Pokožka novorodenca je veľmi jemná a citlivá (je 5 x tenšia ako pokožka dospelého človeka), pretože jej ochrana ešte nie je úplne vyvinutá. O to ťažšie je vybrať tú správnu kozmetiku,
ktorá zamedzí vysychaniu pokožky.

Koža novorodenca síce obsahuje viac vody než koža dospelého, napriek tomu, alebo možno práve preto, je veľmi náchylná k vysušovaniu a oveľa ľahšie môže dôjsť k jej podráždeniu. Je teda veľmi dôležité zvoliť tú správnu kozmetiku, ktorá rešpektuje jemnosť a citlivosť detskej pokožky.

Ako sa teda v detskej kozmetike zorientovať?

Pozerajte sa na zloženie

Prečítajte si na zadnej strane obalu, čo všetko obsahuje. Prípravok by nemal obsahovať konzervanty, syntetické zložky, nemal by byť parfumovaný, alebo len
minimálne.

Vezmite do úvahy dedičnosť

Ak máte citlivú pokožku so sklonom k ​​ekzémom, je možné, že aj váš potomok na tom bude veľmi podobne. Vyberajte teda aj s ohľadom na túto skutočnosť. Možno si ušetríte
veľa trápenia.

Zvoľte kozmetiku, ktorá má tie správne atestácie a certifikáty

Strážte si, či daná kozmetikacertifikát a je vhodná práve pre detskú pokožku.

Strážte dátum spotreby

Hneď ako kozmetika prejde dátumom spotreby, rozhodne ju nepoužívajte. Môže pokožku rozdráždiť.

Otestujte, či je daná kozmetika pre pokožku vášho dieťaťa tá pravá a nebude ju dráždiť

Väčšinou možno zohnať malú vzorku, aby ste nemuseli kupovať rovno celé balenie. Naneste ju na vybranú oblasť pokožky a sledujte, ako bude na liek reagovať.

Nenechajte sa zlákať nízkou cenou

Radšej si priplaťte a vyberte kvalitnú detskú kozmetiku – ideálne tú prírodnú.

Pozor na podráždenie pokožky

Ak predsa len dôjde k podráždeniu pokožky, je začervenaná, objavujú sa červené fliačiky, na nič nečakajte a snažte sa vypátrať príčinu. Možno je za tým práve kozmetika – skúste ju zmeniť. Možno tá, ktorú používate, dieťaťu nesedí. Na vine ale môže byť tiež strava, prací prostriedok, … Ak nezistíte, z čoho ťažkosti pramenia, poraďte sa s lekárom.

Starostlivosť o pokožku v zime

V zime je potrebné o pokožku dbať naozaj starostlivo. Ideálnymi pomocníkmi sú krémy proti chladu a vetru. Je ale potrebné aplikovať ich zhruba na 30 minút
dopredu, aby mali ten správny účinok.

Aké kozmetické prípravky si mám zaobstarať a ktoré sú zbytočné?

Pri starostlivosti o dieťatko nie je potrebné vykúpiť celú drogériu. Postačí vám pár základných vecí.

Detské mydlo

Využijete ho nielen pri kúpeli, ale aj na umytie zadočku, kedykoľvek je potrebné.

Detský šampón

Malé množstvo šampónu, ktorý nedráždi pokožku ani oči, pôsobí blahodarne na pokožku hlavy. Vlásky umyjete a pôjdu tiež dobre rozčesať. Šampón stačí používať raz za dva dni.

Vlhčené obrúsky

Sú balené v praktickom balení, ktoré je uzatvárateľné a teda vám hneď nevyschnú. Pokožku vášho dieťatka očistí od nečistôt, či už na zadočku alebo na tele. Väčšinou obsahujú i ochrannú zložku, ktorá dbá o zdravú pokožku bez vysušovania.

Krém na zadoček

Ochráni zadoček pred zapareninami, chráni ho pred účinkami moču a stolice. Krém by sme mali používať pri každom prebalení. Stačí malé množstvo vtrieť krúživými pohybmi do pokožky.

Detské telové mlieka, krémy a olejčeky

Ošetria pokožku vášho dieťaťa, udržujú ju vláčnu a hebkú. Používajte ich po každom kúpeli.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Spoločnosť Herbia a.s. je spoluvlastnená dvoma alianciami lekární. Spoločnosťou CoPharm a.s., ktorá je združením nezávislých lekární v ČR s viac ako 180 aliančnými lekárňami. Spoločnosť TopFarma s.r.o. je obdobné združenie na Slovensku, ktoré združuje viac ako 100 aliančných lekární. Počtom prevyšujúcim 280 lekární je táto sieť jednou z troch najväčších v Česko-Slovensku.