Preto na nič nečakajte a začnite s liečením jazvy čo najskôr. Prinášame vám niekoľko tipov, ako postupovať pri ich odstránení.

 

  1. Nečakajte na neskôr, začnite hneď

Keď už máte čerstvú jazvu po akné alebo po odstránení stehov, na nič nečakajte! Neustálym odkladaním návštevy lekárne alebo svojho dermatológa nikdy nič nevyriešite a hlavne vás čaká nepekná „pamiatka“.

 

  1. Poraďte sa s lekárom

Máte jazvu po operácii alebo napríklad po úraze? Poraďte sa s vaším ošetrujúcim lekárom, on sám bude najlepšie vedieť, akú liečbu zvoliť – od chirurgického zákroku, ošetrenia jazvy laserom, až po vybratie kvalitnej masti či gélu.

 

  1. Nepodceňujte domácu starostlivosť

Aby jazva zostala hladká, pružná, odolná a omnoho menej viditeľná, je potrebné sa o tkanivo starať a liečiť ho už vo chvíli, keď sa rana hojí. Medzi babské rady patrí natieranie jaziev šťavou listov aloe vera, natierať jazvu na noc medom či na jazvu prikladať obklady z bylinky alchemilky alebo ju potierať zriedeným tea tree olejčekom.

 

  1. Pozor na slnko

Jazvu nevystavujte extrémnym teplotám – mrazu ani teplu – počas jedného roka. Chráňte pokožku pred UV žiarením, ktoré obsahuje slnečné lúče, pomocou opaľovacích krémov s vysokým ochranným faktorom. Jazva bude už navždy náchylnejšia ako jej okolie. Spáli sa ďaleko rýchlejšie a na tele vám ešte viac vynikne. V lete aplikujte na jazvu vždy krém s vysokým UV faktorom.

 

  1. Masáž zlepší hojenie

Tlaková masáž slúži k zlepšeniu pooperačného hojenia jazvy – zlepšuje jej prekrvenie a pružnosť. S touto technikou sa začína hneď, ako je rana zahojená (1 – 2 týždne po odstránení stehov). Tlaková masáž sa robí pomocou bruška prstov, ktorým masírujete jazvu a jej okolie. Prstom tlačíte na jednotlivé miesta jazvy po dobu až 30 sekúnd (tlak by mal byť taký veľký, že nechtové lôžko na prste zbledne). Počkajte niekoľko sekúnd a pokračujte o kúsok ďalej. Masáž je potrebné robiť s citom, bez nadmerného zaťaženia. Vyvarujte sa prechádzaniu jazvy prstom, môže dôjsť k poškodeniu. Masáž môžete robiť i niekoľkokrát za deň, ale kožu vždy pred masážou dobre premastnite krémom či olejom.

 

Ako na staršiu jazvu?

Ak sa k liečbe jazvy pristúpi s veľkým odstupom času alebo sa vytvorí keloidná jazva, ponúka sa ošetrenie laserom alebo plastickou operáciou. Laser účinne stimuluje bunkové procesy, ktorých výsledkom je efektívnejšia a rýchlejšia obnova, zlepšenie vstrebávania životne dôležitých živín pre regeneráciu organizmu, podporu produkcie kolagénu a ATP energie v kožných bunkách.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.