Či už sa nám to páči, alebo nie, sny sú neoddeliteľnou súčasťou nášho bytia. Aj keď mnohí tvrdia, že sny nemajú, nie je to tak, že by nesnívali, iba majú z nejakého dôvodu svoje sny skryté. Počas spánku „upratujeme“ podnety, ktoré neboli spracované v priebehu bdenia, alebo ukladáme novozískané skúsenosti. Výkladom snov spojeným s psychoanalýzou sa ako prvý zaoberal známy psychoanalytik Sigmund Freud. V dnešnej dobe existuje niekoľko škôl venujúcich sa tejto problematike. Jednou z nich je daseinsanalýza, pri ktorej sa počas analýzy a rozoberania snov uplatňuje zásada, že všetko, čo sa vo sne zjavuje, je práve tým, čím sa to javí byť. Čiže, ak sa vám zdá napríklad o koňovi, snažíte sa s pomocou analýzy prísť na to, aký význam má kôň práve pre vás a prečo.

Sú úplne pravdivé, nevedia klamať

Sen je úplne subjektívny, vždy hovorí len o nás, o našom vzťahu k sebe a k druhým, o našich obavách, radostiach, starostiach… O tom, ako každý sám za seba tieto veci máme usporiadané, ako si s nimi vieme, či nevieme rady. Ak sa vám vo sne zjaví svokra, nie je to sen o svokre, o tom, aká je objektívne, ale o tom, ako vy ju vidíte, vnímate. Sny sú úplne pravdivé, nevedia klamať.

Potrápila vás v noci nočná mora a vy na ňu neviete prestať myslieť? Žiaden strach – často sa stáva, že na prvý pohľad desivý sen môže niekedy vlastne niesť pozitívne posolstvo. Ide len o to ho správne rozobrať a pochopiť. Porozumenie sna hľadá snívajúci počas výkladu. To znamená, že mu psychoterapeut nevnucuje svoje porozumenie jeho sna, ale ponecháva dotyčnému dostatok priestoru na vlastnú interpretáciu. Odborníkom je vždy snívajúci človek a ním nájdené posolstvo sna je to pravé! Iba v prípade, že sa snívajúcemu nepodarilo sen rozuzliť, môže psychoterapeut prísť so svojou fantáziou o posolstve sna, so svojím porozumením a výkladom. Ak však pohľad psychoterapeuta na sen danej osobe nesedí, neprijme ho. Sú sny, ktorých posolstvo zostane skryté. Význam sna sa môže objaviť až neskôr, až keď snívajúci prejde kus cesty v psychoterapii.

Opakujúcim sa snom skúsme porozumieť

Veľmi častým javom sú stále sa opakujúce sny. Práve tým je dôležité porozumieť, inak sa budú stále vracať. Do tejto kategórie spadajú často tie, v ktorých neustále niečo hľadáte, stojíte nahí medzi ľuďmi či napríklad niekoho zachraňujete, alebo ste na toalete a vidno vás zvonku. Istej pani sa opakovane zdal úplne totožný sen: Večer zistí, že ide ráno na dôležitú skúšku, ale nič nevie, vo sne prežíva obrovskú beznádej, na skúšku sa nestačí cez noc naučiť a bojí sa toho, že to bude hanba, že je neschopná, že všetkých sklame. Spolu s terapeutom sen vyložila a spracovala, klientka mu porozumela a sen sa jej viac neozval. Vo sne sa vyjavil jej vzťah ku starnúcim rodičom, ktorí začali strácať sebestačnosť a ona bola postavená pred osudovú skúšku, či sa o nich dokáže postarať. Tým, že s odborníkom situáciu pomenovala, dokázala sa k nej racionálne postaviť a zhodnotiť možnosti jej riešenia.

A kedy vyhľadať odbornú pomoc? Keď vás sny znepokojujú, vracajú sa, nechávajú vo vás napätie, nepríjemné pocity. Alebo ak vás zaujíma, čo vám sen oznamuje.

Vysnívané zdravie

Možno by vám to ani nenapadlo, ale aj fyzické strasti môžu prameniť zo snov. Respektíve vďaka tomu, že pochopíme posolstvo sna, môžeme sa tešiť lepšiemu zdraviu. Často môže za celý rad zdravotných ťažkostí práve stres, a odpovede na to, ako sa napätia zbaviť, nájdeme v snoch. Ak sa snažíme svojim snom porozumieť, môžeme tým predísť mnohým zdravotným ťažkostiam, pretože zavčas zmeníme svoje patologické postoje, ktoré by v konečnom dôsledku mohli viesť k strate zdravia a následne ku chorobe. Všetko, čo prežívame, čím si prechádzame, teda aj zdravie a choroba, sa v snoch ukazujú. Nemožno však povedať, že vidieť vo sne to a to znamená, že v blízkej dobe ochoriete na to alebo ono ochorenie. Alebo, že ak máte bláznivé sny, ste duševne chorý. Sú situácie, kedy vplyvom psychoaktívnych látok, či už zneužitých, či použitých na liečebné účely, sú vaše sny neprirodzene ovplyvnené, a k výkladu takých snov je potom potrebné pristupovať špecificky. Sny však podľa odborníkov celkom určite s naším zdravím súvisia.


A čo snáre?

V snoch sa nám zjavuje v zhustenej podobe príliš vecí naraz a často mnohoznačným spôsobom. Je to „piate cez deviate“ a úlohou výkladu sna v psychoterapii je rozpliesť tú spleť a vyniesť na svetlo posolstvo sna. Nemožno teda paušalizovať sny a vykladať ich podľa snárov. To je skôr pre pobavenie, než pre porozumenie významu sna.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.