Tehotenstvo je časom prudkých zmien. Organizmus robí všetko pre to, aby zvládol donosiť a porodiť zdravé dieťa. Telo sa musí prispôsobiť. Navyše, hormonálna situácia sa prudko mení, čo tiež vplýva na to, že naše telo je zrazu iné, než doteraz.

Únava

Je jedným z prvých príznakov tehotenstva, pretože najvýraznejšia je práve na jeho začiatku. Zrazu máte pocit, že vám chýba spánok, musíte si pospať poobede alebo po návrate z práce. Nebráňte sa toho, veľa odpočívajte a prípadne užívajte tehotenské vitamínové prípravky, pretože aj nedostatok vitamínov a minerálnych látok (najmä železa) môže byť príčinou únavy.

Zväčšenie prsníkov

Mnohé ženy ho zaznamenávajú ešte skôr, ako vynechanie menštruácie. Prsníky môžu byť aj bolestivé, môžete v nich pociťovať napätie. Nezabudnite si kúpiť vhodnú materskú podprsenku.

Problematická pleť

Obyčajne je to tak, že ženy, ktoré nikdy nemali akné, ho v tehotenstve môžu mať a, naopak, tie, ktoré sa s ním trápia už roky, zrazu majú krásnu čistú pleť. Na vine sú hormóny. Ak treba, zmeňte kozmetické prípravky a venujte pleti zvýšenú starostlivosť. Pozor si dajte aj na pigmentové škvrny, ktoré sa v tehotenstve najčastejšie tvoria na tvári. Používajte krém s ochranným UV faktorom.

Suchá pokožka

Taktiež za ňu môžu hormóny. Poriadnu ju každý deň premasírujte a to aj preto, aby sa na nej netvorili strie.

Vlasy

V tehotenstve nám obyčajne zhustnú a skrásnejú, účes lepšie drží. Za to po pôrode sa pripravte na ich výrazné vypadávanie.

Kŕčové žily

Ak vás trápili už pred otehotnením, tehotenstvo ich môže zhoršiť. Alebo sa môžu prvýkrát objaviť práve v tomto období. Upozornite na to lekára a nechajte si predpísať sťahujúce podkolienky či pančuchy.

Zápcha

Objavuje sa najmä v poslednom trimestri tehotenstva, metabolizmus je spomalený, rozpínajúca maternica môže zatláčať niektoré orgány. Pomôže vám veľa vody a vlákniny v strave. K osvedčeným domácim receptom patria tiež sušené slivky či kompótová šťava nalačno.

Bolesti panvy

Pod vplyvom hormónov sa uvoľňujú väzivové spoje kostí v oblasti panvy. Posledné týždne pred tehotenstvom môže žena pociťovať aj tlak naliehajúcej hlavičky. To všetko môže vyvolávať nepríjemné bolesti panvy a bedrových kostí, no nie je to nič patologické.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.