Obmedzte na minimum kontakty s vonkajším svetom

Nielen vy si zvykáte na nového človiečika a na všetky zmeny, ktoré s ním vhupli do vašich životov. Aj vaše dieťatko si zvyká na nový život, preto mu doprajte čas a celé prostredie mu čo najviac prispôsobte životu v maternici – len mama, otec, dieťatko. Snažte sa zjednodušiť svoj každodenný život. To, čo v tomto období potrebujete najviac, je pokoj, súkromie a pohoda, ktoré sú veľmi dôležité pre posilňovanie vzájomného puta a spoznávanie sa.

 

Dotyk lieči

Dotyk je reč, ktorou ste sa dorozumievali s dieťatkom počas tehotenstva a o to viac je dôležitý po jeho narodení. Upokojuje, stimuluje aj uvoľňuje. „Je dôležité, aby bola vaša ruka pri dotykoch pokojná a istá. Sledujte a vnímajte reakcie svojho dieťaťa na dotyk. Všímajte si jeho reakcie, správanie i pohyby,“ radí pôrodná asistentka Elena Drapáčová. U svojho dieťaťa budete pozorovať zmeny každý deň. Niektoré sa vyvíjajú plynule, iné po skokoch. Hoci je učenie celoživotný proces, najrýchlejšie prebieha na samom začiatku života. Mení sa telo, pohyb, prostredie. Všímajte si a vnímajte, kedy je vaše dieťa preťažené novými vnemami a kedy okolie prijíma a rešpektuje.

 

Naučte sa dieťa správne dvíhať

Novorodenec sa prostredníctvom kontaktu učí aj pohybom a jeho zmenám, preto mu ho doprajte. „Či už ide o kontakt s človekom alebo podložkou, dieťa by malo vo vašich rukách prechádzať z jedného kontaktu do druhého plynule, pokojne a pomaly, aby sa cítilo bezpečne. Vždy ho dvíhajte a ukladajte z polohy na boku, nie priamo z chrbátika. Pretáčanie dieťatka využijete najmä pri prebaľovaní a prezliekaní. Tým nestráca kontakt s podložkou ani s vami a automaticky sa stimuluje jeho vestibulárny aparát aj peristaltika čriev,“ radí skúsená odborníčka Elena Drapáčová, ktorá vzdeláva mamičky aj na predpôrodných kurzoch. Ideálne je dieťatko pretáčať vtedy, keď je nenajedené. Určite však nezabúdajte, že ho netreba stále dvíhať.

 

Nechajte si poradiť od skúsenejších

Pripravte sa na to, že s príchodom dieťaťa na svet to nebude vždy len prechádzka ružovou záhradou. Plač, krik, prebdené noci, únava aj bolesť. Aj keď sa vám prvé dni a mesiace budú zdať náročné, nakoniec zistíte, že ubehli veľmi rýchlo a vo svojich myšlienkach sa budete vracať k prvému dojčeniu, prvým dotykom ešte veľmi dlho. S radami od skúsenejších mamičiek, pôrodných asistentiek, pediatričiek to prekonáte ľahšie. Ako ľahšie zvládnuť prvé dni sa môžete naučiť už počas tehotenstva na kurzoch predpôrodnej prípravy, kde budúci rodičia získavajú aj takéto cenné informácie. Verte, že aj z vás sa stanú rodičia, ktorí budú úplne automaticky prebaľovať, kŕmiť a kúpať.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Elena Drapáčová
Všetky články autora
Vedúca sestra na II. Gynekologicko-pôrodníckej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity od roku 2005. Celý svoj profesijný život venuje pôrodnej asistencii a príchodu detičiek na svet. Je zároveň hlavnou odborníčkou Ministerstva zdravotníctva SR pre pôrodnú asistenciu. Na Slovenskej zdravotníckej univerzite pôsobí ako mentorka odbornej praxe a prednáša gynekológiu a pôrodnícke ošetrovateľstvo. Je držiteľkou viacerých certifikátov a osvedčení, vrátane osvedčenia Humánny manažér.