Nespavosť prichádza v niekoľkých rôznych formách. Iste poznáte ten pocit, keď si ľahnete a nemôžete zaspať, alebo sa prebudíte uprostred noci a máte problém znovu sa oddať spánku. Nech už je to akokoľvek, tehotenstvo so sebou prináša prirodzene aj takéto úskalia. My vám však poradíme, ako sa dobre a pokojne vyspať.

 

Líhajte si do postele ospalé

Celkom jednoducho sa môže stať, že pôjdete do postele a nebudete schopné zaspať. Príčinou je fyzická alebo duševná nepripravenosť spať. Choďte do postele až vo chvíli, keď na vás skutočne padne únava a uvidíte, že zaspíte, ani nebudete vedieť ako.

Náš tip: V popoludňajších hodinách sa vyhnite káve či ťažším fyzickým aktivitám a tesne pred spaním nediskutujte o vážnych témach s partnerom, ktoré by vás mohli rozrušiť.

 

Vykonávajte relaxačné cvičenia

Existuje niekoľko relaxačných cvikov, ktoré vám pomôžu rýchlejšie zaspať. Vykonávať ich môžete samy, alebo pokojne zapojte partnera. Hlboké dýchanie, meditácia alebo dokonca progresívne svalové relaxačné cvičenia môžu pomôcť upokojiť telo i myseľ, a pripraviť vás tak na pokojný spánok.

 

Prečítajte si knihu

Čítanie pred spaním je ideálnou aktivitou, ktorou naplno zamestnáte svoju myseľ. Iste počas tehotenstva myslíte na milión vecí, ktoré treba urobiť. Dobrá kniha vás vytrhne z každodenných starostí a zbaví napätia, ktoré sa nahromadilo počas celého dňa. Čítanie v posteli je tak jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť pokojný spánok. Veď si len spomeňte, ako ste zaspávali po prečítaní rozprávok v detstve.

Náš tip: Vyhnite sa knihám s vojnovou tematikou, napätým románom či akémukoľvek príbehu, ktorý by vás mohol zbytočne rozrušiť. Rovnako neodporúčame čítanie kníh o tehotenstve, ktoré môžu pred spaním vyvolať ďalšie starosti.

 

Vstaňte z postele 

Keď každé naše predchádzajúce odporúčanie zlyhá, neležte v posteli. Vstaňte a niečo urobte – hoci by to mala byť len zmena polohy. Ak sa vám ani po niekoľkých minútach od pomrvenia v posteli nedarí zaspať, vstaňte a urobte niečo iné. Možno zistíte, že ste produktívne práve uprostred noci, čo môže byť neskôr – po narodení vášho dieťatka – vašou veľkou výhodou.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi