Domáce papuče a manželka Vierka si Jána veľmi neužijú. Ráno sadá na bicykel a po práci trénuje formou behu, plávania i domáceho telocviku. Mesačne nabehá dvesto a zapláva dvadsať kilometrov. Onedlho zaklope na okno zima, ale ani to neusadí aktívneho športovca k domácemu kozubu. „Bežkárske preteky Biela stopa existujú od roku 1974 a ja som zatiaľ nevynechal ani jeden zo štyridsiatich štyroch ročníkov. Okrem toho v zime absolvujem aspoň dva výstupy na lyžiach na Chopok alebo na Ďumbier,“ hovorí bývalý horolezec, ktorý neskôr, ako otec troch dospievajúcich synov, podľahol ďalšej záľube.

 

Z módy sa stal vzťah, ktorý prekvitá už 30 rokov

„Zrejme som po predkoch, ktorí roky vydržali tvrdo pracovať na poliach,” zauvažuje Ján o prapôvode svojej vytrvalosti a disciplíny. Už ako dieťa hrával futbal a na vysokej škole pričuchol k horolezectvu. Vypracoval sa až tak, že neskôr sa stal členom československého reprezentačného družstva a viedol horolezecký klub vo Zvolene. „Pre lezenie a bežky som kondične behal. A v roku 1988 som prvý raz zabehol Zvolenský maratón,“ spomína na začiatky novej vášne. V deväťdesiatych rokoch bolo behanie maratónu novým módnym trendom. „Mnohí známi ho behali. Vedel som, že desať kilometrov vďaka tréningovým behom dám, ale premohla ma zvedavosť, za aký čas,“ priznáva s úsmevom. No a zabehol ho za 3 hodiny, 29 minút a 31 sekúnd, a to bol čas lepší, než si vtedy sám pre seba stanovil. „No a takto praobyčajne sa zrodil môj ďalší vzťah na celý život,” vtipkuje úspešný a takmer polstoročie ženatý maratónec.

 

Napriek vyťaženosti si maratón pochvaľuje aj spätne

Každý úspech znamená aj obete. „Tou najväčšou je čas, ktorý trávim mimo domu,“ predostiera Ján bez okolkov. Kým boli synovia malí, športovali všetci spolu. Teraz si s manželkou sem-tam doprajú aspoň spoločnú turistiku. „Zvyšný čas pohltí práca, individuálne tréningy a cestovanie za pretekmi. Tie stoja nemálo peňazí a možno aj preto ešte stále pracujem. Na druhej strane – hlava dokáže zdravo a bezchybne fungovať iba vtedy, keď je telo v dobrej kondícii,“ vyvodzuje veľavravne logické závery. Napriek dlhoročnej vyťaženosti je presvedčený, že mu šport síce čosi berie, ale zároveň štedro vracia. „Vďaka pohybu sa teším dobrému zdraviu a dobré zdravie mi dáva možnosť plniť si sny.“

Po veteránske víťazstvo si zaletel až do New Yorku

Momentálne sa pripravuje na maratón v Chicagu, v poradí stodesiaty vo svojom živote, čo po vydelení tridsiatimi rokmi dáva neuveriteľné číslo: tri alebo štyri maratóny ročne. Kvôli športu sa Ján v strave neobmedzuje a ako špeciálny doping využíva pozorné oko a nadšenie z okolitých krás. „Za najkrajšie maratóny považujem rímsky, parížsky, pražský a košický, za najnáročnejšie rajecký, ale aj horský beh hrebeňom Nízkych Tatier (49 km, sedemnásobná účasť), beh na česko-slovensko-poľskom pomedzí (50 km) či horský maratón v Kremnických vrchoch (42 km),“ vymenúva spamäti. Do histórie maratónu sa ako najúspešnejší zapísal v Košiciach (2004), v Bratislave (2016) a v Krakove (2016), z hľadiska významu a konkurencie, keď vo svojej kategórii aj vyhral, zas vo Viedni (2013), Berlíne (2013), Bostone (2015), Varšave (2015), Aténach (2015) a v New Yorku (2017). „Bol to top zážitok,“ vyznáva sa po roku a opäť plánuje. Jánova športová kronika je taká pestrá, že ani on si nevedie podrobnú štatistiku. Dôležitejšia ako zápisky je spokojnosť, že vďaka behu veľa zažil a synom vštepil zdravého športového ducha. Podarilo sa mu to prostredníctvom spoločných túr, lyžovačiek, bežkovania a plávania. „Najstarší syn sa zúčastňoval bežeckých súťaží. Stredný syn sa našiel v cestnej cyklistike a najmladší v tenise, hokeji, basketbale aj horolezectve. Dnes sú skvelým vzorom pre svoje deti,“ hovorí hrdý otec a starý otec.

 

Jeho snom je zabehať si v Londýne

Jeho dlhoročným a zatiaľ nesplneným snom je zabehnúť Londýnsky maratón a športovať v zdraví do neskorej staroby. „Ľudia pohyb potrebujú a beh je najjednoduchší pohyb. Nevyžaduje si nič špeciálne, treba len postupne pridávať čas a vzdialenosť. Kto vytrvá, pocíti pridanú hodnotu v podobe zdravia a energie,“ tvrdí Ján Hazucha, ochotný odovzdať svoje skúsenosti nádejným mladým bežcom.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.