Čítala som, že by sme v jedení mali preferovať mäso z hydiny, lebo je zdravšie ako bravčové či hovädzie. Čo si o tom myslíte a ako často je zdravé konzumovať mäso?

Mäso z hydiny patrí medzi najzdravšie druhy a je najmenej kalorickým druhom mäsa. Obsahuje mnoho prospešných látok. Má vysoký obsah bielkovín vrátane esenciálnych aminokyselín, okrem toho sa v ňom nachádzajú vitamíny A, D, B, vápnik, draslík, horčík, železo, fosfor. Priaznivo pôsobí na správnu stavbu kostí. Preferovať by sa malo kuracie a morčacie mäso z domácich chovov.

Jedným z biologicky najhodnotnejších druhov mäsa je hovädzie mäso. Jeho kvalita závisí od rôznych faktorov, napríklad pohlavia, veku alebo aj spôsobu kŕmenia či ustajnenia zvierat. Z hovädzieho mäsa sa odporúča jesť najmä mladé mäso, ktoré je chudšie a menej šľachovité. Keďže obsahuje množstvo železa, je ideálne najmä pre ľudí, ktorí trpia anémiou. Okrem toho sa v ňom nachádza najviac bielkovín spomedzi všetkých druhov mäsa, preto je vhodné najmä pre športovcov. Ďalej obsahuje vitamín A, vitamíny skupiny B, minerálne látky –  fosfor, sodík, draslík.

Bravčové mäso má v porovnaní s hovädzím mäsom menej bielkovín. Obsahuje dôležité látky ako fosfor, draslík, železo, vápnik, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú. Rizikový je obsah tuku a cholesterolu, ktoré sú príčinou vzniku obezity a srdcovocievnych ochorení. V prípade bravčového mäsa je vhodné konzumovať chudé časti – panenku, karé a stehno. Z technologickej prípravy mäsa je najvhodnejšie dusenie a varenie v pare. Vyprážanie z hľadiska racionálnej výživy nie je vhodné.

Zo zdravotného hľadiska všetky živočíšne produkty vo vysokej spotrebe pôsobia na ľudský organizmus nepriaznivo. Preto by sme ho mali jesť maximálne 3- až 4-krát do týždňa, pričom sa treba vyhýbať lacnému mäsu neznámeho pôvodu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...

O autorovi

Ľudmila Andilová
Všetky články autora
Narodila vo Veľkých Levároch a študovala na Strednej zdravotníckej škole v Bratislave. V roku 1990 ukončila pomaturitné špecializačné štúdium v odbore diétna sestra. V nemocnici v Malackách pracuje už 40 rokov. Najskôr pracovala ako diétna sestra stravovacej prevádzky lôžkového zariadenia, potom ako diétna sestra diabetologickej ambulancie v NsP Malacky. Od roku 1993 svoje dlhoročné skúsenosti v oblasti výživy uplatňuje vo funkcii vedúcej oddelenia liečebnej výživy a stravovania, pri zabezpečovaní prípravy liečebnej výživy pre pacientov a stravovaní zamestnancov. Vo voľnom čase rada číta knihy, cvičí jogu a obľubuje prechádzky v prírode.
Ing. Soňa Ottingerová
Všetky články autora
Narodila sa v Malackách. Strednú zdravotnícku školu ukončila v roku 1998. Následne si svoje vzdelanie v odbore výživy ľudí rozšírila na vysokej škole, ktorú skončila v roku 2006. Po skončení materskej dovolenky, v roku 2015, nastúpila na oddelenie liečebnej výživy a stravovania, kde spolu s kolegyňou Ľudmilou Andilovou zabezpečuje stravovanie pre pacientov a zamestnancov malackej nemocnice. Vo svojom voľnom čase spolu s rodinou chodí na turistiku, bicykel alebo lyže.
Ing. Soňa Henteková
Všetky články autora
V roku 2006 ukončila strednú zdravotnícku školu, odbor Asistent výživy. Vzdelanie v oblasti liečebnej výživy si rozšírila na Fakulte agrobiológie a potravinových zdrojov v Nitre – odbor Výživa ľudí. V nemocnici v Malackách pracuje od roku 2012 na Oddelení liečebnej výživy a stravovania. Popri zamestnaní sa venuje cvičeniu metódy Pilates, kde aj vedie skupinové hodiny ako inštruktorka. V osobnom živote je hlavne mamou dvoch malých detí, s ktorými trávi svoj voľný čas.