Herpes simplex vírus typ 1

U najmenších detí spôsobuje najmä gingivostomatitídu, ktorá sa prejavuje výsevom pľuzgierikov v ústach. U dospelých je najčastejším prejavom typický opar (tzv. horúčka alebo herpes) na perách. No môže spôsobiť aj veľmi nebezpečný herpetický zápal mozgu.

 

Herpes simplex vírus typ 2

Postihuje obvykle sliznice genitálií (tzv. genitálny herpes).

 

Varicella zoster vírus

Spôsobuje ovčie kiahne. Potom zostáva v organizme a pri oslabení imunity u ľudí, ktorí už prekonali kiahne, môže vyvolať bolestivý pásový opar.

 

Cytomegalovírus

U zdravého jedinca sa väčšinou nijako neprejaví, nebezpečný je u tehotných žien, pretože môže vyvolať vážne postihnutie plodu (slepotu, hluchotu, mikrocefáliu, postihnutia pečene a iné).

 

EBV vírus

Spôsobuje mononukleózu, útočí na lymfatický systém, na slezinu a pečeň.

 

HHV-6 a HHV-7

U najmenších detí môžu vyvolávať tzv. šiestu chorobu (horúčka s vyrážkami).

 

HHV-8

U pacientov s poruchou imunity spôsobuje Kaposiho sarkóm – malígny nádor z buniek, ktoré tvoria cievnu výstelku.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.