Ak túžite po dovolenke strávenej v takmer ne­dotknutej prírode s úžasnými výhľadmi, kde sa civilizácia zatiaľ úplne nepresadila, potom zamierte na sever Talianska, do regiónu Trentino. Napríklad do Comano Terme v údolí Valle ­Salus. Ak niekto názov pozná, tak pravdepodobne vďaka miestnym kúpeľom, ktoré pomáhajú najmä pri kožných ťažkostiach. Avšak Comano Terme nie je zďaleka len o ozdravných pobytoch. Môžete tu zažiť rad dobrodružstiev a objaviť krásny kút krajiny, ktorý zatiaľ masám zostáva utajený. Panenská príroda a panorámy, z ktorých sa tají dych, učarujú nielen romantikom. Dobre značené trasy a širokú škálu možností kvitujú ako peší turisti, tak tí, ktorí holdujú cyklistike. Cesty vedú často okolo viníc. Napokon, bez nejakej tej degustácie by to nebolo to pravé Taliansko!

 

Náročnú trasu si môžete uľahčiť horským taxíkom

Celá oblasť je ako stvorená pre dovolenkárov, ktorí milujú akciu!

Čaká ich tu zdolávanie adrenalínových turistických chodníčkov zvaných ferraty. Sú to trasy v nebezpečných terénoch, napríklad na strmých skalách či nad roklinami, ktoré sú zabezpečené napríklad oceľovými lanami, rebríkmi a inými poistkami. Tieto pomôcky majú zvýšiť bezpečnosť, ale aj tak budete mať adrenalín v krvi na maxime! Tým, ktorým nerobí pohľad do hĺbky dobre, majú na výber túry po hrebeňoch. Kto sa necíti na to dostať sa do horských výšin svojpomocne, môže si objednať terénne taxi, ktoré odváža záujemcov k nie­ktorým vrcholkom. ­Odtiaľ už sa ide samo. Okrem výhľadov na Dolomity uchváti aj miestna flóra a fauna. Možno vás nadchne príležitosť zacvičiť si na náhorných planinách jogu. Áno, aj to je reálne. A to dokonca s profesionálnym ­inštruktorom.Tam, kde sa koruny stromov otvoria, sa naskytá výhľad na jeden z ­miestnych hradov Stenico. Dôjsť sa dá až k zurčiacemu vodopádu.

 

Množstvo aktivít na vás čaká na jazerách

Za návštevu stojí stredoveká dedina Rango, ktorá je na zozname najkrajších dedín Talianska. Jednou zo zastávok by mohlo byť aj niektoré zo siedmich jazier. Namočiť sa do vody priláka len skutočných otužilcov, ale jej priezračnosť a farba poteší oko každého a okolie priam nabáda k relaxácii. Tá môže po poriadnej túre prísť vhod.

  • Alpská dedinka Balbido je krásnou ukážkou toho, ako sa kedysi žilo na talianskom vidieku. Dodnes ju zdobí typická vidiecka architektúra – statky, stajne i senníky. A to všetko dokres­ľujú nástenné maľby na domoch, ktoré život v minulosti, ťažkú prácu na poli a prírodu umelecky ­prezentujú.

Športovanie na jazerách  

Oblasť je doslova posiata jazerami, až občas pripomína severské fjordy. Na vode to však žije! Dajú sa tu prenajať člny, plachetnice, windsurfing, dá sa okolo bicyklovať či robiť túry. Najnavštevovanejšie je najväčšie jazero v Taliansku – Lago di Garda.

 

Čo je dobré vedieť

  • víno, výborné syry, vyhlásené údeniny, polenta na niekoľko spôsobov; špecialitou je Carne Salada, teda buď surové, či sprudka grilované tenučké plátky dlho naloženého hovädzieho; typickou miestnou klobásou je ciuiga, ktorá sa robí z mletého mäsa a repy a pridáva sa do cestovín.

Umelecké diela samotnej prírody  

Príjemnú oddychovú prechádzku ponúka lesná galéria ­Bosco Arte Stenico, kde objavujete objekty výhradne z prírodných materiálov, ktoré tam pri každoročnom sympóziu zanechávajú umelci z celého sveta. Sú to napríklad obrovské farbičky z guľatiny dreva, abstraktné útvary z konárov či krásna drevárska práca.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.