Cyklus ako na hojdačke

Raz menzes príde, potom zasa nie… A keď dôjde, tak je buď slabý, alebo príliš silný. V niektorých prípadoch sa dokonca prejavuje iba ako slabý výtok. Ak tieto nepravidelnosti pretrvávajú viac ako pol roka, choďte k lekárovi.

 

Tvár v plameňoch

Nepríjemný pocit tepla sa najčastejšie objavuje v tvári, respektíve v hornej polovici tela, alebo po celom tele. Jeho intenzita môže byť rôzna. Pridružuje sa potenie a červenanie. Návaly zväčša trvajú od 30 sekúnd do 10 minút a ženy trápia aj rok-dva od poslednej menštruácie. Ak vás stavy nečakanej horúčavy obmedzujú v bežnom živote, môžete požiadať svojho lekára o lieky na predpis, ktoré tieto príznaky zmierňujú.

 

Suchá vagína

Znížená produkcia estrogénu a progesterónu tiež znižuje vrstvu vlhkosti, ktorá pokrýva vnútorné steny vagíny. S týmito ťažkosťami sa stretávajú ženy v každom veku, no typické sú najmä pre menopauzu. Spája sa s nimi tiež svrbenie či štípanie vonkajších pohlavných orgánov. Nedostatočné zvlhčenie vagíny spôsobuje bolesť pri sexe, niekedy aj slabé krvácanie a častejšie nutkanie na močenie.

 

Nespavosť

Časté budenie sa a neschopnosť zaspať je takisto príznak, ktorý sprevádza prichádzajúcu menopauzu. Skúste si pred spánkom dopriať čaj z ľubovníka bodkovaného, medovky či harmančeka. Pomôcť môže aj relaxačný kúpeľ.

Časté močenie a inkontinencia

Strata kontroly nad močovým mechúrom je pre ženy v prechode bežná záležitosť. Stretnúť sa môžete aj s neustálym nutkaním na močenie i s bolestivým močením. Deje sa tak preto, že počas menopauzy vagína i močový mechúr strácajú svoju elasticitu, oslabené sú i panvové svaly. S týmito príznakmi zabojujte pomocou cvikov, určených práve na posilnenie vaginálneho a panvového svalstva. Tiež sa vyhýbajte alkoholu, no dbajte na dostatočný pitný režim.

Nechuť na sex

Opäť za to môže chýbajúci estrogén – prejavuje sa neschopnosťou dosiahnuť orgazmus a bolesťou pri sexe. Našťastie existujú lieky, ktoré vám pomôžu zachrániť váš sexuálny život, poraďte sa preto s lekárom.

… a ďalšie…

Samozrejme, s menopauzou sa spája aj mnoho iných príznakov – depresia a náladovosť, atrofia vagíny, vysušovanie vlasov a pokožky a ďalšie. Navyše, každá žena ich pociťuje individuálne. Nezabúdajte hlavne na to, že ani nástup menopauzy nie je dôvodom na vynechanie pravidelných preventívnych prehliadok u gynekológa. Sledujte sa a nič nenechávajte na náhodu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.