Niektoré nevesty začínajú s prípravami už rok pred termínom, iné to zvládnu za pár týždňov. Niekomu stačia len dvaja svedkovia a oddávajúci, ďalší zasa chystajú pompéznu oslavu aspoň pre sto hostí. Či už snívate o malej, alebo veľkej svadbe, nezabudnite najmä na dôležité úradné záležitosti s tým súvisiace! Chcete predsa, aby bol váš zväzok právoplatný. Všetko si naplánujte, aby ste to stíhali s prehľadom a bez stresu.

 

Kedy a kde

Prvým krokom by mal byť výber termínu. Pri sobáši v iný deň ako sobotu budete musieť siahnuť hlbšie do peňaženky. Ak však počítate s tradičným víkendovým dňom – tak ako väčšina snúbencov – rozmýšľajte s predstihom. Ak totiž túžite mať svadobnú hostinu na mieste, ktoré je medzi nevestami veľmi obľúbené, je dobré rezervovať si ho dostatočne skoro. To isté platí aj o matrike či kostole. Ak je to miesto, na ktorom oddávajú každú sobotu veľa párov, a to najmä v letných mesiacoch, treba si čas svadobného obradu dohodnúť dopredu, ak sa nechcete vydávať o jedenástej dopoludnia alebo neskoro popoludní.

Matrika

Či už ste sa rozhodli pre civilný sobáš, alebo sa budete brať v kostole, úradné záležitosti na matrike vás neminú. Ak ste si zvolili cirkevný obrad, nezabudnite, že vás čaká aj takzvaná príprava na manželstvo s kňazom.

Zoznam najdôležitejších bodov

Ak máte „papierovačky“ úspešne za sebou, čakajú vás už len samé príjemné veci. Výber šiat, jedálneho lístka, usádzanie hostí, vymýšľanie svadobného oznámenia či plánovanie medových týždňov. Odporúčame urobiť si zoznam jednotlivých krokov podľa dôležitosti. Na prvých priečkach by sa mali ocitnúť veci, na ktorých vám obzvlášť záleží a do ktorých určite chcete investovať. Na samý koniec si dajte body, ktoré by vás síce potešili, ale svadba sa bez nich zaobíde. Uvidíte, že zoznam bude pekne dlhý, a to najmä v prípade, ak chystáte tradičnú svadbu pre viac ako 50 hostí. V každom prípade je dobré mať napísaný aspoň orientačný prehľad a odškrtávať si všetko vybavené.

Najviac si dajte záležať na hostine. Závisí od vás, či chcete oslavu jednoduchú, luxusnú alebo niečo medzi tým. Od toho sa bude odvíjať aj výsledná cena a podstatná časť svadobných nákladov.

Neodmysliteľné drobnosti

Keď naplánujete a zabezpečíte všetky úradné záležitosti, prichádza čas na detaily, ktoré sú pre každú nevestu najpríjemnejšie.

Kaderníčka – dohodnúť si termín, zvyčajne k nej pred svadbou treba zájsť na skúšku.

Vizáž – zvážte, či sa chcete líčiť sama, alebo dáte prednosť profesionálovi.

Koláče – porozmýšľajte, koľko ich budete potrebovať na výslužku a či sa do ich pečenia pustíte s rodinou, alebo vám ich niekto spraví na objednávku.

Výber hudby – DJ-a alebo kapely, treba myslieť najmä na zloženie hostí, kto sa bude pri akej hudbe najlepšie zabávať.

Svadobné dary – určite sa vám stane, že sa vás rodina a priatelia budú pýtať, čo si želáte. Ak je otázok veľa, nehanbite sa napísať zoznam a dať ho priateľom. Oni už budú vedieť, čo s ním. Prípadne sa dohodnite iba na finančných daroch.

 

Každý špás niečo stojí

Aj svadba. Akú sumu chcete či môžete do nej investovať, je, samozrejme, na vás. Uvedené ceny sú len orientačné. Jediné, čo vám určite poradíme, je ceny porovnávať a snažiť sa ich zjednávať, ak sa dá. Plaťte iba za kvalitné služby a tovar, aby ste peniaze zbytočne nevyhadzovali a mali na svadbu len tie najkrajšie spomienky.

Prstene: závisí od hmotnosti, druhu kovu, farby zlata, kamienkov, gravírovania…

– od 200 €/2 ks

Šaty: môžete si ich požičať či dať ušiť na mieru. Požičanie šiat  – od 300 €

Kytica: záleží na druhu kvetov a ročnom období – od 40 €

Svadobná hostina: Suma závisí od výberu menu a miesta, kde sa bude konať. Iná bude pri školskej jedálni a iná pri reštaurácii. Záleží tiež na tom, či plánujete len večeru alebo aj švédske stoly v neskorších hodinách, prípadne aj tretí chod o polnoci. Večera a švédske stoly – od 35 až 50 € na osobu. Ceny sú zvyčajne bez nápojov a koláčov.

Fotograf: podľa toho, aký balík služieb si vyberiete, či chcete len ateliérové fotografie alebo komplet celú svadbu – od 400 €

Kameraman: od 500 € – pri spoločnom balíku fotograf/kameraman bývajú zľavy

DJ alebo kapela: záleží na dohode, na počte hodín, koľko sa bude hrať, programe – DJ od 2500 €

Torta: podľa veľkosti a váhy – od 40 €

Oznámenia: úplne najjednoduchšie – od cca0,45 €/ks

Nezabudnite vybaviť:

✿ matriku a miesto sobáša, dohodnúť svedkov

✿ rozoslať oznámenie o svadbe rodine a priateľom

✿ zabezpečiť miesto na hostinu, vybrať menu, myslieť na prípadnú výzdobu a tiež na výslužky pre hostí

✿ kúpiť obrúčky

✿ vybrať si šaty, kyticu, účes, oblek pre ženícha…

✿ dohodnúť sa s fotografom, kameramanom a tiež s DJ-om, prípadne kapelou

 

… a zabezpečiť:

✿ auto pre svadobný pár, odvoz a ubytovanie pre svadobčanov, ak treba

✿ povolenie vjazdu do pešej zóny, ak je to nutné

✿ zasadací poriadok pre hostí na hostinu

✿ nachystať odčepčenie nevesty a pripraviť sa na ďalšie tradičné zvyky

 

Priezvisko – zmeniť či nie?

Záleží na vás, ako sa rozhodnete. Môžete prijať manželovo priezvisko, alebo on vaše. Máte tiež možnosť ponechať si svoje alebo prijať jeho k svojmu. V takom prípade platí, že ako prvé musíte uvádzať spoločné priezvisko a až ako druhé vaše rodné.

Ak ste sobášom zmenili priezvisko, musíte nanovo vybaviť všetky doklady:

✿ občiansky preukaz (do 15 dní odo dňa zmeny)

✿ vodičský preukaz (do 7 dní)

✿ preukaz poistenca (do 8 dní)

✿ cestovný pas (lehota nie je určená)

Zmeny treba zahlásiť aj zamestnávateľovi, obvodnému lekárovi a gynekológovi, tiež v banke, u vášho telefónneho operátora atď.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.