Opatrne s mrazákom

Určite najviac energie spotrebuje každá domácnosť v kuchyni. Napríklad chladnička s mrazničkou, ktoré fungujú 24 hodín 7 dní v týždni, sa na celkovej spotrebe elektrickej energie podieľajú až 66 percentami. Výrazne ušetríte, ak si mrazničku a chladničku neprepĺňate, ale nemáte ju ani poloprázdnu. Ideálne je naplniť jej objem na 70 percent, pričom o častom otváraní dverí hovoriť hádam ani netreba. Dôležité je však pravidelne ju čistiť zvnútra i zvonka. Ak aspoň raz mesačne utriete prach na trubkách chladničky vzadu, ušetríte si až 30 percent energie.

Varte úspornejšie

Elektrický sporák stačí zapnúť, až keď naň položíte hrniec, a vypnúť ho môžete 10 minút pred koncom, platňa je dostatočne zohriata na to, aby sa jedlo dovarilo. Dosiahnutá úspora môže byť 30 až 50 percent. Sklokeramické a indukčné dosky sú energeticky úspornejšie. Indukcia v porovnaní s plynom spotrebuje o 50 percent energie menej a je dokonca až o 25 percent úspornejšia ako sklokeramická varná doska. Vplyv na spotrebu energie má aj veľkosť hrnca, stačí, aby bol len o 2 cm menší ako priemer varnej platne, a spotreba sa zvyšuje až o 20 percent.

Poradíme vám malý, ale efektívny úsporný trik:

vodu, ktorú potrebujete na varenie, najskôr prevarte v rýchlovarnej kanvici. Čo sa dá, varte v tlakovom hrnci. Čas varenia výrazne skracuje aj pokrievka. Jej použitím sa dá ušetriť 60 až 70 percent energie potrebnej na prípravu jedla. A čas i energiu pri varení šetria aj polotovary. Samozrejme, výrobky plné éčok zaťažia organizmus, ale môžete siahnuť po polotovaroch bez umelých konzervantov a prísad.

Pečte efektívnejšie

Predhrievanie rúry pri pečení mäsa je zbytočné a neefektívne. Ak chcete piecť koláč z kysnutého cesta, na dostatočné predhriatie stačí 6 minút. Každé otvorenie rúry zníži jej vnútornú teplotu o 30 až 50 stupňov. Otvárať dvierka na rúre by ste preto mali minimálne. Rúru môžete vypnúť 5 až 10 minút pred dopečením, naakumulované teplo stačí na to, aby sa jedlo či koláč dopiekli. Pokrm sa pripraví rýchlejšie, ak ho pečiete v sklenenej alebo keramickej nádobe. A aj tu platí, že čistá rúra pečie lepšie a šetrí energiu.

Skvelý pomocník: umývačka riadu

Ak je riad priveľmi špinavý, použite úspornejší program s teplotou 50 stupňov, ktorý vám v porovnaní s klasickým – pri 60 stupňoch – ušetrí až 30 percent energie. Ak má vaša umývačka bio funkciu, využívajte ju. Skráti čas umývania a ušetrí energiu. Na nie príliš znečistený riad stačí program s najnižšou teplotou. No sušenie riadu v umývačke na rozdiel od umývania v nej energiu nešetrí. Oveľa efektívnejšie je preto otvoriť dvierka a riad nechať vysušiť na vzduchu. Aj tu platí, že ideálne je, aby umývačka bola naplnená, ale nie preplnená.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.