Vlasy, na rozdiel od pokožky, sa nedokážu sami ochrániť pred nadmernými dávkami UV žiarenia, slanou či chlórovanou vodou a horúcim vetrom. Sú odkázané len na našu starostlivosť, takže to, čo sme pred dovolenkou a počas nej zanedbali, treba čím skôr napraviť.

Vlas sa skladá z proteínových zlúčenín (keratín) a vody. Podľa toho, aký majú pomer farebných pigmentov (melanínu a feomelanínu), sú naše vlasy tmavšie alebo svetlejšie. Aby nestratili pružnosť, tvárnosť, lesk, nevysušili sa a neštiepili sa, treba sa postarať o ich pravidelnú hydratáciu. Mimoriadnu pozornosť potrebujú vlasy farbené, ktoré sú po lete vyblednuté, matné, farba môže oxidovať a chytiť zelenkavý odtieň, čo sa stáva najmä blondínkam či plavovláskam. Po nadmerných dávkach silného slnka či chlórovanej vody trpí aj pokožka hlavy, môže byť mastnejšia, s lupinami. Čo s tým?

 

Šampón? Nie každý deň! 

Umývať rýchlo mastiace sa vlasy každý deň alebo nie? Áno, ale… Skúste nepoužívať zakaždým šampón, vlasy umyte iba vodou, naneste na ne kondicionér, nechajte ho chvíľu pôsobiť a potom ho zmyte. Časté používanie šampónu môže vlasy a pokožku príliš vysušiť, zato oplachovanie (v ideálnom prípade mäkkou vodou) v nich spolu s kondicionérom udrž vlhkosť, a toto potrebujeme dosiahnuť. Ošetrovacie produkty na vlasy by mali obsahovať prírodné oleje, napríklad kokosový, jojobový či arganový, a nemali by obsahovať sulfáty a parabény, tieto prísady poškodeným vlasom a suchej, svrbivej pokožke hlavy neprospievajú.

Že sa klasického umývania neviete vzdať a chýba vám pocit sviežosti? Skúste tento recept: 

Zmiešajte tri lyžice kokosovej vody so šťavou z celého citróna a zmes jemne vmasírujte do pokožky hlavy. Po piatich minútach opláchnite vlažnou vodou.

A ešte jedna dôležitá vec – vlasy nejaký čas nesušte fénom, zbytočne tým zaťažujete aj pokožku hlavy, ktorá môže začať produkovať viac mazu.

 

Čo máte na tanieri?

Krása vlasov nezávisí iba od starostlivosti, ktorú im doprajete zvonka, ale aj od toho, čo si denne dávame na tanier. Ovocie a zelenina sú základ, výborným ovocím pre krásu a hustotu vlasov sú jabĺčka a ananás, pravidelne jesť by ste mali špenát, brokolicu a tekvice so žltou dužinou. K tomu si dajte každodennú dávku olivového oleja, semienok a orechov, ktoré obsahujú vitamíny skupiny B, dôležitý zinok a omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. Ako zdroj proteínov si doprajte vajíčka a ryby. No a skvelé sú aj strukoviny.

A nezabúdajte na pitný režim! Na stôl si postavte karafu s vodou, prípadne si v PC nastavte program, ktorý vám na obrazovke pripomenie, že sa máte napiť.

No a keď už sme v kuchyni, tak si z domácich surovín pripravte rovno výživný zábal:

  • Zmiešajte roztlačený zrelý banán s dvomi lyžicami medu, lyžicou kokosového oleja a pridajte deci šľahačkovej smotany. Naneste na vlasy, obaľte ich igelitovým vrecúškom a uterákom. Po polhodine zmyte. Táto maska má výborné hydratačné účinky, vyhladzuje vlasy a chráni končeky pred štiepením.
  • Inú masku s hydratačnými účinkami si môžete pripraviť tak, že zmiešate dve lyžice olivového oleja s lyžičkou nahriateho medu a pridáte roztlačené zrelé avokádo. Zmes naneste na vlasy, obaľte ich igelitovým vrecúškom a uterákom. Po polhodine zmyte.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.