Menopauza je prirodzenou súčasťou života a u žien ňou končí plodné obdobie. Prvé príznaky sa väčšinou objavujú okolo 45 a vrcholia v 55 rokoch. Hoci o tomto období koluje množstvo desivých historiek, existuje veľa žien ktoré potvrdia, že správnym prístupom, uvedomením si súvislostí a najmä zmenou životného štýlu sa všetko dá zvládnuť.

Už 4 až 5 rokov pred samotnou menopauzou nastáva postupný pokles hladiny ženských pohlavných hormónov – estrogénov, až ich vaječníky produkujú už len minimálne. Toto vyvoláva rad fyzických aj psychických zmien, ktoré môžeme potlačiť a zmierniť úpravou jedálneho lístka, primeraným pohybom, fytoterapiou. Keď sú príznaky menopauzy búrlivé a spôsobujú výrazné ťažkosti, gynekológ môže žene navrhnúť hormonálnu substitučnú liečbu vo forme liekov, náplastí, injekcií či sprejov. Každý prípad treba posúdiť osobitne, pretože podávanie hormónov sa neodporúča pacientkam s cievnymi problémami, rakovinou maternice a prsníkov či pri problémoch s pečeňou.

 

ÚBYTOK ESTROGÉNOV SA PREJAVÍ…

…na pokožke, ktorá stráca pevnosť a pribúdajú na nej vrásky, pigmentové škvrny, popraskané cievky.

…na kvalite vlasov, ktoré strácajú lesk, sú suchšie, viac sa lámu a vypadávajú.

… na ubúdaní svalovej hmoty a strate pružnosti tela.

… na pribúdaní tuku, ktorý sa ukladá tam, kde by sme to najmenej chceli.

 

ÚBYTOK ESTROGÉNOV OHROZUJE…

… srdce, pretože stúpa riziko infarktu, náhlej mozgovej príhody, zvyšuje sa krvný tlak.

… cievy, ktoré ohrozuje ateroskleróza a trombóza.

… kosti, ktorým ubúda kostná hmota a sú vystavené riziku osteopénie a osteoporózy.

… imunitu, takže vzniká väčšie riziko onkologických ochorení najmä rakoviny prsníkov, maternice a hrubého čreva.

AKO SI POMÔCŤ?

Telo

Návaly tepla a zvýšené potenie sú nepríjemné, lebo prichádzajú nečakane. Podľa výskumov sa vyhýbajú Japonkám, a to vďaka tomu, že pravidelne jedia sóju. Návaly tepla spúšťa tiež stres a tréma, na ich zvládnutie vyskúšajte meditáciu a relaxačné cvičenia.

Áno: Obliekajte si niekoľko ľahších vrstiev a nebabušte sa zbytočne. Aby ste si zachovali pocit sviežosti, majte poruke čisté tričko alebo blúzku na prezlečenie. Výbornú pomoc poskytuje špeciálna bielizeň, ktorá saje pot a je vzdušná. Návaly tepla pomôžu zmierniť potraviny obsahujúce selén a vitamín C.

Nie: Znížte spotrebu alebo úplne prestaňte piť alkohol, kávu a iné nápoje obsahujúce kofeín, pretože podporujú potenie. Čaj nepite horúci, polievku nechajte vychladnúť. Návaly zhoršujú aj pikantné jedlá, priveľa červeného mäsa a tučných mliečnych výrobkov.

 

Duša

S príchodom menopauzy súvisia zmeny nálad, zvýšená precitlivenosť, podráždenie, strata radosti zo života. Môžu sa objaviť alebo zosilnieť depresie, mozog sa ťažšie koncentruje, častejšie zabúdame.

Áno: Čiernych myšlienok, negatívnych pocitov, splínu sa najúčinnejšie zbavíte pri pohybe, ktorý je zároveň zdrojom endorfínov. Pomôcť môžu aj nové koníčky. Vyskúšajte veci, na ktoré ste kvôli rodine a kariére nemali čas. Cestujte, zapíšte sa na univerzitu tretieho veku, zoznamujte sa s ľuďmi. Nechajte si zistiť hladinu vitamínu D, poraďte sa s lekárom, či by ste si ho nemali doplniť užívaním výživového doplnku. Doprajte si kvalitnú tmavú čokoládu. 

Nie: Negatívne pocity a zlú náladu zhoršujú mastné, sladké a slané jedlá. Pozor na alkohol, keď je ho priveľa, duši skôr škodí, ako pomáha. A nepodliehajte panike, po čase sa všetko zlepší a psychika sa upokojí.

 

Spánok

Výkyvy hormonálnej hladiny neprajú ani kvalitnému spánku. Môžu narušiť tvorbu melatonínu, ktorý zodpovedá za nočný oddych.

Áno: Boj proti nespavosti? Zdravá únava. Dopracujete sa k nej turistikou, plávaním, behom, ale aj rýchlou chôdzou. Vyskúšajte moc byliniek, uvoľňujúce účinky majú medovka, ľubovník, valeriána.

Nie: Porcie jedla si počas dňa rozdeľte tak, aby ste najviac zjedli ráno a počas doobedia, najmenej výdatná má byť večera. Kvalitu spánku negatívne ovplyvňuje veľa alkoholu a ťažké jedlá. Poobede nepite kávu ani iné kofeínové nápoje. A pozor na vitamín C, má povzbudzujúce účinky a môže ho obsahovať aj ovocný čaj, ktorý popíjate pred spaním.

 

Kondícia

S pribúdaním rokov je čoraz náročnejšie udržať si kondíciu, pretože ubúda svalová hmota. Mení sa tiež  rozloženie tuku na tele a zároveň sa spomaľuje metabolizmus, čo podporuje priberanie.

Áno: Pri udržiavaní optimálnej hmotnosti je dôležitý pohyb, úprava jedálneho lístka a tiež pitný režim. Hoci sa vám kvôli únave neraz nechce vybehnúť do parku, telocvične či posilňovne, skúste sa premôcť, myslite na to, že aktívne ženy zvládajú menopauzu ľahšie. Cvičenie udržiava v kondícii kosti, srdce, cievy, znižuje hladinu cholesterolu, chráni pred cukrovkou. Kostiam pomôže, keď denne zjete minimálne dve porcie nízkotučných mliečnych výrobkov, prípadne iných potravín s obsahom vápnika ako sú brokolica, sardinky, strukoviny, mak.

Nie: Najneskôr teraz by ste sa mali definitívne vzdať nikotínu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.