Lazúry na drevo sú silne pigmentované, transparentné a zvýrazňujú prirodzenú kresbu dreva. Sú v klasických farebných odtieňoch, ale želaný odtieň vám aj namiešajú na mieru. Čím je zafarbenie tmavšie, tým vyššia je ochrana pred UV žiarením. Lazúry, ktoré na dreve vytvoria film, silne odpudzujú vodu, preto sú ideálne pre rozmerovo stále konštrukčné časti, ako sú okná a dvere.

 

Oleje na drevo

Olej je vhodný na ošetrenie tvrdých druhov dreva (buk, javor, jelša, orech, gaštan). Napustenie olejom zdôrazní prírodný charakter dreva, jeho typická povrchová štruktúra ostane zachovaná. Vo vonkajších priestoroch však bezfarebný olej neposkytuje dostatočnú UV ochranu, preto sú oleje na drevo tónované pre rôzne typy dreva, napríklad tík alebo smrekovec. Kvalitným výrobkom je napríklad olej na drevo, ktorý je vyrobený na báze prírodných olejových zložiek, bez rozpúšťadiel. Neuzatvára póry, je priedušný a odpudzuje nečistoty a vodu. Drevo chráni proti vysúšaniu, minimalizuje praskanie a neodlupuje sa.

 

Obnovenie zašednutého povrchu dreva

Ak je drevo zašednuté, môžete ho obnoviť čističom na drevo alebo obrúsením. Čistič na drevo sa nanáša štetcom a nechá sa približne hodinu pôsobiť. Drevo čistič vsiakne, čím sa obnoví jeho krása. Ak miestami zostali sivé fľaky, naneste ďalší náter. Ak je všetko v poriadku, opláchnite drevo vodou hoci aj hadicou. Pred ďalším postupom nechajte povrch uschnúť v tieni.

Druhým variantom obnovy je zbrúsenie dreva. Pred natieraním sa povrch dreva jemne prebrúsi (použite šmirgle od najdrsnejšieho po najjemnejší). Ak chcete ďalej pokračovať lazúrou, musíte drevo impregnovať proti hubám a škodcom. Ak je drevo umiestnené v chránenom závetrí, stačí hladké povrchy natrieť raz a v reze dvakrát.

Ako ošetriť drevo v exteriéri

Na suchý a očistený povrch dreva naneste štetcom olej alebo lazúru. Prácu vám uľahčí striekacia pištoľ. Prebytočný olej zotrite suchou handričkou. Po prvom natretí sa narovnajú rozstrapkané drevené vlákna. Tieto je nutné strhnúť jemným brúsnym papierom so zrnitoťou 180. Ak tak neurobíte, budú sa jednotlivé vlákna ďalej trhať a hrozí narušenie ochrannej lazúry. Po úplnom zaschnutí treba naniesť ďalšiu vrstvu náteru, teraz už bez brúsenia.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.