Proteínová diéta je známa už niekoľko desiatok rokov, po prvýkrát ju začal aplikovať americký profesor G. L. Blackburn. Jej podstata tkvie v zmene nastavenia metabolizmu, keď telo začne samovoľne spaľovať tuky bez toho, aby dochádzalo k strate svalovej hmoty. To je jeden z hlavných benefitov proteínovej diéty v porovnaní s inými redukčnými metódami.

 

Čo to znamená v praxi?

Cesta za vysnívanou postavou sa začína v kuchyni, a to úpravou jedálnička. Táto zmena konkrétne spočíva v znížení obsahu sacharidov a vo veľmi miernom navýšení príjmu bielkovín. Všeobecné odporúčané množstvo je 0,8 až 1,2 g bielkovín na 1 kg ideálnej telesnej hmotnosti. To znamená, že priemerná žena s váhou 65 kg by tak mala denne zjesť približne 65 g bielkovín. Takéto množstvo je napríklad v 250 g morčacích pŕs. Pri ketodiéte je odporúčaná denná dávka bielkovín 1,2 g až 1,4 g. Zvýšenie je vskutku minimálne.

Aby telo spaľovalo tuky

Prvotným predpokladom úspechu je dostať organizmus do ketózy, inak povedané – do stavu metabolizmu, keď naše telo spracováva väčšinu energie z vlastných tukových zásobární a nie zo sacharidov prijímaných v strave. Tento stav je pre nás úplne prirodzený a vzniká ­fyziologicky v situácii, keď má telo obmedzený prístup k sacharidom, ktoré naše bunky využívajú ako preferovaný zdroj energie. Do ketózy sa dostaneme po niekoľkých dňoch, ak znížime príjem sacharidov pod 50 gramov denne. To znamená, že vyradíte ryžu, cestoviny, pečivo, zemiaky, sladkosti a ovocie. Nahradíte ich zeleninou, ktorá tiež obsahuje sacharidy, a stravou bohatou na bielkoviny. Tie sú totiž oveľa sýtejšie, a pocity hladu sa tak dostavujú menej často. Iba vtedy nastáva stav, ­keď telo začne čerpať energiu z tukov. Váha sa tak takmer okamžite začne pohybovať smerom nadol, čo väčšinu ľudí pozitívne naladí a povzbudí do ďalšieho chudnutia.

Postupný návrat k bežnej strave

Proteínovú diétu, rovnako ako akú­koľvek inú, nejde držať večne. Ideálne je sa po skončení diéty vracať k sacharidom pozvoľna. Preto je bielkovinová diéta rozdelená do 3 fáz. V prvej dochádza k naštartovaniu metabolizmu tukov a človek stráca najviac na váhe, v druhej sa i naďalej odbúravajú z tela tukové zásoby a v poslednej sa organizmus pripravuje na návrat k bežnej vyváženej strave. Všetky tieto fázy by mali byť rovnako dlhé a ich dĺžka záleží na tom, koľko potrebujete schud­núť. Pridávanie sacharidov do jedálnička po skončení diéty by malo byť postupné a strava energeticky vyvážená, aby nedošlo k nepriaznivému jojo efektu. Ak ste prijímali pred touto diétou nadmerné množstvo sacharidov, najmä vo forme jednoduchých cukrov, nemali by ste sa k tomu rozhodne vracať, inak naberiete zhodené kilá naspäť.

Jojo efekt

Riziko jojo efektu vzniká v prípade, ak človek absolvuje diétu, ktorá je založená na nízkom energetickom ­príjme a organizmus si po jej skončení začne uchovávať zásoby na horšie časy. Pri proteínovej diéte ale nehladujete. Je teda veľmi vhodným začiatkom redukcie a úpravy celkového životného štýlu. Udržanie váhy je vždy o prístupe k stravovaniu po ukončení diéty. Zaraďte pravidelný pohyb a dodržujte racionálny a vyvážený jedálniček. V takomto prípade sa jojo efektu nemusíte obávať.

 

Čo je to ketóza?

Chudnutie pri proteínovej diéte zaisťuje stav, ktorý nazývame ketóza. Ku ketóze dochádza vtedy, keď vo svojej strave obmedzíte obsah všetkých sacharidov na minimum. V tomto stave sa bude vaše telo živiť z uložených zásob, teda vlastným tukom. Ketóza nastupuje spravidla 2. až 4. deň po začatí diéty, keď telo vyčerpá zásoby glykogénu a organizmus si ako nový zdroj energie vyberie tuky.

Čo robiť, ak v diétnom pláne zhreším?

Ak sa stane, že nad vami výnimočne jedlo zvíťazí, nič si nevyčítajte. To sa môže stať každému. Druhý deň vo svojom snažení pokračujte, akoby sa nič nestalo. Určite si nehovorte, že ste si chudnutie pokazili a že teraz už nemá zmysel pokračovať. ­Naopak.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.