľmi premýšľať, píšte slová tak, ako sa rodia v hlave. Možno budete prekvapení, čo sa vo vás zbiera, čo je uložené hlboko v podvedomí, čo všetko z vás len tak „vytryskne“. Taktiež ak máte večer problém, ktorý neviete rozlúsknuť, choďte spať a pozrite sa naňho pri rannom písaní. Možno sa vám riešenie doslova prihovorí z papiera, ani nebudete vedieť ako.

Niečo si prečítajte

Úspešní ľudia čítajú. Nie fejsbúk, ale knihy. Máte nejakú obľúbenú? Alebo autora, ktorého myšlienky sa vám páčia? Prečítajte si ráno hoci len pár riadkov, jednu stranu a uvidíte, ako vám to spríjemní deň. Že nestíhate? Môžete predsa čítať v autobuse alebo v električke.

Kvapka vône

Vône dokážu pozitívne stimulovať náš mozog. Mnohé zážitky si pamätáme len vďaka vôňam, s ktorými sú spojené. Aj novorodenec má najlepšie vyvinutý čuch, pomocou ktorého spoznáva svoju matku, kým ostatné zmysly sa ešte musia dovyvíjať. Vône nás dokážu prebrať rovnako ako ranná káva. Ak máte svoj obľúbený parfum, ktorý ste si kúpili v lete na dovolenke, stačí z neho jediná kvapka a máte opäť prázdninovú náladu. Ak potrebujete, aby vás vône ráno nabudili, voľte citrusové.

Dajte si na seba niečo veselé

Všimli ste si, že kým jar a leto sú veselé, jeseň a zima sú často šedivé? Nie je to počasím! Často je to tak aj vďaka nám, pretože v týchto ročných obdobiach nosíme menej farebné odevy a už vôbec nie veselé farebné doplnky, ktoré tak veľmi milujeme v teplých dňoch. Kde sú vaše žiarivé náušnice so strapcami či brmbolcami, alebo tie v tvare jahody? A čo náramky, ktoré zacinkajú pri každom pohybe ruky? Neodkladajte ich na poličku, noste ich aj na jeseň spolu so žiarivo žltými gumákmi alebo červeným klobúkom.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.