Wellnes pre svaly a nervy

Banány sú výborným zdrojom draslíka, obsahujú vitamín B6, horčík, mangán, fosfor, menšie množstvo vitamínu C a kyselinu nikotinovú (niacin, alebo vitamín B3), ktorá je dôležitá pre tvorbu energie v bunkách. Draslík a horčík sú dôležitými minerálmi pre srdce a krvný tlak. Draslík okrem toho pomáha udržiavať vyrovnanú hladinu tekutín v tele a reguluje prijímanie živín a vylučovanie odpadových produktov v bunkách. Pomáha pri regenerácii svalstva a nervových buniek.

Banány sú výborným občerstvením a alternatívou energetických nápojov pre fyzicky pracujúcich ľudí a športovcov, ktorí počas záťaže vyčerpávajú svoje glykogénové zásoby. Podporujú rast svalovej hmoty a tiež zdravie kostí tým, že uľahčujú vstrebávanie vápnika. Banány sú bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré podporujú imunitu. Chránia pred psychickým a fyzickým vyčerpaním, podporujú zdravý spánok, takže nechladený banánový koktail bez pridaného cukru je ideálnou druhou večerou.

 

Menej je viac

Rezistencia na inzulín je hlavným rizikovým faktorom pre mnohé zo závažných civilizačných chorôb, vrátane cukrovky 2. typu. Niekoľko vedeckých štúdií ukázalo, že citlivosť na inzulín môže až o 50 % zlepšiť škrob nachádzajúci sa v banánoch. Jeho výborným zdrojom sú menej zrelé banány. Tie by mali diabetici uprednostňovať pred zrelými až prezretými, pretože takéto ovocie obsahuje viac cukru a pri väčších dávkach môže spôsobiť problémy.

Banány sú nielen pre diabetikov užitočné aj preto, lebo obsahujú látky, ktoré pomáhajú stabilizovať hladinu cukru v krvi po jedle.

Dajte si banán, keď…

…potrebujete zvýšiť dennú dávku vlákniny. Obsahuje pektín a škrob, ktoré sú prospešné pre črevnú mikroflóru. Navyše, niektoré štúdie o bunkách naznačujú, že pektín pomáha chrániť pred rakovinou hrubého čreva.

…máte chuť na sladké. Hoci banány obsahujú fruktózu, glukózu aj sacharózu, u zdravých ľudí ani väčšie množstvo nespôsobuje výkyvy hladín cukru v krvi. Majú nízky až stredný glykemický index.

…máte nábeh na tvorbu obličkových kameňov. Banány sú výborným zdrojom draslíka, takže sú obzvlášť vhodné pre udržanie zdravých obličiek. Odborná štúdia ukázala, že zdravé ženy, ktoré pravidelne zjedli dva až tri banány týždenne, boli až o tretinu menej vystavené riziku ochorenia obličiek ako ženy, ktoré banány nejedli.

…športujete. Banány sú perfektným, ľahko stráviteľným jedlom pre športovcov, pretože obsahujú množstvo užitočných minerálov. Dodajú silu pred športovým výkonom a pomáhajú obnoviť energiu po ňom. Chránia pred svalovými kŕčmi a bolestivou svalovicou. Keď trénujete ráno, miesto bežných raňajok zjedzte hodinu pred záťažou stredne veľký banán.

…potrebujete zlikvidovať stres. Následkom stresu sa totiž zrýchľuje metabolizmus a klesá hladina minerálnych látok, napríklad aj draslíka, čo vedie k únave.

…chcete zlepšiť výkonnosť svojho mozgu. Vďaka prírodným cukrom sú skvelým dopingom pri učení alebo inej náročnej duševnej činnosti. Sušené banány sú v tomto prípade účinnejšie.

…si udržiavate štíhlu líniu. Hoci banány sú neprávom postrachom všetkých odtučňovacích kúr, pri vyváženej a pestrej strave sa ich netreba báť. Sú síce sladké, ale neobsahujú tuk a majú málo kalórií.

…máte problémy s trávením. Banány dokážu zastaviť hnačku, no sú aj výborným prostriedkom proti zápche, pretože obsahujú dostatok vlákniny.

Ani šupky neodhadzujte

Kožené topánky bez lesku? Žiaden problém, skúsené gazdiné odporúčajú vyčistiť ich banánovou šupkou z vnútornej strany a potom vyleštiť suchou handričkou. Rovnako môžete oživiť tmavé kožené kreslá či gauč, v oboch prípadoch však pre istotu banánovú kúru najskôr vyskúšajte na malom kúsku.

Banány majú tiež omladzujúce účinky, vyhladzujú vrásky a zároveň pomáhajú udržiavať v pleti vlhkosť. Roztlačte dužinu zrelého ovocia, zmiešajte ju s lyžičkou medu a zmes naneste na tvár a dekolt. Po polhodine umyte a pleť natrite krémom. Maska je vhodná najmä pred spaním.

Šupky banánu obsahujú fosfor a draslík, ktoré dodajú silu rastlinám, takže ich môžete pridať do kompostu. Pozor, šupky môžu byť ošetrené chemickými látkami, ktoré chránia ovocie pred pokazením počas dlhej cesty od farmára do obchodu. Preto do kompostu radšej pridávajte iba šupky z bio banánov.

Čerstvé škvrny od banánu odstránite, keď látku hneď namočíte a preperiete s jadrovým mydlom. So zaschnutými si však už pravdepodobne neporadíte bez odfarbovača či bez prostriedkov obsahujúcich chlór.

Kedy by ste ich nemali jesť?

Keď užívate lieky na srdce tzv. beta-blokátory, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie hladiny draslíka v krvi, treba banány konzumovať len v malom množstve. Rovnako sa im vyhnite, keď vás po ich zjedení štípe v ústach, opuchne vám sliznica, vyschne vám v hrdle či máte žalúdočné kŕče – v tomto prípade patríte medzi ľudí s alergiou na banány. No a pozor si treba dať aj vtedy, keď mávate časté migrény, pretože banány môžu u citlivých ľudí znásobiť bolesti hlavy.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.