Ak trpíte vy alebo niektorý člen domácnosti alergiami, popri liečbe predpísanej alergiológom môžete svojmu zdraviu uľaviť aj premyslenými úpravami domácnosti. Práve alergická nádcha je najčastejším alergickým ochorením a spôsobujú ju najmä roztoče, peľ, plesne, ale aj domáci miláčikovia. Postihuje 20 – 40 % populácie a pacientov pribúda. Ak máte alergiu na roztoče, vedzte, že tieto organizmy majú v matracoch, paplónoch, vankúšoch a bytových textíliách ideálne podmienky na život. Živia sa mikroskopickými kúskami odumretej pokožky, rôznymi mikróbmi a plesňami a majú rady teplo, vlhko a tmu. Dožívajú sa iba približne 30 dní a teploty nad 55 °C ich zahubia.

Stop lapačom prachu!

Alergikovi by ste mali prispôsobiť všetky miestnosti interiéru a zbaviť sa najmä lapačov prachu. Závesy a záclony nahraďte žalúziami a čalúnený textilný nábytok vymeňte za kožený či drevený. Ak máte doma alergické dieťa, obmedzte množstvo plyšových hračiek alebo ich pravidelne perte pri teplote 60 °C.

Čo však s kobercom? Ten na jednej strane zachytáva roztoče, ktoré sa v ňom môžu množiť, vďaka nemu sa však toľko nevíria v prachu vo vzduchu. Riešením môže byť kvalitný vysávač s tzv. HEPA filtrom, ktorý zachytáva mikroskopické čiastočky prachu, preto je vhodný nie­len pre domácnosť s alergikom, ale aj astmatikom.

 

Čo priletí zvonka?

Alergikov najmä v týchto dňoch najviac desia peľové zrnká, ktoré sa ľahko dostanú do domácností, kde nás trápia ďalej. Aby ste im aspoň sčasti zabránili vniknutiu do našich príbytkov, vetrajte počas dňa, nikdy nie ráno a večer. Na okná môžete namontovať špeciálne okenné siete proti peľu a hmyzu, ktoré zabránia prieniku peľových zrniek do celej domácnosti.

Peľ, ale aj prach sa vo vyššej miere zachytáva na bielizeň sušenú vonku. Sušte ju preto radšej vnútri. Odpo­rúčaným pomocníkom, najmä pre ťažšie prípady, je sušička bielizne. Vďaka nej sa do textilu nedostanú žiadne pele a navyše odstraňuje vlasy a zvieracie chlpy.

Čistý vzduch a správna vlhkosť

Kvalitu domácej klímy zvýšite čističkou, ktorá dokáže ovzdušie zbaviť nielen mikroskopického prachu, peľov, plesní, choroboplodných zárodkov, cigaretového dymu, zápachov, ale aj jemných chĺpkov domácich miláčikov. Opäť sa zamerajte na prístroje s HEPA filtrom, peľovým filtrom, prachovým senzorom a viac­stupňovou filtráciou. Čistý vzduch musí mať aj dostatočnú vlhkosť, ideálna je okolo 50 %. Preto zvážte ku kúpe čističky aj zvlhčovač vzduchu, na trhu sú dostupné zariadenia dva v jednom.

 

Na čom spíte?

Pred čalúneným rámom postele uprednostnite vzdušnejší s lamelovým roštom, ktorý zabezpečí lepšie vetranie matraca odspodu. Pre alergikov sú vhodnejšie matrace zo syntetického latexu. Pri výbere paplónov pre alergikov zvoľte také, ktoré sa môžu prať pri teplote najmenej 60 °C. Niektoré paplóny vyrobené z vhodných materiálov je možné prať až pri 95 °C. Tým sa zaručí dokonalá čistota a nealergické prostredie. Vyrábajú sa aj paplóny so špeciálnou antibakteriálnou a antimikrobiálnou úpravou, ktoré zabraňujú rozmnožovaniu roztočov. Matrace, paplóny a vankúše môžete navyše navliecť do antiroztočových poťahov. Vytvoria fyzickú bariéru pred roztočmi, a aby sa nezašpinili, obliekajú sa do posteľných obliečok. Antiroztočové poťahy perieme približne každého pol roka na 60 °C. Vrchnú posteľnú bielizeň meňte a perte raz týždenne. Ak to nebudete stíhať, postačí pranie každých 14 dní pri teplote 60 °C.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.