Vie o tom každý, kto máva migrénu. Prečo vôbec krutá bolesť, pri ktorej má človek pocit, že mu hlavu zviera pevná obruč, vzniká? Nie každá bolesť hlavy je migréna, pre ňu sú typické stredné až silné záchvaty pulzujúcej bolesti na jednej strane hlavy. Začínajú sa za okom a trvajú od štyroch do 72 hodín. Neznesiteľnú bolesť zvykne zhoršiť fyzická námaha a môžu sa k nej pridružiť pocity na vracanie! Niektorí migrenici aj vracajú a veľkým utrpením je pre nich svetlo a zvuky. Ich vrúcnym želaním sú vtedy len dve veci – ticho a tma.

Pred dňom „D“ sa choroba môže ohlásiť zvýšenou únavou, malátnosťou, dep­resiou, niekto pociťuje nepokoj alebo naopak, plný eufórie zvláda aj to, čo inokedy nie. Tesne pred vypuknutím migrény vidia niektorí pacienti auru – rôzne zrakové vnemy. Môžu to byť záblesky, jasné farebné obrázky, alebo istú časť reality nevidia, pretože ich zorné pole sa zúži. Aby toho nebolo málo, u migrenika sa môže objaviť nepríjemné tŕpnutie nôh či rúk, ba dokonca i ťažkosti s plynulým rozprávaním a prejavom.

 

Cievy majú poplach

Keď sa povie migréna, akosi automaticky sa pridá – hysterické ženy. Pritom to tak vôbec nie je. Ženy sú azda vnímavejšie na niektoré z faktorov, ktoré migrénu vyvolávajú, ale je nespravodlivé označiť ich takýmto nelichotivým prívlastkom. Potvrdzuje to i fakt, že s migrénou sa borili viacerí známi muži – Vincent van Gogh, Frederik Chopin či rímsky cisár Julius Caesar a poznajú ju aj tí súčasní. Dokonca v detstve častejšie postihuje chlapcov a pomer sa obracia až v puberte, keď štafetu preberajú ženy a trpia ňou až štvornásobne viac ako muži. Presná príčina ochorenia dosiaľ nie je objasnená, ale je isté, že dôležitú úlohu hrajú chemické látky v mozgu prenášajúce informácie o bolesti. Pri záchvate migrény sa zmení jeho elektrická aktivita aj prietok krvi v cievach. Predpokladá sa, že postihnutí majú akýsi „generátor“ migrény a ten reaguje na vonkajšie podnety. Bývajú nimi silné emócie, stresy, zmena počasia, požitie alkoholu alebo niektorých potravín. U žien môže rozšírenie mozgových ciev spôsobiť menštruácia či užívanie hormonálnej antikoncepcie.

Terapia na mieru

Zázračné tabletky, čo by úplne a nadobro zlikvidovali migrénu, žiaľ, ešte nikto nevynašiel. Máme však celú škálu liekov – zvládajú jednak akútny záchvat ochorenia a jednak také, ktoré redukujú počet záchvatov a aj ich silu. Liečbu stanoví a kontroluje odborník, je veľmi individuálna a pacientovi sa musí ušiť na mieru.

Migrenik sa musí vyhýbať:

✔ stresom, čokoláde, plesnivým syrom, citrusovým plodom, ak je v nich látka spôsobujúca záchvaty bolesti

✔ alkoholu, čaju, káve a cigaretám, nepriaznivo pôsobia na cievy

✔ veľmi dôležité je dopriať si dostatok spánku

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.