Stres, ktorý dieťa pociťuje v tele matky, predpovedá hladinu stresu, ktorá sa u neho naplno prejaví po narodení. Vedci zistili, že takto to funguje u všetkých stavovcov vrátane človeka a zrejme za to môže veľmi starý prirodzený mechanizmus prispôsobovania sa ťažkému prostrediu.

Súvisí to s tým, že stres bol v minulosti dôležitý pre naše prežitie. V strese telo produkuje veľa hormónu kortizolu, ktorý uvoľňuje energiu uskladnenú v tele. Energiu človek potreboval pre boj alebo útek, keď sa ocitol v strese, lebo ho napríklad napadla divá zver. Dnes nás stresujú úplne iné veci, boj ani útek sa nekonajú, no produkcia kortizolu v strese je rovnaká ako kedysi.

Stres matky je dôležitým ukazovateľom toho, v akom prostredí žije – či je bezpečné alebo nie. Keď je budúca matka v strese, predpokladá sa, že prostredie je nebezpečné. A z toho dôvodu príroda vybaví aj dieťa potrebnou stresovou reakciou – teda zvýšenou hladinou stresového hormónu kortizolu. Problém je, že nadmerné pôsobenie stresových hormónov môže spôsobiť chronické zdravotné problémy, najmä srdcovo-cievne ochorenia, depresie a úzkosti. Aj preto je dôležité, aby sa budúca mamička zbytočne nestresovala.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.