Existuje skupina ľudí, ktorí ak sa čo i len trochu necítia vo svojej koži, už majú chrobáka v hlave. Skôr ako by preskúmali svoje príznaky, radšej zostanú v posteli pekne pod perinou. A pritom stačí len počúvať svoje telo a vykonať malú „kontrolu v krku“.

 

Ako to funguje?

Takzvaná „kontrola krku“ je všeobecné pravidlo týkajúce sa cvičenia a choroby. Fyzická aktivita je zvyčajne v poriadku, ak máte príznaky „nad krkom“. Medzi tieto príznaky patria výtok z nosa, upchatie nosa, kýchanie alebo menšie bolesti v krku. Pokiaľ sú však vaše príznaky „pod krkom“, ako je preťaženie hrudníka, prenikavý kašeľ či žalúdočné ťažkosti, radšej odložte cvičenie na inokedy.

 

Asi mám horúčku… Čo teraz?

Ak vám ručička teplomera naznačuje, že máte horúčku, bez ohľadu na to, čo ste odhalili pri kontrole krku, zostaňte v posteli. Horúčka je totiž znamením, že vaše telo bojuje s infekciou. Doprajte mu preto odpočinok a k cvičeniu sa vráťte, až kým sa teplota nevráti späť do normálu. Zákaz aktívneho pohybu máte aj v prípade, ak pociťujete bolesti tela či celkovú slabosť.

 

Dodržujme pravidlá

Telo vám hovorí, že to dáte a príznaky nie sú také tragické. Rozhodnete sa teda pre fitko. Aj v tomto prípade by ste sa mali mať na pozore a postupovať podľa, nazvime to, pravidiel.

  1. Znížte intenzitu

Štúdie hovoria, že cvičenie pri nízkej až strednej intenzite neohrozí imunitný systém ani nezhorší príznaky prechladnutia. Naopak, cvičenie s vysokou intenzitou môže mať negatívny vplyv na imunitný systém. Povedzte áno nenáročným cvikom alebo ľahkej chôdzi, ale zdvíhaniu ťažkých váh či aeróbnym cvikom sa radšej vyhnite.

 

  1. Skráťte trvanie

Aj 20 minút namiesto bežnej hodiny vám bude bohato stačiť. Vaše telo využíva rezervy na boj proti chorobe a preto je vhodné ním len jemne pohnúť, aby sa uľavilo od preťaženia.

 

  1. Pite vodu

Hydratácia je vždy dôležitá, ale počas choroby je ešte dôležitejšia. Nezabúdajte preto na dostatok tekutín a, pokiaľ je to možné, pite viac ako bežne.

 

  1. Pospite si

Hoci sa chorobe nechcete poddať, doprajte si kvalitný odpočinok v podobe spánku. Myslite na to, že cvičenie a choroba je pre telo dvojnásobnou záťažou.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 1.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi