Afty sú drobné biele alebo žltkasté vriedky s červeným lemom, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek v ústach – na ďasnách, jazyku, pod jazykom, na podnebí alebo na vnútornej strane oboch líc. Niekedy je v ústach len jedna afta, inokedy sa vyskytujú v zhlukoch. Čím je ich viac, tým horšie. Pre svoju bolestivosť totiž sťažujú jedenie, pitie, ale aj rozprávanie. Najhoršie je, keď postihnú malé deti, ktoré úplne odmietnu jesť aj piť. A deti mávajú afty pomerne často. Zvlášť, keď nosia napríklad strojček na zuby alebo si dávajú všetko do úst.

 

Prečo vznikajú?

Afty vznikajú z rôznych dôvodov, najčastejšie je však na začiatku mechanické podráždenie alebo vírusová infekcia. Čo sa týka mechanického podráždenia, s aftami sa najviac stretávajú ľudia, ktorí majú chybný zhryz, nosia zubný strojček, čistia si zuby tvrdou zubnou kefkou, prípadne majú nepríjemný zlozvyk – hryzú si vnútornú stranu líc alebo pier. Afty ale môžu vzniknúť aj vtedy, keď sa popálite horúcou polievkou alebo čajom. No a niektorí ľudia sa s nimi pravidelne stretávajú po jedení istých potravín – napríklad čipsov, orechov, oblátok. Keď sa vám afty zakaždým vyhodia po jedení určitých druhov ovocia, vtedy by ste sa mali dať vyšetriť, môže ísť totiž o príznak alergie. Niektorí lekári odporúčajú aj zmeniť zubnú pastu, pretože najmä tie, ktoré sú príliš penivé, môžu podporovať vznik áft.

Okrem toho sa s aftami môžete stretnúť v čase, keď ste pod veľkým stresom, zanechali ste fajčenie alebo ste jedli príliš veľa kyslých jedál či citrusového ovocia. Taktiež patria k nežiaducim účinkom niektorých liekov.

Pátrajte ďalej

Afty môžu byť aj príznakom nedostatku vitamínov skupiny B, železa aj vitamínu D. Otázne však je, prečo ich máte v organizme málo? Ak je to preto, že sa zle stravujete, treba zmeniť jedálny lístok. Keď je ale vaša strava v poriadku a napriek tomu vám chýbajú vitamíny a minerály, treba pátrať, čo je za tým. Najčastejšie to býva poškodenie čriev vplyvom nejakého ochorenia, najmä celiakie alebo Crohnovej choroby. Keď sliznica čreva nie je úplne v poriadku, vitamíny a minerálne látky sa nemôžu vstrebávať do organizmu a odchádzajú von stolicou.

Ako sa liečia?

Pri liečbe áft sa používajú prípravky, ktoré majú protizápalový a dezinfekčný účinok, prípadne pôsobia aj proti bolesti. Môžete skúsiť na afty nanášať propolisovú tinktúru, čajovníkový olej, antiseptické ústne vody či tinktúru zo šalvie lekárskej. Pomôže aj vyplachovanie úst odvarom zo šalvie alebo z repíka. V lekárni nájdete aj prípravky určené priamo na afty, ktoré nielen dezinfikujú, ale aj tlmia bolesť.

A kedy zájsť s aftami k lekárovi? Určite vtedy, keď sa objavujú príliš často a je ich veľa. Platí tiež, že každú aftu, ktorá sa nezahojí do 3 týždňov, by mal vidieť lekár. Za normálnych okolností by ste sa totiž s aftou nemali trápiť dlhšie ako 4 až 7 dní.

 

Afty ako príznak chorôb

Ak vás afty trápia často, je ich veľa alebo sú veľmi veľké, určite vyhľadajte lekára. V niektorých prípadoch totiž afty môžu byť aj príznakom vážnych chorôb. Spájajú sa napríklad so zápalovými a autoimunitnými chorobami, dokonca aj s niektorými druhmi rakoviny. Afty môžu signalizovať napríklad špecifické zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba či ulcerózna kolitída), reumu aj systémový lupus, objavujú sa pri alergiách na potraviny či pri celiakii, ale tiež pri ochoreniach štítnej žľazy. A, samozrejme, pri nadmernom strese, ktorý z tela rýchlejšie odčerpáva dôležité vitamíny a minerály a zároveň bráni ich riadnemu vstrebávaniu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.