1. Čo vás robí šťastnou?

Zamyslite sa nad tým, ako vyzerá každý váš deň. Spíšte si na papier, čo všetko robíte počas dňa, čo z toho vás robí šťastnou, čo je povinnosť, ktorú síce zvlášť neobľubujete, ale musíte ju vykonať, a čo musíte robiť, pričom to vyslovene neznášate. A potom sa snažte zmeniť svoj bežný deň tak, aby v ňom neboli veci, ktoré neznášate (Dajú sa úplne vypustiť? Viete ich nejako zmeniť, aby boli pre vás prijateľnejšie? Viete si ich urobiť ľahšími? Môžete ich nahradiť niečím iným?) a, naopak, aby tieto veci boli nahradené tými, ktoré vás robia šťastnou. Snažte sa svoj reštart využiť na to, aby vás čo najviac vecí v živote tešilo, bavilo, prospievalo vám a robilo vás šťastnou.

 

  1. Vek je len číslo

Začínať odznova v tomto veku? – hovoríme často, sotva prekročíme štyridsiatku. Ibaže vek je len číslo. V mnohých krajinách ľudia začínajú nový život a novú kariéru aj po šesťdesiatke. No a čo? Alebo si vezmite ľudí, ktorí prekonali ťažký úraz alebo ochorenie a museli začať naozaj úplne od začiatku, vrátane toho, že sa učili znovu chodiť, jesť, rozprávať. A dali to! Uznajte, že máte oveľa jednoduchšiu východiskovú pozíciu. Tak prečo sa nepokúsiť o nový začiatok, keď sa vám nepozdáva život, ktorý žijete?

  1. Nie sú to zlyhania, ale vedomosti

Najmä ak hľadáte novú prácu alebo uvažujete o podnikaní, nevracajte sa k svojim neúspechom a nenechajte sa ovládnuť strachom zo zlyhania. Uvedomte si, že vďaka všetkému, čím ste doteraz prešli, máte rôznorodé skúsenosti a vedomosti. A práve tie vám môžu pomôcť dosiahnuť svoj nový cieľ. Poďakujte sa preto za všetko, čo ste zvládli. Aj keď je za vami séria zlyhaní, dnes stojíte na svojich nohách a ste opäť na štartovacej čiare, čo znamená, že ste oveľa silnejšia, než si myslíte.

  1. Majte trpezlivosť

Boli ste už niekedy na túre? Keď ste chceli dosiahnuť vrchol nejakého štítu a chceli ste sa na svet pozrieť z výšky a vychutnať si výhľady, čo tomu predchádzalo? Úmorné lezenie, počas ktorého ste občas lapali po dychu, neraz vás boleli nohy, museli ste si oddýchnuť, doplniť energiu jedlom a pitím, možno ste niekedy aj spadli alebo zakopli. A presne tak je to aj v živote. Kým niečo dosiahnete, musíte stúpať pomaličky hore a nie vždy to bude pohodová cesta a tiež to nebude trvať chvíľu. Preto majte trpezlivosť.

  1. Akceptujte realitu

Ak niečo nedokážete zmeniť, prestaňte odporovať, prestaňte bojovať, kopať okolo seba, hnevať sa každý deň. Namiesto toho jednoducho akceptujte situáciu, ktorá vznikla. Iba tak sa môžete pohnúť ďalej. Najsilnejšia vec, keď chcete zmeniť svoj život, je akceptácia toho, čo nastalo. Nie je to ľahké, ale funguje to.

  1. Hovorte jazykom snov

Porozmýšľajte nad tým, kam sa chcete dostať. Kde chcete byť o týždeň, mesiac, rok? Kam chcete postúpiť? Aký sen si chcete splniť? A potom si to zadefinujte. Ale hovorte „jazykom snov a túžob“. Nie je dobré povedať si – chcem perfektnú robotu, kde budem super zarábať. Namiesto toho si povedzte, chcem získať prácu snov, ktorá ma bude baviť, kde si nájdem nových priateľov a v ktorej budem prospešná aj druhým.

  1. Vstávajte skôr

Začiatok nášho dňa je veľmi dôležitý, pretože môže ovplyvniť našu náladu, energiu aj celkové nastavenie na ďalšie hodiny. Neposúvajte budík donekonečna, lebo to môže predznamenať vaše posúvanie úloh počas dňa. Áno, reč je o známej prokrastinácii. Vyhnite sa jej hneď zrána, vykročte z postele a začnite svoj deň naplno. Nevrhnite sa hneď na kávu a sociálne siete. Namiesto toho najskôr 15 minút venujte len sebe, môžete meditovať, písať si denník alebo sa venovať metóde automatického písania, doprajte si čas len pre seba. Potom si 15 minút zacvičte – môžu to byť len jednoduché jogové cvičenia alebo si choďte zabehať. A následne venujte 15 minút raňajkám. Potom sa váš deň môže rozbehnúť naplno. Dodržať to prvý týždeň vám možno dá zabrať. Ale ďalšie dni to už bude jednoduché a uvidíte, aké zmeny vám to prinesie.

  1. Zbavte sa zlozvykov

Keď sa rozhodnete „reštartovať“ svoj život, myslite pritom aj na zdravie. Keď už žijete pre zmenu, máte šancu zmeniť toho naraz viac. Napríklad aj váš postoj k prejedaniu sa, k ponocovaniu alebo k pohybu. Novú prácu, nový vzťah alebo jednoducho nový život spojte aj s novým, zdravším životným štýlom.

  1. Základ je disciplína

Buďte disciplinovaná. Disciplína je najdôležitejšia, keď chcete niečo v živote dokázať. Je jedno, či hľadáte novú prácu, púšťate sa do podnikania, začínate znovu po rozvode alebo začínate cvičiť a chudnúť. Pri každom reštarte je disciplína absolútny základ. Keď si poviete, že každý deň odpíšete na tri pracovné inzeráty, urobte to. Rovnako, keď si poviete, že dnes budete pracovať až dovtedy, kým skončíte čiastkovú prácu, dodržte to. Taktiež keď viete, že máte ísť dnes behať, choďte aj keď prší. Nedávajte si úľavy, nevyhovárajte sa, nehľadajte skratky, len jednoducho buďte disciplinovaná.

  1. Čeľte svojim strachom

To, čo nás v živote najviac zväzuje, sú naše strachy. Dajte si záväzok, že napríklad vždy na začiatku mesiaca sa pokúsite vyrovnať s nejakým svojim strachom. Máte strach zo šoférovania? Na začiatku mesiaca sa zapíšte do autoškoly. Keď už šoférovanie zvládnete, príde na rad ďalší váš strach. Desia vás akcie, kde je veľa ľudí? Na začiatku ďalšieho mesiaca sa vyberte na koncert. Bojíte sa hovoriť na verejnosti? Keď pretočíte kalendár a začne nový mesiac, vytvorte si príležitosť, aby ste museli hovoriť pred viacerými ľuďmi. Naše strachy nás držia pri zemi a nedovolia nám vzlietnuť. Nedovolia nám viesť plnohodnotný život. Keď sa zbavíte svojich strachov, je to akoby ste sa zbavili okov. Zrazu sa zhlboka nadýchnete a môžete sa posunúť vpred míľovými krokmi.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.