Slnečnica jednoročná

Obsahuje množstvo účinných látok, provitamín A a kyseliny so sexuálne stimulačným účinkom. Znižuje teplotu, má protizápalové a močopudné účinky. Urýchľuje vstrebávanie krvných podliatin a užíva sa pri chronických bronchitídach, reumatizme, hnačkách a kašli. Mayovia používali kvet aj ako afrodiziakum. Nedávne vedecké výskumy zistili aj protinádorové účinky tejto rastliny a jej vplyv proti plesniam a baktériám.

Nálev pri zvýšenej teplote:

Jednu čajovú lyžičku sušených kvetov slnečnice zalejte vriacou vodou, nádobu prikryte a nechajte desať minút lúhovať. Nesmie sa variť. Teplý nálev sa pije dva- až trikrát denne. Pripravuje sa vždy čerstvý, bezprostredne pred použitím.

 

Ruža stolistá

Obsahuje až deväť protivírusových látok, nedávne štúdie dokonca potvrdili jej priaznivé účinky na rozmnožovanie HIV vírusov. Používa sa pri všetkých pľúcnych ochoreniach, kašli, tuberkulóze, žalúdočných vredoch a zápaloch tráviacej sústavy.

Recept na čaj:

Z tejto vzácnej byliny si môžete urobiť čaj a piť ho počas celého chrípkového obdobia. Pite ho vždy týždeň a potom si urobte jeden týždeň prestávku. Kúru opakujte tri- až štyrikrát za sebou. Ako si čaj uvariť? Dve až tri lyžičky ružových kvetov zmiešajte so 750 ml vody, povarte tri minúty a sceďte. Popíjajte počas dňa.

 

Sladké drievko

Táto rastlina, s botanickým názvom sladovka hladkoplodá, je asi päťdesiatkrát sladšia ako obyčajný repný cukor. Používa sa pri žalúdočných vredoch, cukrovke, búšení srdca, znižuje cholesterol v krvi, harmonizuje hormonálny systém. Uľaví pri zápaloch, rozpúšťa hlieny, zlepšuje odkašliavanie. Celkovo má antivírusové, antibakteriálne a antimikrobiálne účinky.

Čaj na ochorenia priedušiek:

25 g sladovky hladkoplodej zmiešame s 25g vňate tymianu, pridáme po 10 g koreňa ibiša, listu podbeľu, vňate yzopu a slezu, po 5 g kvetu divozelu a badiánu. Tri čajové lyžičky zmesi zalejeme 750 ml vriacej vody, lúhujeme desať minút v zakrytej nádobe. Čaj pijeme horúci, osladený medom.

 

Slez lesný

Táto bylina sa užíva pri chronickej bronchitíde, astme, pri kašli a silnom zahlienení dýchacích ciest.  Veľmi dobre urýchľuje hojenie zápalov v žalúdku či v črevách a pri rôznych ochoreniach pľúc. Má absorpčnú schopnosť, podobne ako živočíšne uhlie.

Recept na kloktadlo:

Dve polievkové lyžice listov a jednu polievkovú lyžicu kvetov slezu lesného zalejeme 200 ml studenej vody. Necháme približne hodinu lúhovať, potom krátko zohrejeme a odstavíme ešte na desať minút. Precedeným čajom kloktáme viackrát denne. Upokojuje podráždenú alebo zapálenú sliznicu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.