Majorán

Éterický olej sa destiluje zo všetkých častí rastliny, najmä z kvetov a vrcholkov. Majorán si získal ako liečivá bylina uznanie najmä tým, že podporuje trávenie. Odstraňuje nafukovanie a zápchu, podporuje peristaltiku čriev, pomáha znižovať hmotnosť. Účinne uvoľňuje črevné a menštruačné kŕče a opuchy. Je známy ako hrejivé a posilňujúce antidepresívum. Má svoj význam pri liečení stavov úzkosti, nervovej podráždenosti, smútku a s ním súvisiacej nespavosti. Olej dávkujte opatrne, pretože pri nevhodnom používaní môže spôsobiť otupenosť.

 

Ylang-ylang

Ylang-ylangový olej sa destiluje vodnou parou z kvetov tohto stromu. Má sladkú, niekedy až omamnú vôňu, ktorá niektorým ľuďom pripomína zmes mandlí a jazmínu. Má priaznivý vplyv na srdcovo-cievny systém, používa sa v kozmetickom priemysle do pleťových prípravkov a parfumovaných zmesí. Pomáha pri starostlivosti o mastnú pleť a podporuje rast vlasov. Najväčšie uznanie si však ylang-ylang získal ako psychologický prostriedok s antidepresívnymi, sedatívnymi a afrodiziakálnymi účinkami. Podľa ľudových tradícií dokáže liečiť frigiditu a impotenciu. Vďaka schopnosti navodiť spánok a sedatívnym vlastnostiam ylang-ylang účinne bráni stavom úzkosti, strachu, hystérie. Nadmerné užívanie oleja môže viesť k bolestiam hlavy.

Levanduľa

Levanduľa má v aromaterapii povesť najvšestrannejšieho éterického oleja. Levanduľový olej sa lisuje parou z hláv kvetov a pre svoju delikátnu a príjemnú vôňu je vysoko žiadaný ako voňavka aj ako dezodorant. Levanduľa zmierňuje kožné zápaly, obmedzuje upchávanie pórov a blahodarne pôsobí na akné. V kozmetike sa používa na regeneráciu pleti. Odpudzuje hmyz a považuje sa za protijed proti uštipnutiu hmyzom. Predpisuje sa na bolesti hlavy, na utišovanie migrény, pomáha pri reume a dýchacích problémoch. Na psychiku účinkuje levanduľa posilňujúco, relaxačne až euforizujúco. Je tiež dobrým prostriedkom proti stresu.

 

Santal

Olej sa získava destiláciou vodnou parou z dreveného jadra. Santalové drevo má nádhernú, len pomaly sa rozpínajúcu vôňu, vďaka ktorej sa v Oriente vysoko cení ako prísada do parfumov. Úspešne sa používa na dýchacie problémy, na starostlivosť o pleť, ale aj na liečenie hemoroidov. Má pozoruhodnú vôňu, ktorá sa páči nielen mužom, ale aj ženám. Pôsobí proti depresii a získala si reputáciu významného afrodiziaka. Na psychiku pôsobí euforicky a pomáha vyvolávať pocity pohody.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.