Mnohí ľudia robia azda najväčšiu chybu, ak si myslia, že šumivé vína sú vhodné len na oslavy alebo na špeciálne príležitosti! Napoleon, cár Mikuláš II. alebo sir Winston Churchill vypili denne aj fľašu a bez osláv, len tak, na uhasenie smädu. Dnes je už zaužívané, že ľahké šumivé víno, napríklad Prosecco je všeobecným nápojom vhodným na popíjanie počas celej večere alebo ako skvelý welcome drink. Ročne sa oficiálne vyprodukuje asi 1 miliarda fliaš šumivých vín, čo znamená, že ročne každý siedmy človek na svete vypije 1 fľašu. Preto je možno dobré dozvedieť sa niečo viac o tomto nápoji bohov a milovníkov života a nenechávať ho len na výnimočné príležitosti.

Aké sú najznámejšie druhy sektov na svete?

Šumivé vína by sme mohli jednoducho rozdeliť na zopár dominantných typov.

Prosecco

Šumivé víno pochádzajúce z Talianska, ktoré sa produkuje z odrody Glera a nikdy nemá viac ako 12 % alk. Najdominantnejšou oblasťou pestovania je Valdobbiadene na okraji Veneta.

Champagne

Sekt vyrábaný druhotným kvasením vína vo fľaši a pochádzajúci z francúzskej oblasti Champagne. Na jeho výrobu sa smú používať iba odrody Pinot Noir, Pinot Menoir a Chardonnay. Má plnšiu a mohutnejšiu chuť ako iné sekty.

Cava

Temperamentný sekt z okolia Katalánska produkovaný rovnakou metódou ako Champagne. Často sa považuje za ideálnu a lacnejšiu verziu francúzskeho konkurenta.

Franciacorta

Slávne a aristokratické víno z regiónu Lombardia, ktoré je vlastne talianskou odpoveďou na francúzsky štýl Champagne. Na našom trhu nie je také dostupné ako Prosecco.

Šumivé vína vyrábané metódou Asti

Ľahké a výrazne aromatické víno s jemným perlením a so sladkou chuťou. Málokedy  obsahuje viac než 7 % alkoholu. Najznámejším predstaviteľom takéhoto vína u nás je Hubert de Luxe.

Skladovanie a podávanie vín s bublinkami

Kvalitu týchto nápojov do veľkej miery ovplyvňuje ich správne skladovanie, ktoré musí byť pri nižšej teplote a výlučne v tme. Šampanské a sekt sa podávajú vychladené na teplotu 6 až 8 °C. Staršie ročníky sa servírujú pri vyšších teplotách (niekedy až 14 °C). Na ľahké sekty sa pri servírovaní používajú poháre s užším otvorom, ako napríklad typ Flauta. Na Champagne a ročníkové sekty sú to otvorenejšie poháre v tvare tulipána. Čo sa týka konzumácie jedál, tak tu sa medze nekladú! Určite skúste klasiku, ako sú šalát Caprese a  Prosecco, katalánska Cava a sušená šunka Serrano alebo Champagne a husacie fois gras.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Tento mladý milovník vína a dobrého jedla pracuje ako someliér/obchodník s vínom. Skúsenosti čerpal v známych reštauráciách a winebaroch ako Elesko Wine Park & Restaurant alebo Winter Wine Club. Pôsobil ako head someliér a barista v spoločnosti Corner&Co a Wineplanet, v súčasnosti najväčšieho distribútora vín v slovenskej gastronómii. Je absolventom mnohých odborných kurzov, ako aj zahraničných vinárskych stáží. V roku 2009 a 2010 sa stal víťazom medzinárodných juniorských somelierských súťaží organizovaných ASSR. Založil značku PlnýPohár a v súčasnosti pôsobí ako obchodný riaditeľ & head someliér Selaví.