Kde si môžem zakúpiť vyšetrenie na potravinové intolerancie?

Ak sa rozhodnete pre vyšetrenie na oneskorenú potravinovú alergiu IgG s odberovou súpravou, pomocou ktorej môžete realizovať odber vzorky u vás doma, viete si ho aktuálne zakúpiť v odberových centrách Medirex v Bratislave, Nitre, Košiciach a aj v lekárni Nemocnice Malacky. Všetky testy sú samozrejme dostupné online a kúpiť si ich môžete prostredníctvom webovej stránky TU.

 

Aké mám pri výbere testu možnosti?

Na výber máte dokonca hneď viacero možností. Prvou z nich je vyšetrenie na 44 základných potravín. Druhý variant zahŕňa 90 rôznych základných potravín.  Na určenie špecifickej IgG reakcie najbežnejších základných potravinových alergénov je vhodná práve táto skupina vyšetrení. Tretím testom je Vyšetrenie na alternatívne potraviny a štvrtá možnosť, pre ktorú sa môžete rozhodnúť, je vyšetrenie na tzv. skryté, vzácne a zriedkavé potraviny.

Posledný piaty test je najkomplexnejší – ide o Vyšetrenie na potravinové intolerancie „All-in-one“, ktorý umožňuje vyšetriť až 270 potenciálne problematických potravín a zahŕňa všetky vyšetrenia na potravinové intolerancie v jednom jedinom kroku. Presný zoznam IgG skrytých potravinových reakcií pre každý konkrétny test nájdete na internetovej stránke www.laboratornadiagnostika.sk.

Čo v prípade, že mám obavy zo „samovyšetrenia“, no chcem vyšetrenie absolvovať?

Ak sa obávate „domáceho“ odberu vzorky, môžete sa objednať na vyšetrenie potravinovej intolerancie aj v odberovom centre laboratórií Medirex, ktoré je najbližšie k vám a zarezervovať si svoj termín.  Celý proces realizácie vyšetrenia u vás doma je každopádne veľmi jednoduchý a určite sa ho nemusíte obávať. V prvom rade si nezabudnite pozorne prečítať príbalovú informáciu pre pacienta. Celý postup vyšetrenia je v návode, ktorý je súčasťou balenia aj graficky znázornený. Viac o tom, ako na to, sa dočítate v článku https://www.zenskeveci.com/ked-chces-vediet-viac-o-svojom-zdravi-otestuj-ho/.

 

Ktoré konkrétne vyšetrenia na potravinové intolerancie je vhodné absolvovať pred cestou na dovolenku? 

Mnohí z nás sa v lete chystajú na zaslúženú dovolenku a radi by si užili aj gastronómiu dovolenkovej destinácie. S novými možnosťami však môžu nastať nečakané problémy. Ak sa chystáte do exotickej krajiny a obávate sa netradičných jedál, práve pre vás je určené Vyšetrenie na skryté, vzácne a zriedkavé potraviny, ktoré zahŕňa veľmi ojedinelé a vzácne potravinové alergény, ktoré môžu vyvolať skrytú potravinovú reakciu.

Exotické ovocie, koreniny, rôzne druhy húb, morské plody, chobotnice, hrebenatky, slávky jedlé, homáre, krevety, morský čert, úhor, halloumi syr, huba shiitake či červené riasy – to je len zlomok toho, čo sa môže dostať na váš dovolenkový jedálny lístok. A práve Vyšetrenie na skryté, vzácne a zriedkavé potraviny ich môže pomôcť odhaliť ako potenciálne problematické potraviny pre váš organizmus. Ak si chcete byť istí, že vás nič neprekvapí, môžete sa rozhodnúť pre komplexné Vyšetrenie na potravinové intolerancie „All-in-one“. Je lepšie sa vopred dobre pripraviť, vedieť čo vám (ne)môže na tanieri uškodiť, čomu sa treba vyhnúť a užiť si tak dovolenku bez zbytočných zdravotných ťažkostí.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.